Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Fındıklı halkı zamları protesto etti”Yeter artık insanca yaşayacak bir hayat istiyoruz”

Fındıklı halkı zamları protesto etti”Yeter artık insanca yaşayacak bir hayat istiyoruz”
321 views
17 Şubat 2022 - 11:23
Spread the love

Cumhur başkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Fındıklı’da esnaf ve vatandaşlar zamlara karşı protesto eylemi gerçekleştirdi.

“YETER ARTIK İNSANCA YAŞAYACAK BİR HAYAT İSTİYORUZ”

Ali Osman Ertaş- Gençağa Karafazlı-Özel haber

Fındıklı esnaf odaları başkanı Şakir Erduran

AK Parti hükümetinin yeni yılın ilk saatlerinde vatandaşların en temel ihtiyaç maddeleriyle akaryakıt, doğal gaz ve elektriğe yaptı zamlar sonrası yurdun dört bir yanında zamlara karşı başlayan eylemler devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize ve ilçelerinde zamlara karşı gerçekleşen protesto eylemleri bugünde devam etti.

Rize Fındıklı’da zamlara karşı esnaf ve vatandaşların düzenlediği eylem sonrası bir kişi gözaltına alındı.

Rize Fındıklı Cumhuriyet caddesinde esnaf odaları öncülüğünde gerçekleşen protesto eylemine bazı siyasi parti temsilcileri STK ve Demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Eylem öncesi polisin TOMA ile yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Gerçekleşen eylemde basın açıklamasını okuyan Esnaf odaları başkanı Şakir Erduran, yapılan zamlar sonrası esnafın kepenk, minibüsçünün kontak kapatma ve çay üreticisinin üretim yapamama durumuna geldiğini ifade ederek şunları söyledi;

 

“VATANDAŞLAR EN TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZ DURUMA GELDİ”

“Son aylarda elektrikten doğal gaza, gıdaya ve ulaşıma yapılan zamlar hayatın tüm alanını etkiledi. Biz esnaflar, kamu çalışanları, işçiler, çiftçiler, büyük zorluklarla karşı karşıya bulunuyoruz. Pandemi koşullarında iş yerlerini kapatan ekonomik krizle boğuşan biz esnaflar şimdi de yüksek maliyetler ve zamlar karşısında ayakta kalmak için çare aramaktayız.

Artık vatandaşlarımız ısıtıcısını dolabını kapatarak ay sonunu getirmeye çalışmaktadır. Artan maliyetlerin karşısında alım gücü düşen vatandaşlarımız en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir.” Dedi

“YETER ARTIK İNSANA YAKIŞIR BİR HAYAT İSİTYORUZ”

Yapılan zamlar hayatın her alanında yaşamlarını zorlaştırdığını kaydeden Erduran yaptığı açıklamada taleplerinide şu şekilde sıraladı;

“Yeter artık insanoğluna yakışır bir hayat istiyoruz. Başta elektrik faturalarında olmak üzere hayatın her alanında geçimimizi zorlaştıran zamlar geri çekilsin.

Elektrik dağıtım şirketleri gibi önemli kurumların halkımızın da denetleyeceği şekilde kamulaştırılmasını istiyoruz.

Doğal gaz, elektrik ve akaryakıttan alınan KDV oranları yüzde bire düşürülsün.

Artan enflasyon karşısında tüm çalışanlara ek ödeme yapılsın

Yoksulluk sınırı altında yaşayan ailelerin çocuklarına eğitimleri ile ilgili yardım yapılsın.

Taleplerimizin gerçekleşmesi, halkımızın zamlar karşısında ezilememesi için biz işçiler emekçiler, köylüler ve esnaflar olarak haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz” şeklinde taleplerini dile getirdi.

Basın açıklaması esnasında vatandaşlar ellerinde “gübreyi nasıl alalım, dikkat enflasyon canavarı, sermayeye değil halka bütçe, zamlar belimizi büktü” yazılı dövizleri taşıdı.

Vatandaşlar “bu zamlarla yaşanmaz zamlar geri alsın, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” şeklinde slogan etti.

Mustafa Ertaş şiir okuduktan sonra gözaltına alındı

Basın açıklaması bittikten sonra Mustafa Ertaş adlı vatandaş Hasan Hüseyin Korkmazgil’e ait “bıçak kemikte” şiirini okumasının ardından polisler tarafından göz altına alındı.

Ertaş’ın Fındıklı ilçe emniyet müdürlüğünde ifadesi alınmak üzere bekletildiği öğrenildi.

“AÇIK ALANDA AÇIKLAMA YAPMAMIZ İSTENMEDİ”

Çok sayıda Polisin TOMA ile geniş önlemler aldığı gözlenen eylem sonrası görüştüğümüz esnaf odaları başkanı Şakir Erduran, birkaç gün önce zamlara karşı eylem düzenleyeceğimiz yerel medyada yer aldığını ve bu haberler sonrası emniyet yetkililerinin gelen talimatlar doğrultusunda kendilerine “bu eylemi açık alanda yapmayın. Açık alanda yapılacaksanız 30 kişiden fazla katılması suçtur ya da kapalı bir alanda yapın” dediğini öne sürdü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -