Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

UZUNGÖL DE HES PROTESTOSU “HER DEREDE HES’LERİN VAR AMA BU ÜLKEDE BAŞKA UZUNGÖL YOK.

UZUNGÖL DE HES PROTESTOSU “HER DEREDE HES’LERİN VAR AMA BU ÜLKEDE BAŞKA UZUNGÖL YOK.
357 views
13 Nisan 2024 - 10:19
Spread the love

Uzungöl Turizmciler derneği başkanı Mehmet keleş, “Bu projenin arakasında ister Trabzonspor olsun ister olmasın bizim için değişen bir şey de yoktur. Biz Uzungöl de HES istemiyoruz. Bunu net bir şekilde ifade ediyoruz ve bu projeden vaz geçilmesi için hukuk içinde her türlü meşru hakkımızı kullanacağımızı da ilan ediyoruz. Başka Uzungöl yok her derede HES’lerin var ama bu ülkede başka Uzungöl yok. Uzun göl Trabzon Sporun kalesidir Trabzon spor bu proje ile kendi kalesine göl atmıştır” dedi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yüzlerce yurttaş, bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl de Danıştay’ın daha önce iptal ettiği Uzungöl, Solaklı Vadisi’nde Trabzon spor kulübünün “Bordo Mavi Enerji” şirketi tarafından açılmak istenen Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin yeniden başlatılmasını protesto etti.

Uzun göl, Solaklı vadisinde gerçekleşen Eylem öncesi yöresel sanatçı Onay Şahin bir konser verdi. Şahin, seslendirdiği türküde HES istemediklerini ifade etti. Açıklamaya katılan yurttaşlar “Dereler halkındır satılamaz”, “HES varsa sıkıntı var”, “Alan kim satan kim”, “Uzungöl rant alanı değil koruma alanıdır” ve “HES yağmasına hayır” dövizleri taşıdı.

“TURİZME VE ÇEVREYE VERECEĞİ ZARARINI ÖNGÖREN BÖLGE İNSANLARIMIZ ÇOK GÜÇLÜ ŞEKİLDE PROJEYE KARŞI ÇIKMIŞTIR”

Yurttaşlar Solaklı deresi içerisinde temsili olarak Trabzon Spora ait kale oluşturdu. Dere içerisine giren ve buradan basın açıklaması yapan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, şunları söyledi:

“Bugün buraya toplanmamızın nedeni; ülkemizin ve bölgemizin en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’e yapılması planlanan HES projesidir. Daha önce Trabzonspor’un sahibi olduğu “Bordo Mavi Enerji” adındaki şirket adıyla ruhsatı alınan “Uzungöl HES” 2012 yılında ÇED raporu almıştır.  Turizme ve çevreye vereceği zararını öngören bölge insanlarımız çok güçlü şekilde projeye karşı çıkmış ve hukuki yola da başvurmuştur. Trabzon idare mahkemesinin eksik inceleme ile verdiği karar önce Danıştay’dan bozulmuş, ancak FETÖ etkisinde hazırlanan raporlar neticesinde maalesef davanın reddine karar verilmiştir.

“BU PROJENİN ARAKASINDA İSTER TRABZONSPOR OLSUN İSTER OLMASIN BİZİM İÇİN DEĞİŞEN BİR ŞEY DE YOKTUR. BİZ UZUNGÖL DE HES İSTEMİYORUZ”

Trabzonspor bu projeyi gündeme getirdiğinde doğa kıyımı ile elde edilecek gelirin sporun ruhu ile bağdaşmaması nedeni ile hem Trabzon’da hem de deplasman maçlarında taraftarların yoğun protestosu ile karşılaşmış, neticede taraftarlarının arzusu doğrultusunda projeyi âtıl bırakmıştır. 2018 yılına gelindiğinde ise Bordo Mavi Enerji adlı şirketin adresi Trabzon Ortahisar’dan, İstanbul Bakırköy semtine taşınmış, 2021 yılında ise şirketin ortaklık yapısı ve yönetim kurulu da değişmiştir. Şu an Trabzonspor’un bu şirkette var olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak şunu da ifade edelim; bu projenin arakasında ister Trabzonspor olsun ister olmasın bizim için değişen bir şey de yoktur. Biz Uzungöl de HES istemiyoruz. Bunu net bir şekilde ifade ediyoruz ve bu projeden vaz geçilmesi için hukuk içinde her türlü meşru hakkımızı kullanacağımızı da ilan ediyoruz. Başka Uzungöl yok her derede HES’lerin var ama bu ülkede başka Uzungöl yok. Uzun göl Trabzon Sporun kalesidir Trabzon spor bu proje ile kendi kalesine göl atmıştır.” Dedi.

Temsili Trabzon Spor kalesi önünde basın açıklamasını tamamlayan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, basın açıklamasının ardından cebinden çıkardığı düdüğü çalmasının ardından Dere üzerinde bulunan köprüde toplanan yüzlerce yurttaş çalan düdük sonrası Trabzon Spor kalesine onlarca top attı derede renkli görüntüler oluştu.”.

Yurttaşlar protesto eyleminin ardından kemençe eşliğinde Solaklı deresi üzerinde horon oynadı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -