Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı mahkeme kararlarını önemsemiyor

ORÇEV: Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı mahkeme kararlarını önemsemiyor
233 views
20 Mart 2022 - 13:36
Spread the love

Ordu Çevre Derneği, mahkeme kararına rağmen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Melet Irmağı ağzına balıkçı barınağının yapılacağını söylemesine tepki gösterdi.

 

Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Melet Irmağı ağzına balıkçı barınağının yapılacağını söylemesine tepki gösterdi. ORÇEV, “Hilmi Güler hala mahkeme kararlarına karşı gelmeye devam ediyor” dedi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapmak istediği balıkçı barınağının yerinin uygun olmadığı ve ekolojik sorunlara neden olacağı gerekçesiyle dava açıldığını ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatarak “Buna karşın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı basın açıklamasıyla balıkçı barınağının yapılacağı doğrultusunda bilgi veriyor. Mahkeme kararlarını önemsemiyor” denildi.

Deniz dolgusu ve kıyı düzenleme üzerine mahkemenin iki kararını hatırlatan ORÇEV “Rıhtım-Melet Irmağı arasındaki alandaki dolgu ve kıyı düzenleme Ordu İdare Mahkemesi tarafından kesin kararla yani Türk Milleti adına çalışmanın kesin olarak iptal etti. İkincisi de OBB Başkanı Güler’in yapacağız dediği balıkçı barınağı. Burası için de Türk Milleti başlığı altında “yürütmeyi durdurma” kararını itiraz yolu kapalı olarak verdi. Ancak Başkan Güler nedense bu kararları hiçe sayıyor. Türk Milleti adına verilen kararı önemsemiyor” dedi.

“BALIKÇI BARINAĞINA KARŞI DEĞİLİZ”

Açıklamanın devamında, “Ordu Çevre Derneği olarak balıkçı barınaklarına karşı çıkmamız söz konusu değil. Balıkçılar için olmazsa olmaz olan barınakların kullanışlı olmasını istiyoruz. Barınakların daraltılmasına ve yapılan yere karşı çıkıyoruz. Bilirkişi Heyeti (Bilim insanları) bu konuda verdikleri raporla bizi haklı buldu. Karadeniz’de akıntılar batıdan doğuyadır. Melet Irmağı’nın doğu tarafına yapılan balıkçı barınağı, akıntıyla batıdan gelen kumların, alüvyonların Melet Irmağı ağzına toplanmasına neden olacaktır. Bu nedenle balıkçı barınağı Melet Irmağı’nın 500-1000 metre doğusuna uygun bir yere yapılabilir” denildi.

SUÇ DUYURUSU

Yapılan açıklamada kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini vurgulanarak, “OBB, kamuoyunu yanlış bilgilendirerek algı operasyonu yapıyor. Buna izin vermeyiz. Mahkeme kararına uyulmadığı, çalışmalara devam edilmesi nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurumuzu yaptık. Bundan sonraki süreç, yargıda ve kamuoyunun vicdanında.” denildi.

“BİR DİLEKÇE DAHA VERDİK”

Yapılan açıklamada OBB karşısında yıkılan büyük iskele hakkında yeniden OBB’ye dilekçe verildiğinden söz edilerek, “OBB karşısındaki büyük iskele yıkıldı. Yerine yenisi yapılıyor. Ancak dernek olarak aslına uygun olmasını istiyoruz. Bu nedenle iskelenin eninin ve boyunun ne kadar olduğuyla ilgili bilgi edinme hakkımızı kullanarak dilekçemizi verdik. İskeleyi oldubittiye getirerek aslına uymayan bir biçimde yapılmasına izin vermeyeceğiz.” denildi.

(Ordu/EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -