Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“TURNASUYU IRMAĞINI RAHAT BIRAKIN”

“TURNASUYU IRMAĞINI RAHAT BIRAKIN”
152 views
12 Mart 2021 - 8:05
Spread the love

“TURNASUYU IRMAĞINI RAHAT BIRAKIN”

Ordu ilinde Turnasuyu Deresi üzerinde yapılmak istenen ili kez mahkeme kararıyla durdurulan HES projesine karşı yöre halkının endişeleri devam ediyor.

COŞKUN ÖZBUCAK  -ORDU

Turnasuyu vadisi için kâbus biçimine dönüşen HES projesine karşı halkın tepkisi ve hukuksal süreç lisans iptaliyle sonuçlansa da ‘Turnasuyu’nu savunmak, yaşam hakkımızı, toprağımızı ve geleceğimizi savunmaktır’ diyen yöre halkı HES karşıtı mücadelelerinde kararlı olduklarını açıkladılar

Konuyla ilgili Ordu Çevre Derneği ‘turnasuyu rahat bırakın” diyerek gelişmelerle ilgi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Turnasuyu Deresi’nin yöre halkının ve Gülyalı ilçesinin bir bölümünün su kaynağı olması yanında arkeolojik araştırma istenen Asar Kayaları’nı olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi.

“DAYANIŞMA ÖNEMLİ”

Konuyla ilgili Ordu Çevre Derneği adına Ertuğrul Gazi Gönül tarafından yapılan açıklamada;

“11.02.2021 tarihli ve 10021 kurul kararı ile Yama Üretim Elektrik Anonim Şirketi’ne “Turnasuyu Enerji Grubu Projesi” için verilen 07.03.2013 tarihli ve EÜ 4301-1/02559 numaralı üretim lisansı sona erdirilmiştir.

Turnasuyu Deresi’nde Yama Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin 2013 yılından bu tarihe kadar iki kez ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) almasına rağmen Ordu Çevre Derneği, Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Turnasuyu Mahallesi ve çevresindeki duyarlı iş insanları ve halkın dava açması sonucu HES yapılmasına engel olunmuştu.  Bir yıl öncesinde yeniden ÇED aldılar ve halkın yanında Gülyalı Belediyesi, Ordu Çevre Derneği, iş insanları dayanışmamızı sürdürerek mücadeleye devam ettik.

“HER ŞEY BİTMİŞ DEĞİL YENİDEN BAŞVURABİLİRLER”

27.11.2021 tarihindeki (İDK) İnceleme Denetleme Toplantısına katılan Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe de HES’e karşı olduklarını belirtmişti. HES proje lisansı iptal oldu ancak aynı şirket yeniden ÇED başvurusu yapabilir. Süreç yeniden başlayabilir. Bu girişimi engellemek için Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu ÇED Genel Müdürlüğü’ne bundan sonra şirketin ÇED başvurusunun önüne geçmek için lisans iptal dilekçesi verecek. Lisans iptal önemli bir sonuçtur ama her şey bitmiş değildir.”  Dedi

“HASSASİYETİMİZ SÜRECEK”

HES’in iptal edilebilmesi için İDK toplantısına katılarak karşı çıkma gerekçelerini anlatan – de şunları söyledi:

“Göreve geldiğimiz günden bu yana su kaynaklarımızı korumak adına mücadeleye destek veriyoruz. Gelinen nokta sevindirici ancak daha önceki girişimlere benzer bir girişimin yaşanma ihtimaline karşı temkinliyiz. Süreci hassasiyetle takip etmeyi sürdüreceğiz. Turnasuyu’nu savunmak, yaşam hakkımızı, toprağımızı ve geleceğimizi savunmaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -