Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Pilarget vadisinden sonra Ordu Gölköy’de HES’e geçit yok

Pilarget vadisinden sonra Ordu Gölköy’de HES’e geçit yok
230 views
30 Mart 2022 - 9:20
Spread the love

Ordu Gölköy’de HES’e geçit yok

Ordu Çevre Derneği ve halkın Gölköy’de Kardelen HES’in imar değişikliği projesi karşı açtıkları davada Ordu 1.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararından sonra HES aleyhine kesin kararını verdi, imar değişikliğini iptal etti.

COŞKUN ÖZBUCAK

 

ORDU-Ordu İli Gölköy İlçesinde Çetilli, Çatak, Gölköy Mahallelerini kapsayan Kardelen HES için hazırlanan 1/5000 ölçekli ilave Nazım İmar Planı Değişikliği ile 1/1000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı Değişikliği’nin onaylanmasına dair Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü kararının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bozdu. Bilirkişi Heyeti raporu da Ordu Çevre Derneği ve köylülerin iddiaları doğrultusunda olmuştu

“HES yapılsaydı susuz kalacaktık”

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada, “Bu imar değişikliği konulu ikinci HES davamız. Korgan Çiftlik Mahallesi’nde de aynı biçimde imar değişikliği davamız vardı. Onu da kazandık. Bu dava ikincisi. Bu da lehimize sonuçlandı. HES yapılmak istenen yerdeki dere Gölköy ilçesinin içinde geçen dere. Deredeki su o kadar az ki, HES yapıldığında bölge olumsuz etkilenecekti. Bilirkişi Heyeti raporunda bu da belirtiliyordu. Gölköy’ün içinden başlayarak Gölköy, Çatak ve Çetilli mahallelerini kapsayan imar değişikliği bozuldu. Artık burada HES yapılamayacak.” denildi.

“Yargı kararıyla HES tehlikesi kalmadı”

Yapılan açıklamada şirketin HES için aldığı ÇED’in süresinin de bittiği belirtilerek, “HES şirketinin aldığı ÇED’in süresi doluyor. Bu süre içinde çalışmaya başlamadığıyla ÇED iptal ediliyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bu konuda yazdığımız yazıya yanıt da geldi. Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde yerinde inceleme yapıp rapor göndermelerini istiyor. Şu an HES şirketinin bölgede bir çalışması yok. Hem mahkeme kararıyla hem de ÇED’in süresinin bitmesi nedeniyle artık HES tehlikesi kalmadı.” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -