Kuzey Teve

yaşamı savunanlar duruşmada

yaşamı savunanlar duruşmada
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
68 views
03 Ocak 2021 - 11:34
Spread the love

 

İkizdere ilçesinin Şimşirli köyünde yapımı devam eden HES inşaatını protesto etmek amacıyla toplanan köylüler 31 Mayıs 2014 tarihinde Rize-Erzurum karayolunu protesto için bir süre kapatmıştı.

 

     Karayolunu kapatırken kapatma olayına müdahalede bulunan İkizdere İlçe Jandarması ile köylüler arasında çıkan kavgada 1’i asker olmak üzere 4 kişi yaralanmıştı. Şimşirli Köyünde Şifalı Maden Suyu ile içme sularının zarar göreceği endişesiyle köylerinde HES yapılmasını istemeyen köylülerin yaralanma ile biten 39 tutuksuz sanıklı protestolu yol kapatma duruşması bugün saat 09.00 da (17 Haziran 2015)Rize Asliye Ceza Mahkemesinde yapılacak.

     Şimşirli Köyünde yapılan HES İnşaatına karşı çıkarak eylem yapan 38 köylü hakkında’’iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, Tehdit ve hakaret, müessil fiil verme, işyeri dokunulmazlığının ihlali’’suçlamasıyla Rize Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

 

                    DOĞAL SİT ALANINDA HES

      Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 22 Ekim 2010 tarihinde Doğal SİT alanı ilan edilen ve 26 HES projesinin yapımının planlandığı İkizdere Vadisinde Ağustos 2009 ayında Şimşirli Köyünde özel bir firma tarafından HES çalışması başlatılmıştı. Köylerinde içme sularının ve Maden Suyunun zarar göreceği endişesini taşıyan Şimşirli Köylüleri inşaata tepki göstermek amacıyla Rize-Erzurum karayolunu bir süre oturarak ulaşıma kapatmış inşaatta iş makinesinin çalışmasına izin vermemişti. Protesto olayında çıkan kavgada 1 asker ile 4 kişi yaralanmış aralarında DEKAP İkizdere Temsilcisi İsmet Ekşi olmak üzere42 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucu 39 kişi hakkında ‘’gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet, iş ve çalışma hürriyetini ihlal, tehdit ve hakaret, müessir fiil verme’’ ve ‘’işyeri dokunulmazlığını ihlal ‘’suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu davanın duruşması 17 Haziran 2015 Çarşamba günü Rize Adliyesinde yapılacak.

 

    DEKAP İkizdere Sözcüsü İsmet Ekşi, kendisinin de o zaman gözaltı kararı ile savcılığa alınarak alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi. Şimşirli Köyü sınırları içerisinde HES Projesi geliştiren firma sahibinin daha önce İkizdere’de düzenlenen HES protestolarına ve yürüyüşlere katıldığını belirten İsmet Ekşi, “Bizler dün olduğu gibi bugün de yarın da doğal yaşam alanlarımızı, tarihimizi ve kültürümüzü yok ederek, bizi yurtsuzlaştıracak, sularımızın kontrol altına alınıp ticarileştirilmesinin önünü açacak, derelerimizi ve vadilerimizi katledecek bu projelere asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

İsmet Kösoğlu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -