Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“YA YUSUFELİ HALKI YA DA BARJ YAPAN ŞİRKET TERCİHİNİZİ YAPIN”

“YA YUSUFELİ HALKI YA DA BARJ YAPAN ŞİRKET TERCİHİNİZİ YAPIN”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
295 views
07 Eylül 2021 - 19:20
Spread the love

Artvin’in Yusufeli ilçesinde baraj çalışması yürüten limak holding yaptığı çalışmalarla ilçe halkını bıktırdı. Şirketi Artvin-Yusufeli yolunu kapatması halkın tepkisine neden oldu.

“YA YUSUFELİ HALKI YA DA BARJ YAPAN ŞİRKET TERCİHİNİZİ YAPIN” 

Gençağa Karafazlı-

Artvin’in Yusufeli ilçesinde limak holding tarafından sürdürülen baraj çalışmaları nedeniyle Gelecek aylarda yeni yerleşim yerine taşınacak olan Yusufeli, Artvin ana yolunun şirket tarafından kapatılmasına vatandaşlar, esnaf odaları, şoförler odası ve siyasi parti temsilcileri tepki gösterdi.

Baraj çalışması nedeniyle sular altına kalacak olan Artvin’in Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerine taşınmasına sayılı günler kala şirketin sürdürdüğü inşaat çalışmalarına vatandaşlar tepkili.

Yusufeli ilçesinde Limak holding tarafından yapılan baraj çalışılmaları esnasında mahallelerde patlatılan dinamitlerin ev ve araçların üzerine düştüğü ardından, şirketin vatandaşların yakınlarına ait mezarları çalışma esnasında tahrip ettiği mezarların tespit edilmeden taşınmaya çalışıldığı iddiaları üzerine çeşitli tepkiler gösteren vatandaşlar bu kez Yusufeli-Artvin arasındaki 45 km mesafeli yolun şirket tarafından kapatılmasına tepki gösterdi.

Kapatılan yol güzergâhı önünde toplanan vatandaşlar, esnaf odaları, şoförler odası bazı muhtarlar ile CHP ve İyi Parti ilçe başkanları ile minibüs şoförleri bugüne kadar kullandıkları yolun kapatılmasıyla Artvin-Yusufeli arasındaki ulaşımın 1 saat uzayacağını öne sürerek kapatılan yolda eylem gerçekleştirdi.

“LİMAK KEYFİ OLARAK YOL KAPATMIŞTIR”

Limak holdingin yaptığı çalışmalarla daha öncede Yusufeli halkını mağdur ettiğini tepkilere rağmen çalışmalarını sürdürdüğün ifade eden CHP Yusufeli ilçe başkanı Av. Bariş Demirci “Artık yeter, Yusufeli, Artvin yolu şirket tarafından keyfi olarak bariyerlerle kapatılmıştır. Bu nedenle haksız bir şekilde mesafenin uzamasına sebep olmuş vatandaşın mağdur olmasına sebep olunmuştur yetkililerin bir an önce bu keyfi duruma müdahale etmesini istiyoruz.”

“MAĞDUR OLDUK HAKLI TEPKİMİZİ ORTAYA KOYDUK”

Yusufeli- Artvin yolunun Sukavuşumu mevkiindeki tünelin Yusufeli baraj inşaatı gerekçe gösterilerek limak inşaat a.ş tarafından kapanması sonucu Yusufeli- Artvin yolu 43 km uzatıldığı kaydeden şoförler odası başkanı Fevzi Polat bu durumun şoför esnafının da halkıda rahatsız ettiğini ifade ederek;

“Vatandaşlarda, esnafımızda ciddi mağduriyet yaşıyor bu durum karşısında haklı olarak tepkimizi ortaya koyduk ve bunun takipçisi olacağız.”

“DEVELETİMİZ İÇİN ÇOK ŞEYE KATLANDIK”

Bugüne kadar Yusufeli halkının taleplerinin ötelendiğini bu yapılanla yaşam haklarına müdahale edildiğini ifade eden şoförler odası başkanı Fevzi Polat “2000 yılından beri süren baraj çalışmalarından dolayı devletimiz için halk olarak çok şeye katlandık. Biz artık çalışmaların bitip yollarımızın daha güzel yapılmasını beklerken patlatılan dinamitlerle toz ve gürültüye başımıza uçuşan kayalara katlanan Yusufelilere yeni bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmıştır.”

“YA YUSUFELİ HALKI YA DA  BARJ YAPAN ŞİRKET TERCİHİNİZİ YAPIN”

Yusufeli den Artvin’e 1 saate gittikleri yolu şimdi 2 saate gittiklerini ifade eden Polat “Bugüne kadar 1 saate gittiğimiz yolu şimdi 2 saate gidiyoruz bu hem zaman hem de maddi kayıplarımıza neden olmaktadır.

Şimdiye kadar Yusufeli’nin talepleri hep ötelendi ancak şirketlerin talepleri her koşulda yerine getirildi bundan sonra şirketlerin talepleri ötelenip Yusufelilerin talepleri yerine getirilmelidir.

Yusufeli halkı yaşam hakkına yapılan bu müdahalenin biran evvel durdurulması ve eski güzergahtan yolun tekrardan verilmesi için buradan tüm yetkililere sesleniyoruz.

‘Ya Yusufeli ya baraj yapan şirketi’ tercihinizi yapın kararınızı verin”

“İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Yaşananlara bir tepkide Minibüs esnafı olan Demirdöven köy muhtarı Hafız Peker gösterdi.

Yusufeli insanının sokağa terk edildiğini belirten muhtar Peker, Ak Parti Artvin milletvekiline seslendi.

“Yusufeli halkı yine sokakta artık yeter kendi yapamadıkları işlerin ceremesini Yusufeli halkına çaktırıyorlar. Bizler Yusufelili olarak insanca yaşamak ısıtıyoruz. Burada sayın ve kılımızı göreve davet ediyoruz artık halk senden yardım bekliyor bunu barı hallet vekilim.”

Yusufeli- Artvin yolunun bariyerlerle limak şirketi tarafından kapatılmasına İyi Parti Yusufeli ilçe başkanı Avukat Recep Akyürek de şu sözlerle tepki gösterdi:

“Sırf şirketin işleri aksamsın diye Yusufeli halkına eziyet edilmesini reva gören siyasileri Allah’a havale ediyorum.

“YİRMİ YILDIR YUSUFELİ HALKINI ÖLDÜREMEDİNİZ ÖLDÜREMEYECEKSİNİZ”

Çok uzağa değil 2 ay önce Yusufeli yeni yerleşim yerine taşınmadan önce bir kura çekimi gerçekleşti. Dedik ki bir kere elinizi vicdanınıza koyun ve Yusufeli halkının ne istediğini sorun. Bu talebimizi kimse dikkate almadı. Kura çekimi gerçekleşti ve Yusufeli halkı ve esnafının yüzde doksan beşi kura çekiminden verilen yerlerden mutsuz. Burası bir mahalle değil köyleri ile beraber 35 bin kişinin yaşadığı bir ilçe burası. Yırmı yıldır boğazını sıktığınız öldüremediğiniz yine de öldüremeyeceğiniz bir ilçe ama artık yeter.”

“HALKIN GÜCÜNÜ KİMSE SINAMASIN”

Bu kez halkın istediğinin olmasını isteyen ve halkın gücünü kimse sınamasın diyen Yusufeli esnaf odası başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu,

“Bu yolun kapanmasıyla direkt olarak 11 köyümüz etkilenmiştir. Biz yır mı yıldır bu yolların tozunu toprağını yuttuk yutuyoruz. Şirketler güçlü olabilir istediklerini yapabilirler ancak bu halkın gücünü sınamaya kalkmasınlar bu kez halkın istediği olsun”

Artvin Yusufeli yol ayrımında bariyerlerle kapatılan yolda basın açıklaması yapan gruba Jandarma görevlilerinin izin vermek istememesine vatandaşlar tepki gösterdi ardından basın açıklaması gerçekleşti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -