Kuzey Teve

Uzungöle ‘imar barışı hançeri

Uzungöle ‘imar barışı hançeri
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
138 views
03 Ocak 2021 - 10:23
Spread the love

 Türkiye genelinde uygulanan ‘imar barışı’ uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan binlerce kaçak yapı sahibini harekete geçirdi. Uzungöl’de, yıkım kararı bulunan kaçak yapıların sahipleri, uygulamadan yaralanmak için harekete geçti. Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Akyüz ise uygulamanın ilerleyen yıllarda ciddi sorunları da beraberinde getireceğine dikkat çekti.

Uzungöl’de ‘İmar Kanunu’na muhalefet’ suçundan 1.5 ile 4 yıl arasında hapis cezası alan ve binaları yıkım aşamasına gelen 862 kişi, ‘imar barışı’ uygulamasından yararlanmak için başvuru yapmaya başladı. Kaçak yapılar nedeniyle doğal güzelliği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Uzungöl’’de Kentsel Dönüşüm Projesi planlanmıştı.

‘CİDDİ SORUNLARLA KARŞILAŞACAĞIZ’

Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Akyüz ise uygulamanın ilerleyen yıllarda ciddi sorunları da beraberinde getireceğine dikkat çekti. Uzungöl’ün geleceğinden endişe ettiğini kaydetti. Uzungöl’ün geleceği ile alakalı iyimser bir tablo göremediklerini anlatan Akyüz “Yöre halkı bu durumu olumlu karşılasa da mantıklı düşündüğümüz zaman, gelen uygulamayla birlikte çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağımız aşikar. Buradaki vatandaşlar, ‘10-20 yıl sonra yine imar barışı gelir’ düşüncesi ile hareket ediyorlar. Bu konuda önlem alınması gerekiyor. Biz bu değerimizi koruyup, kollayamazsak kendi ayağımıza sıkmış oluruz” dedi.

Ülke genelinde getirilen ‘imar barışı’ ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan ilk etapta 4 bini aşkın kaçak yapının sahibinin, uygulamadan yararlanmak için başvuruda bulunduğu belirtildi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -