Kuzey Teve

‘Van Cezaevi’nde cezalar süreklileştirildi’

‘Van Cezaevi’nde cezalar süreklileştirildi’
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
54 views
03 Ocak 2021 - 12:50
Spread the love

 

Van Cezaevi’ndeki tutuklular verilen cezaların süreleri biter bitmez, farklı cezalarla durumun süreklileştirildiğini bildirdi.

Van Cezaevi’nden mektup gönderen tutuklular, yaşanan hak ihlallerini paylaştı. Tutukluların aktarımlarına göre, aldıkları iletişim, telefon, sohbet, görüş gibi ceza süreleri biter bitmez, farklı cezalarla bu durum süreklileştiriliyor.

Van Cezaevi’nde tutulan Orhan Atalay, Mecit Şahinkaya ve Emrah Aslan gönderdikleri mektuplarda yaşadıkları hak ihlallerini aktardı.

Tutuklu Orhan Atalay, şunları aktardı: “Dışarıdan koliyle bize gelen kitapları vermiyorlar, zorunlu olarak idarenin aracılığıyla dış kantinden alabiliyoruz. Şuan birçok arkadaşımız hücrelere konulmuş durumda, buna hiçbir gerekçe gösterilmeden aylarca hücrelerde keyfi olarak tutuluyorlar. Hastaneye götürüldüğümüzde doktor muayene etme esnasında kelepçelerimizi açmıyor. Revire çıktığımızda bile bizleri tek tek çıkarıyorlar, hiçbir arkadaşımızı görme olanağımız yok. Her kapıdan çıktığımızda ayakkabılarımızı çıkarmaya zorluyorlar. Odalarımızda kesinlikle fotoğraf çekmemize izin vermiyorlar. Ağır ceza alan arkadaşlarımızdan tamamıyla izole edilmiş durumdayız, onları hiçbir şekilde görme olanağımız yok.”

‘AÇLIK GREVİ CEZASI’

Atalay, arkadaşları Kemal Kahraman, Akif Demirdağ, Ahmet Çelik, Sefer Çağlar ile açlık grevine girdikleri için kendilerine disiplin soruşturması açıldığını ve bir ay boyunca tüm sosyal ve insani haklardan men edildiklerini, telefon, sohbet, spor ve görüş gibi hakların ellerinden alındığını ifade etti. 

‘CUMHURİYET VE DEMOKRASİ GAZETELERİ VERİLMİYOR’

Mecit Şahinkay adlı tutuklu ise Cumhuriyet gazetesi ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin kendilerine verilmediğini ifade etti. Şahinkaya, mektubunda belirttiği kim hak ihlallerini şöyle sıraladı:

“* Tutsakların daha önce uygulanan iletişim yasakları 6 Nisan itibariyle bitmişti. Ceza bitimiyle telefon hakları kullandırılması gerekirken hapishane idaresi telefon hakkını kullandırmadan yeni bir iletişim yasağı başlatarak kendi yasasını da hiçe sayarak kesintisiz ceza uygulaması yapmıştır.

* Akil Nergiz’e uygulanan 2 ay ziyaret yasağı 10 Nisan’da sona erdi. 13 Nisan itibariyle 2 aylık yeni bir ziyaret yasağı uygulamaya konuldu. 

* Yusuf Kenan Dinçek’e uygulanan bir aylık ziyaret yasağı 24 Nisan’da sonra erdi, 26 Nisan’da 2 aylık yeni bir ziyaret uygulaması başlatıldı. Bundan önce 5 gün hücre cezası başlatılmak istendi. Doktor raporu olmadan hücre kapısına ceza başlatma kararı asıldığını gören tutsakların itirazı üzerine zorla revire götürüldü. Yusuf Kenan hücrenin işkence demek olduğunu anlatıp, muayeneyi kabul etmemesi üzerine hastaneye sevk edildi. Bunun ardından tutulduğu hücreye geri getirilmemesi sırasında agresif davranan bir personelle olan tartışması nedeniyle hakkında yeni bir disiplin soruşturması daha açıldı.

* Mecit Şahinkaya’ya görevli memurun kolundan tutması bahane edilerek uygunsuz davranıştan bir aylık iletişim cezası verildi. 

* Yusuf Kenan Dinçer ve Talat Şanlı’ya mahkeme dönüşü cezaevi girişinde parmak izi vermedikleri gerekçesi ile 10’ar gün hücre cezası verildi.

HASTANEYE GÖTÜRÜLMEDİ

Tutuklu Şahinkaya, Taner Kormaz için hastaneye sevk edilme kararı verildiği ancak bir aydır hastaneye götürülmediği, kemoterapi kontrolünün ise yapılmadığını dile getirdi.

‘OHAL, ZULMÜ VE İŞKENCEYİ GÖRMEMENİN GEREKÇESİ OLMAZ’

Şahinkaya, “OHAL ya da başka bahaneler hapishanelerde devam eden hukuksuzlukları işkence ve zulmü görmemenin gerekçesi olamaz, aksine demokratlığın, aydın olmanın gereği, asıl böylesi zamanlarda hak savunucusu olmaktır” ifadelerini kullandı.

4-5 AYDIR SÜRGÜNLER DEVAM EDİYOR

Emrah Aslan adlı tutuklu da gönderdiği mektubunda, yaklaşık 4 ay önce Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Van’a 55 arkadaşı ile sürgün edildiğini, kapasitenin dolu olduğu gerekçesi ile birçok tutuklu ve hükümlünün tekli hücrelerde tutulduğunu aktardı. Aslan, cezaevlerinde sürgün furyasının özellikle 4-5 aydır devam ettiğini vurguladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -