Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Topçam’da orman katliamı devam ediyor

Topçam’da orman katliamı devam ediyor
287 views
20 Nisan 2022 - 10:30
Spread the love

Madran Dağı’nda orman katliamı devam ediyor. Eysim Madencilik şirketinin Topçam köyü yakınındaki maden ocağını genişletme çalışmaları sırasında yüzlerce yıllık sarıçam ağaçları kesildi.

Özer AKDEMİR
İzmir

Madran dağında orman katliamı devam ediyor. Eysim Madencilik şirketinin Topçam köyü yakınındaki maden ocağını genişletme çalışmaları sırasında yüzlerce yıllık sarıçam ağaçları kesildi. Topçam köylülerinden Özgür Aslan iki tane fıstık çamı ağaçlarının da kesilerek yok edildiğini dile getiriyor.

500-1000 YILLIK ÇAMLAR MADEN İÇİN KESİLİYOR!

Su kaynakları ve fıstık çamları ile ünlü Çine’ye bağlı Topçam köyünde kuvars madeni işletmesinin orman kesimleri köylülerin tüm çabalarına rağmen devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Topçam’ın Kavak mevkiin de maden ocağı genişletme çalışmaları sırasında köyüler tarafından durdurulan ağaç kesimleri bugün yeniden başladı. Topçam Köylülerinden Özgür Aslan, kendi fıstık çamları ve tarlalarının d a bulunduğu Kavak mevkiine gidene kadar 25’in üzerinde sarıçamın ve iki tane de fıstık çamlarının kesildiğini belirtti.

ORMAN İŞLETME GÖREVLİLERİ: “MADEN PARASINI ÖDEDİ, KESEBİLİR”

Kesilen ağaçların içinde 10 yaşında olanı  da 500 yaşında olanının da bulunduğunu söyleyen aslan, “Kesenler de bizim köyden bir ekip. Taşeron şirket ağaç kesimi için kendi köylülerimizi kiralamış. Bizim koşup gelmemiz ile şu an için kesim durdu ama biz gittiğimizde yeniden kesime başlıyorlar. İki tane fıstık çamı ağacımız birden yok oldu. Orman işletme şefliğini aradım. Görevliler geldi. Onlara da gösterdim iki tane çamımız yok diye. “Haberimiz yok bizim. Burada Eysim madencilik ağaç bedellerini ödedi. İstediğini yapabilir” diyorlar. Kesim bizim tepkilerimiz sonrası durdu şimdilik ama madenin üstünü tamamen keseceklerini söylüyorlar” dedi.

“DAĞIN BAŞINDA YALNIZIZ AMA PES ETMEYECEĞİZ”

Maden çalışmalarına 20-30 metre uzaklıkta tarlaları olduğunu, bölgede fıstık çamlarının bulunduğunu anlatan Aslan, “tarlalarımız ve fıstık çamları çıkan tozdan etkileniyor. Zaten maden genişleyerek bizim tarlanın dibine kadar gelecek bu gidişle” diye konuştu. Köylülerin bir kısmının madende çalıştığını bu nedenle birlik olamadıklarını söyleyen Aslan, köy muhtarının da madencilerden yana tavır takındığını söyledi. Devlet kurumlarının ağaç katliamına, fıstık çamı ve kaynak sularını yok olmasına sessiz kaldığını belirten Aslan, “Madran dağını, yaşam alanlarımızı gün be gün katlediyor madenci. Hiç kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Çine’den, Aydın’dan çevreci dostlarımız destek için geliyorlar bazen, sesimizi duyurmaya çalışıyorlar. Onlar da olmasa tamamen yalnızız bu dağların başında. Ama biz pes etmeyeceğiz. Tek bir ağacı, otu bile kurtarabilirsek ne mutlu bize” dedi.

ÇİYAP SÖZCÜSÜ AHMET USLU: MADRAN DAĞININ GELECEĞİ TEHDİT ALTINDA

ÇİYAP Sözcüsü Ahmet Uslu da şunları söyledi: “Madran Dağının bugünden itibaren geleceği ciddi tehdit altına girdi. Birkaç gündür yaşananlar bize bunu açık açık gösteriyor. Madenci kafaya koymuş. Yakıp yok edemedikleri ormanları keserek yok etmeye çalışıyorlar. Bu nasıl bir utanmazlıktır! Sorsanız Müslümansız derler, oysa köylülerin oruçlu oldukları bir zamanda ormanını kesiyorlar. Kendilerinin inançları yoksa köylülerin inançlarına saygı göstersinler. Halka, ormana, ağaca, suya, toprağa saygıları yok. Bunlar önüne geçemezsek bu bölgede yaşam diye bir şey bırakmayacak. Bir de kendilerini cilalamak için köy camisine boya alırlar, zeytin festivallerine sponsor olurlar, vergi şampiyonuyuz derler. ÇİYAP oyarak işimiz çok zor ama bunları durdurabiliriz. Tüm ülkenin bizlere, köylülere desteğini bekliyoruz. Madran’a, ülkenin tüm dağlarına sahip çıkalım…”

(evrensel)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -