Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“Gelin kepçenin önünde oturun direnen yurttaşlar sizleri yalnız bırakmaz”

“Gelin kepçenin önünde oturun direnen yurttaşlar sizleri yalnız bırakmaz”
215 views
08 Mayıs 2021 - 20:00
Spread the love

İkizdere’de taş ocağına karşı direnen yurttaşlara bu kez İnsan Hakları Derneği (İHD) destek açıklaması yaptı, milletvekillerine çağrıda bulundu.

İkizdere İşkencedere vadisinde AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaatın İyidere lojistik inşaatı için yapılması düşünülen taş ocağına karşı direnen yurttaşlara bir destek de İnsan Hakları Derneği (İHD) Rize Temsilciliğinden geldi. İHD Rize Temsilcisi Günay Karafazlı, İkizdere’de direnen yurttaşları ziyaret eden milletvekillerine eylem çağrısında bulundu.

“ZAMAN KAYBETMEDEN HAREKETE GEÇİLMELİDİR”

Karafazlı, milletvekillerine yaptığı çağrıda, “İkizdere’de neler olup bittiğini artık sağır sultan bile biliyor. Şimdi çok daha fazla geç kalmadan İkizdere, Eskencidere’de yaşanan bu doğa katliamına karşı ne yapmalı sorusu sorulmalı ve zaman kaybetmeden harekete geçilmelidir” dedi.

“İnsanlarımızın en temel hakkı olan yaşanılabilir bir çevre hakkı İkizdere’de hukuksuz bir şekilde zor kullanılarak tüm insanlığın gözü önünde yok ediliyor” diyen Karafazlı, “Tüm Türkiye de olduğu gibi İkizdere’de de yaşam alanlarını korumaya hakkını savunmaya çalışan kadın, erkek, çocuk, yaşlı yurttaşlarımızın üzerine devletimiz militarist güçlerini sürerek acımasızca saldırıyor tüm dünya bu acımasız saldırıları her gün izliyor” ifadelerini kullandı.

Karafazlı, “Tüm bu saldırılara rağmen deresini, toprağını, çayını, ormanını, ağacını kısacası yaşam alanlarını geleceğini savunmaya kararlı olan yurttaşlarımızın saldırılara karşı direnişi yaklaşık 20 günden beri devam ediyor” dedi.

 “YURTTAŞLAR POLİTİKACILARA DEĞİL BİLİM İNSANLARINA İNANIYOR”

Karafazlı, “Bölgedeki yurttaşlar politikacılara değil, bilim insanlarına güveniyor” dedi. Karafazlı, direnişin sembolünün kadınlar olduğunun altını çizdi.

Günay Karafazlı’nın açıklamasının devamı şöyle: “Hemen her gün birkaç milletvekili alana gidiyor, açıklama yapıp dönüyor. Bu ziyaretler kamuoyu oluşmasına katkı da yapıyor. Halka moral da veriyor. Bunlar çok anlamlı ve değerli ziyaretler olduğunu biliyoruz ancak alana gidip kuruluş deklarasyonu gibi konuşmalar yapan siyasiler de oldu maalesef.

“VEKİLLER VADİDEN AYRILIYOR DOZERLER KATLİAMA DEVAM EDİYOR”

Fakat bu ziyaretlerin bir aşamadan sonra direnişin önüne geçmeye başladığını da görmek gerekiyor. Ziyaretler yapılıyor ama dozer çalışmaya devam ediyor. Her ziyaret yeni bir beklenti yaratıyor.

“ARTIK DOZERLERİN ÇALIŞMASI DURDURULMALIDIR”

Sonuç olarak: Eskencidere’nin artık somut adıma ihtiyacı var. O adım da dozerin durması, talanın son bulmasıdır. Ziyaret eden siyasiler açısından da artık felaketi tekrar tekrar ifade etmek yerine dozeri durdurmak esas alınmalıdır.

“BÖYLE DEVAM EDERSE ON GÜN SONRA YOL ÇALIŞMASI TAMAMLANIR”

İkizdere vadisinde benzer yüzlerce deneyim sahibi bir şirketin katliamıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Şirket her adımı hesaplayarak buradaki yurttaşların direnişini kırmak için her türlü oyuna provokasyona ortam hazırlamayı da ihmal etmiyor.

Oyalama, psikolojik ve siyasi baskı, beklenti yaratma, provoke etme, farklı gündemler (HDP’li vekilin vadide ne işi var, taş ocağına karşı çıkmak yatırıma karşı çıkmak demektir kara propagandaları gibi) yaratma. Bu haliyle 10 gün daha sürerse yol bitmiş olacak.

Asıl mesele bu cennet vadide taş ocağı yapılmamalı. Yapılırsa 4 köy 2 mahalle tamamen ve dolaylı olarak İkizdere yok olacak. Bölge insansızlaştırılacaktır.

İkizdere direnişine ses veren, yalnız bırakmayan, köylülerle birlikte alanı inceleyen ve belgeleyen bütün milletvekillerine ve yaşam hakkını savunan herkese bu katkılarından dolayı kutluyoruz.

“VEKİLLER VADİYE GELSİN DİRENİŞ ÇADIRI KURSUN”

Bu zamanlar dayanışmanın ne derece önemli olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır. Milletvekillerinin bölgeye gelip artık inceleme ve denetlemenin yanında fiili olarak bu yıkıma dur demenin zamanı gelmedi mi?

Yaşam alanlarına, doğanın katledilmesine yurdunu seven TBMM’de bulunan bütün siyasi parti milletvekillerine buradan açık çağrımızdır: Artık gelip incelemeler yapıp vadiden geri dönmeyin. Gelin yaşam alanlarımızı yok eden kepçelerin önünde oturun ve burada direnen yurttaşlarla beraber direniş çadırı kurun direniş sergileyin.

Sizlerin ortaya koyacağı bu pratik eyleminizi ne biz ne köylüler ne de yaşamı savunanlar tarafından sizleri yalnız bırakmaz.”

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -