Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

DOĞUKARADENİZ’DE DEMİR YOLU BAŞKA BAHARA KALDI

DOĞUKARADENİZ’DE DEMİR YOLU BAŞKA BAHARA KALDI
109 views
25 Haziran 2021 - 21:30
Spread the love

Kuzeytvnet

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU: ”DOĞU KARADENİZE DEMİRYOLU İÇİN ÇALIŞIYORUZ” dedi

AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı’nın aylar önce Erzincan -Gümüşhane demiryolu Rize ye bağlanacağı müjdesini verdiğini açıklamıştı.

Avcının bu açıklamaları sonrası bugüne kadar Demir yolu konusunda kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

Bu gün ise bakan Karaismailoğlu ile görüşen Kaçkar medya grubu başkanı Adan Onay Demir yolu konusunda Karaismailoğlu’ndan aldığı bilgileri paylaştı.

Onay’ın aktardıklarına bakılırsa Demir yolu Rize için hayal bir proje olduğu Vekil Avcı’ nın ise konuya vakıf bir isin olmadığı Rize ye büyük müjde diye yedirmeye çalıştığı açıklamalarının politik olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

İşte Gazeteci Onay’ın bakan Karaismailoğlu sohbetinin detayları ve gerçekler:

Bakanlığın Rize ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi aldığımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, demiryolu konusunda henüz somut bir duruma gelmediklerini, gerek Samsun-Batum arasındaki demiryolu İçin, gerekse Kars’tan, Bakü-Tiflis’e uzanan İpek demiryolunun D.Karadeniz’deki bir limana indirilmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

 

Bakan Karaismailoğlu, İpek demiryolunun İyidere lojistik limana mı, yoksa Trabzon limanına mı bağlanacağı konusunda ise, her iki yöne de bağlantı verilebilecek bir güzergah üzerinde çalışmakta olduklarını belirtti. Öyle anlaşılıyor ki Trabzon baskısı nedeniyle her iki ile bağlantı yapılması için bir orta merkez üzerinde çalışılıyor. Bu durumda muhtemel bağlantı adresinin ise Erzincan/Gümüşhane üzerinden yapılması düşünülüyor.

Bakanlık olarak çok geniş bir alanda yatırım yapmakta olduklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, pandemiye rağmen yatırımları devam ettirdiklerini bu önemli yatırmalardan olan Rize-Artvin havalimanını yıl sonuna kadar bitirileceğini, dev bir yatırım olan İyidere Lojistik limanın çalışmalarının devam ettiğini, ikinci tünel çalışması biten Salarha tünelini de hizmete açacaklarını söyledi.

 

Ovit bağlantı yollarının tamamlanması için çalışmaların devam ettiğine değinen Bakan Karaismailoğlu, demiryolundan önce mevcut yatırımların bir an evvel hedeflediklerini belirtti.

 

Özetle; gerek Samsun-Batum, gerekse İpek demiryolundan sahile indirilecek demiryolu için kısa vadede önemli bir adım atılması zor gözüküyor.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -