Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“SİYANÜRLÜ MADENE KARŞI ÇIKAN FATSALILAR 7 YILIN SONUNDA BERAAT ETTİ”

“SİYANÜRLÜ MADENE KARŞI ÇIKAN FATSALILAR 7 YILIN SONUNDA BERAAT ETTİ”
219 views
16 Mart 2022 - 11:51
Spread the love

Ordu Fatsa’da siyanürle altın işletmeciliğine karşı yürüyüş düzenledikleri için yargılanan yurttaşlar, 7 yıl sonra beraat etti. ORÇEV, “Haklılığımız bir kez daha kanıtlandı” dedi.

Coşkun Özbucak-

Ordu Fatsa’da siyanürle altın işletmeciliğine karşı düzenlenen eylemler nedeniyle 2015 yılında haklarında “toplantı ve yürüyüş kanununa muhalefet” iddiasıyla dava açılan yurttaşlar 7 yıl sonra beraat etti.

Ali Demirci, Güven Atabay, İsmet Atar,  Şenel Yorulmaz, Kadir Özyurt, Yunus Ertopçu hakkında 2015’te soruşturma başlatılmıştı. Yargılama sonucunda 5 ay hapis cezası verilmiş ve hükmün açıklanması geriye bırakılmıştı. Yapılan itiraz sonrası Anayasa Mahkemesi kararı bozmuştu. Dün Fatsa 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada beraat kararı verildi.

“KARAR EMSAL OLACAK”

Dava hakkında bilgi veren avukat Emrah Duman, “Anayasa Mahkemesi herhangi bir zarar olmaması nedeniyle itirazı kabul etti. Yeniden görülen davada beraat kararı verildi. Bu karar başka zamanlarda kullanılabilecek emsal bir karar özelliği de taşıyor” dedi.

“HAKLILIĞIMIZ BİR KEZ DAHA KANITLANDI”

2013 yılında aldığı ÇED kararıyla siyanürlü altın ayrıştırma işlemine başlayan Altıntepe Madenciliğine karşı mücadele eden Fatsa ve Ünye Doğa Koruma Platformu ve Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eren Atasoy da şunları söyledi:

“Mücadeleye başladığımızda insanlara anlatmaya çalıştığımız madenin bölge için felaket olacağıydı. Bugün geldiğimiz süreçte ne kadar haklı olduğumuzu anladık. Bölge ağır metallerle boğuşuyor. Bölgede yaptığımız fiili direnişlerde haklılığımız Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla bir kez daha kanıtlandı.

Ne yazık ki Türkiye’de topraklar maden ve betona teslim edildi. Yukarı Bahçeler Köyündeki maden mücadelesi devam ederken bir de baktık ki etrafımız sondaj alanına çevrilmiş. Çötelli, Kaledibi, Şenyurt, Sarıhalil mahallelerini kapsayan sondajları için Ordu Çevre Derneği olarak bilgilendirmeler yaptık. Gökçe Kodali bölgesi için açılan dava üzerine sondaj yapılamadı. Bölge maden konusunda ablukaya alındı. Mücadelemiz devam edecek.”

“TOPRAĞIMIZA SAHİP ÇIKTIK”

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu ve Düzenleme Kurulu Üyesi İsmet Atar da “İzin almamıza rağmen bize ceza verdiler. İtiraz ettik. Anayasa Mahkemesi bizi haklı buldu. Toprağımıza, vatanımıza sahip çıktık. Hainlik yapmadık, kimseye zarar vermedik. Toprağımızda yaşayamıyoruz. Doğamızı, toprağımızı öldürdüler, sıra bize geldi” dedi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -