Kuzey Teve

“Van T Tipi Cezaevi’nde kadın tutuklular erkek gardiyanlar önünde çıplak aranıyor“

“Van T Tipi Cezaevi’nde kadın tutuklular erkek gardiyanlar önünde çıplak aranıyor“
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
37 views
03 Ocak 2021 - 12:50
Spread the love

 Van T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu açıklayan Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Kadın Hakları Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu, kadın tutukluların erkek gardiyanların önünde çıplak aramaya maruz kaldığını paylaştı.  Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Kadın Hakları Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu, Van T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine ve 26’ncı gününe giren açlık grevine dikkat çekmek için baro binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Hakan Bozkurt, hak ihlallerine ilişkin çıkan haberler ve ailelerin şikayetleri üzerine cezaevinde inceleme gereği duyduklarını dile getirerek, “Hazırladığımız rapor tamamen T Tipi’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkindir. Rapora yansıyanlar tamamen tutukluların durumuna ilişkindir. Yaklaşık 30 kişiye yakın tutuklu ile görüştük. Birbirine benzeyen birçok beyan ortaya çıktı” dedi.

‘TUTUKLULAR ÇIPLAK ARAMALARA TABİ TUTULUYOR’

dihaber’de yer alan habere göre yaşanan hak ihalelerini sıralayan Bozkurt, şunları aktardı: “Tutuklular çıplak aramalara tabi tutuluyor. Tutuklukların yoğun şikayet ettikleri budur. Çıplak aramayı reddettiklerinde, gardiyanlar tarafından tek kişilik odalarda darp edildiklerini, elbiselerinin çıkarıldıklarını, yoğun bir şekilde darp edildiklerini, disiplin cezaları ile cezalandıklarını, yaraları iyileşene kadar tek kişilik odalarda bekletildiklerini ve odalarda bekletildikten sonra hekimler tarafından muayene edilmediklerini söylüyorlar. Darp izlerinin ortaya çıkmaması için izlerin ortaya çıkarılmaması için böyle bir uygulamaya girdiklerini söylemişler. Biz bunları tek tek yazdık.” 

‘KADINLAR ERKEK GARDİYANLAR ÖNÜNDE ARANIYOR’ 

Cezaevi koşullarının günden güne biraz daha ağırlaştığını söyleyen Bozkurt, “Tutuklular çok kalabalık koğuşlarda kaldıklarını söylediler. Temizlik konusunda ise koğuşlarının kötü olduğunu söylediler. Çoğu koğuşun inşaat halinde olduğunu, yeme içme konusundan çok büyük sıkıntılar olduğunu söylediler. Kadına yönelik çok büyük taciz denilebilecek söylemler var. Kadınlara yapılan çıplak aramanın erkek gardiyanlar önünde yapıldığını söylediler” dedi. Hazırladıkları raporda birçok hak ihlalinin yer aldığını vurgulayan Bozkurt, “Raporda birçok hak ihlaline yer verdik. Çıplak arama, ters kelepçe, sağlık koşulları gibi birçok insan hak ihlali sayılacak durumlar var raporda” diye konuştu. 

‘İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ HİÇE SAYILIYOR’

26’ncı gününe giren açlık grevine de değinen Bozkurt, “Darp, işkence ve yargılama sebeplerini bilmediklerinden dolayı açlık grevine girdiler. Özellikle OHAL döneminde, ceza infaz kurumlarında hak ihlallerini görüyoruz. İnsan hakları sözleşmesinde belirtilen, çekirdek hakların özüne bile dokunulacak şekilde müdahaleler olduğunu, geçmişte olduğu gibi biliyoruz. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde OHAL döneminde bile olsa, çekirdek haklara dokunulmayacağı belirtmiştir” ifadelerinde bulundu.  Devletin görevinin, insan haklarını yerine getirmek ve saygı duymak olduğunu dile getiren Bozkurt, cezasızlık durumunun terk edilesi gerektiğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -