Kuzey Teve

Yeni Şafak cinayetin ses kaydını yayımladı

Yeni Şafak cinayetin ses kaydını yayımladı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
139 views
03 Ocak 2021 - 12:59
Spread the love

 

Yeni Şafak, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki vahşi cinayetin kayıtlarını yayımladı. Kayıtların birinde dün apar topar Riyad’a kaçan Başkonsolos Muhammed Uteybi’nin, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” dediği iddia edilirken, cevap olarak da “Yaşamak istiyorsan sus!” denildiği ileri sürüldü.

2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın durumu tartışılmaya devam ediliyor.

Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre ise, Türkiye’nin elinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki vahşi cinayetle ilgili birden çok ses kaydı bulunuyor. Kayıtların birinde, dün apar topar Riyad’a kaçan başkonsolos Muhammed Uteybi infazın konsolosluğun dışında yapılmasını istiyor. Cevap olarak ise, “Yaşamak istiyorsan sus” denildiği ileri sürüldü.

ÖNCE İŞKENCE SONRA İNFAZ

Veliaht Prens Selman, muhalif gazeteci Kaşıkçı’nın infazı için aralarında Adli Tıp Kurumu Başkanı El Tubaigy’nin de bulunduğu 15 kişiyi İstanbul’a göndermişti. Konsolosluğa belge için gelen Kaşıkçı’ya önce korkunç işkenceler yapıldığı iddia edildi. Sorgu sırasında ise önce parmakları koparıldığı, ardından kafası kesilerek öldürüldüğü ileri sürüldü. İddiaya göre; Başkonsolos Uteybi’nin, işkence sırasında “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” diye itiraz ettiği duyuluyor. Bir başka ses kaydında ise Uteybi’nin, “Arabistan’a geldiğinde yaşamak istiyorsan sus!” diye uyarıldığı ileri sürüldü.

Öte yandan, ilgili ses kayıtlarına “Haber Merkezi” imzası atan Yeni Şafak’ın yazarları arasında, Cemal Kaşıkçı’nın kaybolduğunu ilk haber alan isimlerden olan AKP’li Yasin Aktay da var…

DÜNYANIN GÖZÜ İSTANBUL’DA

Uluslararası haber ajansları da Türk güvenlik kaynaklarına dayanarak ardı ardına iddialarda bulundu. Amerikan haber ajansı AP, başkonsoloslukta yapılan aramada Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili kanıt bulunduğunu duyurdu. CNN International da Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü ve cansız bedeninin parçalara ayrıldığını belirtti. Amerikan haber kanalı, parçalara ayrılan cesedin ne yapıldığına ilişkin yorum yapılmadığını bildirdi.

7 DAKİKADA PARÇALANDI

Katar merkezli El Cezire kanalı cinayet anına ilişkin detaylar verdi. İddiaya göre, Cemal Kaşıkçı konsolosun odasında öldürüldü ve cesedi 7 dakikada burada parçalara ayrıldı. Cesedi parçalama işlemini ise Suudi otopsi uzmanı Salah Mohammed al-Tubaigy’i gerçekleştirdi. Suudi otopsi uzmanı bu kan donduran işlemi gerçekleştirirken yanında bulunan diğer Suudilere müzik dinlemeleri tavsiyesinde bulundu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -