Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İMO Rize temsilcisinin taş ocağına destek veren açıklamasına TMMOB’den tepki

İMO Rize temsilcisinin taş ocağına destek veren açıklamasına TMMOB’den tepki
188 views
18 Mayıs 2021 - 16:38
Spread the love

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına dün bir grup AKP ve MHP yanlısı kurumlarla beraber giden Rize İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Murat Yazıcı’nın açıklamalarına TMMOB’den tepki geldi.

Gençağa KARAFAZLI 

Hüseyin ALTUN
Rize

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına destek açıklaması yapan Rize İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Murat Yazıcı’ya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç’ten tepki geldi. Yüzgeç, “Böyle bir açıklamayı yaşam alanlarından yana olan bir kuruluşun kabul etmesi asla söz konusu olamaz” dedi.

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Murat Yazıcı, Cengiz İnşaat’ın İyidere Hazar Mahallesi’nde deniz dolgusu üzerinde yapacağı lojistik inşaatın taş temini için yapılacak olan taş ocağına karşı direnen yurttaşları bölücülükle suçlamış, “Taş ocağının bu ekonomik krizde yapılıyor olması taktire şayandır” diye açıklama yapmıştı. Yazıcı’nın İkizdere’de yapım çalışmaları devam eden taş ocağına destek açıklamasının medyada yer alması sonrası TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç açıklamalarda bulundu.

“SÖYLEDİKLERİNİN TAMAMI YANLIŞ”

Yüzgeç, “Rize temsilcimizin açıklamalarını okudum. Şu an değil ama kesinlikle bir tasarrufumuz olacak bu konuyla ilgili. Yazıcı orada bizim temsilcimizdir. Yaptığı açıklamalarla kamuoyunu yanıltmıştır. Konunun hassasiyet ile takipçisiyiz. Açıklamada söylediklerinin tamamının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bütünüyle yanlış. Hem ifadeleri hem de üslubu her şeyiyle yanlış. İkizdere ile ilgili yaptığımız ortak açıklamada mevzuya oda olarak nasıl baktığımız ortadadır. Bizler yaşam alanlarının mutlak korunmasından yanayız.

Yazıcı’nın açıklamaları kendi görüşüdür yalnız sıfat olarak oda temsilcisi. Dolayısıyla odanın itibari açısından olumsuz bir etki yarattı. Buna yönelik tasarrufumuz olacak. Böyle bir açıklamayı yaşam alanlarından yana olan bir kuruluşun kabul etmesi asla söz konusu olamaz.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Rize’de iktidar yanlısı 11 kitle ve meslek örgütü taş ocağına destek açıklaması yapmıştı. Bu açıklamaların ardından AKP ve MHP’li 14 belediye başkanı Eskincedere Vadisi’ne giderek incelemelerde bulunmuş, ardından yurttaşlarla görüşmüşlerdi. Belediye başkanlarının, direnişteki yurttaşları direnişten vazgeçirme konusundaki vaat ve önerileri karşılık bulmamış ve vadiden ayrılmışlardı.

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Murat Yazıcı da Eskincedere Vadisi’ne giderek burada bir  açıklama yaptı. Cengiz İnşaat’ın vadide yapacağı taş ocağına destek veren Yazıcı, bazı yatırımların çevreye zarar vereceğini de itiraf ederek, taş ocağına karşı direnen yurttaşları “Bazı yatırımlar doğaya ve çevreye zarar verebilir. Bu etki ve zararlar devlet güvencesi ile düzeltilebilir. Öncellikle devlete güven duymayı, güven tesisini yeniden sağlamamız gerekiyor. Bu yörede denize uygun taş tipi için devlet yetkilileri araştırma yaptı, 7 uygun yer buldular. Fakat 16,5 milyon ton taş gerekli olduğu için tek uygun rezerv burada tespit edildi. Devlet en minimum tahribatı seçmiş durumdadır. Buradaki vatandaşın tepkilerini anlayışla karşılıyorum. Bazı kesimler, hatta bölücü kesimler burada devletine, milletine bağlı insanları, sanki burada bir katliam varmış gibi buradaki insanları organize etmeye başladılar. Yakın tarihte ülkemizde bir sürü orman yangını varken bu arkadaşlar o zaman doğaya, ağaca sahip çıkmazken sadece ‘devlete karşı olsun ve bu yatırım buraya gelmesin’ diye burada olmaları manidardır. Devlet taahhütlerde bulunmuştur. Suyunun akacağı, doğanın rehabilite edileceğinin garantisini vermiştir. Devlete güveni tesis etmeliyiz.” demişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -