Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İKİZDERE’DE DİRENİŞİN 100.GÜNÜNDE CENGİZ’E TÜKÜRDÜLER (vido haber)

İKİZDERE’DE DİRENİŞİN 100.GÜNÜNDE CENGİZ’E TÜKÜRDÜLER (vido haber)
208 views
31 Temmuz 2021 - 14:40
Spread the love

İkizdere’de direnişinin 100. Gününde eskincedere de etkinlik vardı.

“DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ”

Genaçağa Karafazlı -Hüseyin Altun-

Rize

AKP Yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaatın İyidere de yapacağı lojistik inşaatı taş temini için İkizdere’nin Eskenci dere vadisinde sürdürdüğü taş ocağı çalışmalarına karşı köylülerin başlattığı direnişin 100. Günün de Eskenci dere vadisinde bir etkinlik düzenlendi.

İkizdere dernekler federasyonu (İDEF) çağrısıyla düzenlenen etkinliğe çeşitli illerden yaşam savunucuları, İstanbul, valide bağ korusu sözcüleri, siyasi parti temsilcileri, bazı STK temsilcileri İHD, ÇGD, Halkevi ile çay üreticisi temsilcileri yanı sıra Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu, İstanbul Rize masası temsilcileri ve çok sayıda direnişteki köylü katıldı.

“VİCDANI OLAN HERKES BU KATLİAMA DUR DEMESİ LAZIM”

İkizdere Eskince dere Vadisi’ndeki taş ocağına karşı köylülerin direnişinin 100. Günü etkinliğinde İkizdere dernekler federasyonu İDEF sözcüsü Osman Baş direnişin 100.gününde ceviz ağacının altında dimdik ayakta olduklarını ifade ederek “Bugün burada dosta düşmana kararlılığımızı bir kez daha gösteriyoruz. Suyumuza toprağımıza eko sistemimize sahip çıkıyoruz başka hiçbir şey istemiyoruz.

Buradaki taş ocağının çalışmasında gördük ki burada yaşayan insanlarımız toprakları yok olmuş suları kirlenmiş, havası kirlenmiş insanların psikolojisi bozulmuştur. Demek ki burada yanlış giden bir şeyler var. Son günlerde ormanlarımızın cayır cayır yandığını örüyoruz bir yandan yangınlar bir yandan ormanlarımız taş ocaklarıyla katlediliyor. Artık buna vicdanı olan herkesin dur demesi lazım. Buradan başka gideceğimiz yer yok. biz buradayız atalarımızın dedelerimizin toprağına sahip çıktık bundan sonrada sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bizi hiçbir güç durduramayacak çünkü haklıyız biz kazananda biz olacağız” dedi.

“DOZERİN HIZLI OLDUĞU YARGININ YAVAŞ OLDUĞU BİR HUKUK SİTEMİ VAR”

Yaşama savunucuların avukatı olarak bilinen Av Yakup Okumuşoğlu, direnişin 100.gününde neler olduğunu hep birlikte gördüklerini belirterek “kadınlarımız dağdan bayırdan dikenliklerden vadiye inerek doğanın talanına karşı nasıl direndiklerini gördük. Mücadelenin en önünde olan kadınlarımızı bir kez daha kutluyorum.

Maalesef önümüzde tanımlayamadığımız ve tanımadığımız güçler var bu güçler sürekli he yerde karşımızdalar ve vatandaşın değil üstünlerin hukukunu korumakla meşguller. Bizim aradığımız şey hukukun üstünlüğüdür. Orada bir mahkeme var burada bir mahkeme var. Bu çalışmalar hukuksuz bir şekilde bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor. Hala bilirkişi incelemesi yapılacak hala yürütmeyi durdurma kararı verilecek. Bu çalışma bittikten sonra o yürütmeyi durdurma kararını biz ne yapalım.

Dozerin hızlı olduğu yargının yavaş olduğu bir hukuk siteminden bahsediyoruz bu sistemin mutlaka değişmesi gerekir. Hukukun siz olduğunuzu anlamanız gerekir sizin iradenizdir hukuk. İnsanların iradesi ne ise hukuk odur. Biz burada hukukun üstünlüğünü getireceğiz mücadele ye devam edeceğiz”

“RİZE’Lİ BAŞBAKANLAR KARADENİZ SAHİL YOLUNU YAPTILAR”

CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu, dün Karadeniz yoluna karşı çıktığımız için bizi dinlemediler yol ihale edildi. Rize li ölen bir başkan döneminde 5 müteahhitte verildi ve daha sonra yine Rize’li bir başkan döneminde Karadeniz yolu tamamlandı.

Şimdi ne oldu Arhavi de gördük Karadeniz sahil yolunun sonuçlarını. İnsanlarımız canları mallarıyla bedeller ödedi. Bütün seller ve kayıplar insan eliyle oluyor yani sorumlusu kardan başka bir şey düşünmeyen kapitalist anlayışın bir sonucudur. Her dertleri kar.

Bugün sizlere yalan söyleyenlere bakın buradan taş alacağız 8 bin kişi İyidere lojistik merkezinde çalışacak. Yalana bakamısınız Türkiye de tüm limanlarda 4 bin kişi çalışıyor İyidere de nerede çalıştıracaksın 8 bin kişiyi.

Sorduk araştırdık inatla neden buradan taş alacaksınız diye sorduk araştırdık Karadeniz de taşların hepsi bazat özelliğe sahip. İsteselerdi açık olan bir taş ocağından taş alınabilirdi. İnat olsun diye buraya geldiler insanları susturdular tehdit ettiler bazı insanlarımızı tehdit ettiler işten atarız dediler kurda kuşa balığa ayıya herkese biz güçlüyüz dediler bunu gösterdiler ve doğayı katlettiler”

“MUTALKA YENECEĞİZ SANDIKTA DA YENECEĞİZ”

Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin, dostların arasındayız güneşin sofrasındayız sözleriyle konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“sizin burada sürdürdüğünüz mücadele tüm dünya ya örnek oldu bizde öğreniyoruz. Mutlaka ve mutlaka yeneceğiz. Halktan daha büyük kimse yok en büyük halktır. Ama mutlaka yeneceğiz sandıkta yeneceğiz bilek dövüşünde yeneceğiz kavgaya gelmedik ancak bileğimizi bükmeye çalışanlara inat omuzdaş olup yoldaş olup yeneceğiz.

Bir avuç sermayenin çıkarı için koşturanlara inat Bir avuç sermayeye ilçemizi doğamızı peşkeş çekenlere inat sizlerle beraber eskenciderede olacağız. Mekânlarımız ayrı olsa bile güzel yarınlarımız için bu doğayı bu toprakları kimseye yedirmeyeceğiz “

Direnişçi kadınlar yaşadıklarını anlattıkları etkinlikte direnmeye devam edeceklerini belirttiler.

“CENGİZİN DEĞİL HALKIN ASKERİ OLUN”

Konuşmaların ardından kalabalık “ direne direne kazanacağız. Ormanlar çocuklarındır. Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atan kalabalık daha sonra Cengiz inşaatın çalışma yaptığı Eskence vadisine doğru yürüyüşe geçti.

Yol boyunca çeşitli sloganlar atan eylemciler eskencidere vadisinde taş ocağı çalışması yapılan alana geldi. Kalabalık burada  “halkız haklıyız kazanacağız, ormanıma suyuma dokunma, suyumu kesme“ sloganı attı.

Jandarmanın alanda yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

“DİPLOMALARINIZI YIRTIN BU İŞE TÜKÜRÜYORUM”

Av.Yakup Okumuşoğlu burada “burayı iyi görüntüleyin nasıl yol çalışması yaptıklarını görün bunlara mühendisler karar veriyor. Bunların sözde uzmanları var. Eğer o uzmanların diplomaları varsa o diplomalarını yaksınlar. Böyle bir mühendislik olmaz kim izin veriyorsa diplomasını yırtsın atsınlar bunlar vatan katili bunlar toprak katilidir ler ormanların katilidirler ben bu işe tükürüyorum” diyerek tepkisini dile getirmesinin ardından güvenliğin nöbet tuttuğu kapıya birkaç kez tükürmesinin ardından eylemcilerde çalışma yapılan alana hep birlikte tükürerek eylemlerine son verdiler.

Eylem sonrası Ayşe baş adlı köylü direnişçi kadın askerlerle diyaloğu dikkat çekti. Ayşe baş “bunları seviyorum anacak beni çok yordular ayaklarım gitti bunları buradan kovacağız def edeceğiz” diye tepki gösterdi ardından kalabalık “cengiz in değil halkın askeri olun” şeklinde slogan attı.

Katılımcılar eylem sonrası valide bağ korosu ve ikizköy direnişçilerine dayanışma mesajı gönderdiler.

NE OLMUŞTU:

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’ne AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaatın İyidere Hazar mahallesinde yapımını üslendiği lojistik liman inşaatı taş temini için yapılmak istenen taş ocağına karşı, yurttaşların başlattığı direniş 100’üncü gününe girdi.

Eskenci dere vadisi girişinde çadır nöbeti tutan yurttaşlar 21 Nisan tarihinde iş makinelerinin bölgeye girmesiyle birlikte fiili mücadeleye başlamışlardı.

Dozerlerin vadiye girmesine karşı çıkan ve kendisini dozerin önüne atan Dursun Baş adlı yurttaşa kısa sürede vadide yaşayan diğer yurttaşlardan destek gelmişti.

Yurttaşlar 21 Nisan tarihinden bugüne kadar Cengiz inşaatın taş ocağına karşı çeşitli eylemler düzenleyerek karşı çıkmış yer yer askerlerle tartışan yurttaşların direnişi karşısında yerel bürokratlar ve AKP yanlısı 14 STK açıklama yaparak taş ocağına destek verdi ardından direnişçileri  HDP li  dışarıdan gelen marjinaller olarak suçladılar.

Nöbet çadırları askerler tarafından parçalanan yurttaşlara yönelik baskılar ,tehditler ,rüşvet ,market çekleri gibi baskı yöntemleriyle direniş boyunca devam etti.

Bir çok direnişçiye pandemi kurallarını ihlalden binlerce lira ceza kesildi bazı direnişçiler gözaltına alında ,İkizdere’ye özgü  her türlü basın açıklaması gösteri yürüyüş ve çadır kurmak yasaklandı gazetecilerin görüntü almalarına engellendi.

Çay bahçelerinde evlerinin ahırlarında ,çöplerini dökmeye dahi özgürce gidemeyen yurttaşlar tüm baskılara rağmen direnişlerinden 100. güne kadar devam ettiler.

Direnişçiler bugün direnişlerinin 100.gününde “direne diren kazanacağız” diyerek mücadele kararlılıklarını bundan sonrada sürdürecekleri mesajını vererek vadi girişindeki direniş alanında direnişlerini sürdürdüler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -