Kuzey Teve

Tutuklu anneleri gözaltına alındı; vekiller oturma eylemi yaptı

Tutuklu anneleri gözaltına alındı; vekiller oturma eylemi yaptı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
75 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 Açlık grevindeki yakınlarına destek olmak, seslerini duyurmak için bugün yeniden Bakırköy Cezaevi önüne yürümek isteyen ailelere, polis müdahale etti. Aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis müdahalesini ve gözaltıları protesto eden HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Gülistan Koçyiğit oturma eylemine başladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin Bakırköy Cezaevi önünde sürdürdüğü nöbet eylemi, bir kez daha polis müdahalesiyle engellenmek istendi.

E-5 Otoyolu kenarında toplanan aileler, buradan cezaevi önüne yürümek istedi. Aynı zamanda Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü olan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da, ailelere destek olmak amacıyla eyleme katıldı. 

Yürüyüşe geçmelerinden kısa bir süre sonra ailelerin önünü kesen polisler, hiçbir uyarıda bulunmadan müdahaleye başladı. Vekillerin “Bir muhatap arıyoruz” sözlerine aldırış etmeyen polisler, aileler ve avukatlarla birlikte vekilleri de darp etti. 

Avukatlar ve ailelerden çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığı müdahalede baygınlık geçiren bir anne, bu halde gözaltına alınmak istendi.  Kaya’nın ve diğer kadınların tepki göstermesi üzerine sözkonusu anne, polislerin elinden alındı. 

Yine gözaltına alınan kişilerin polis şiddetine maruz kalmasına tepki veren Gülistan Kılıç Koçyiğit, polisler tarafından iteklendi.

‘NASIL BÜYÜK BİR KORKUYLA SALDIRDIKLARINI GÖRDÜK’

Bu müdahale üzerine cezaevi önünden yeniden E-5 karayolu kenarına gelen aileler ve vekiller, burada açıklama yaptı. 

HDP Milletvekili Hüda Kaya, yaptığı konuşmada açlık grevlerin artık ölüm oruçlarına dönüştüğünü hatırlatarak, “Çocukları açlık grevinde olan annelerimiz başta olmak üzere bu sürecin selametle sonuçlanması için burada destek amacıyla oturuma eylemi yapmaya çalışan annelerimiz günlerdir polisin şiddeti ile karşı karşıya kalıyorlar. Bugün Bakırköy Cezaevi önünde annelerimiz, kadınlarımız bir kez daha bu faşist zihniyetin, Saray iktidarının hedefi haline geldi. Annelerimizden nasıl korkuttuklarının burada tekrar görmüş olduk. Bir grup kadından, bir grup annenizden, beyaz tülbentli insanlarımıza nasıl büyük bir korku ve nefretle saldırdıklarını bir kez daha Bakırköy Cezaevi önünde gördük” dedi.

‘GÖZ YUMULMAMALI’

Açlık grevlerinin sonlanması için artık adım atılması gerektiğini söyleyen Kaya, kamuoyuna bu noktada çağrıda bulundu.

Kaya, şunları söyledi: “Açlık grevcileri ülkemiz için, halkımız için neyi hedefledilerse bizler bu mesajların yerine getirilmesinin ve ölüm oruçlarının açlık grevlerinin sonlandırmasının yolunun açılmasını istiyoruz. Annelerimiz burada keyfi olsun diye polisin şiddetine muhatap olmak zorunda değiller. Bunu istemiyorlar. Biz de istemiyoruz. Ama burada bir can derdimiz, bir hak derdimiz, bir özgürlük ve hukuk derdimiz var. Her ne kadar hukuk kalmadıysa da hukukun işlenmesini istiyoruz ve annelerimizin bu eylemlerinin halkımız tarafından görülmesini istiyoruz. Artık göz yumulamayacak bir duruma gelmiştir. Hükümet bu sese bu çığlığa ses vermelidir.” 

‘ÖLÜMLERE GÖZ YUMULAMAZ’

HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, ailelerin açlık grevlerine dikkat çekmek için sadece oturma eylemi yapmak istedikleri için bu saldırılara maruz kaldığını belirtti.

“Biz daha alana girmeden polisin anonsuyla karşılaştık. Bu anlamda diyalog kuracak bir yetkili bulamadık. Tek bir kelime etmeden direk annelerimizi darp ederek gözaltına aldılar” diyen Koçyiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Bütün bunlar çürümüşlüğün, haksız, hukuksuz bir iktidarın dışa vurmuş halidir. Kimse buraya gelip polisin şiddetine maruz kalmak istemez. Her gün gözaltına alınmak istemez. Her gün aileler buraya geliyorsa, her gün cezaevi önlerinde bir oturma eylemi yapılmak isteniyorsa, bunda bir ısrar ediliyorsa bunun bir nedeni var. Çünkü içeride annelerin evlatları var. Saat saat eriyorlar. Hiç kimsenin bu duruma sessiz kalmasını bekleyemeyiz. Annelerin darp edilmesi bir kez daha kınıyoruz. Burada yapılmak istenen açık ve nettir. Grevcilerin talebi yerine getirilmesi isteniyor. Talep de açık ve nettir. Talep Öcalan’ın ailesiyle avukatlarıyla görüşmesidir. İnsanlar bunun için açlık grevindeler. Bizlerden ölüm oruçlarında olanların ölümlerine göz yumması beklenebilir mi?” diye konuştu.

‘POLİSİN ŞİDDETİNİ KINIYORUZ’

Ailelerin tek amacının hükümete seslerini duyurmak olduğunu söyleyen Koçyiğit, “Anneler çocuklarının ölümünün önüne geçmek istiyor. Bütün bunları dinlemeden yapılan her eylemi kanunsuz diyerek bir şekilde keriminize ederek sorunların çözülmeyeceğini görüyoruz. Bugün polisin şiddetini bir kez daha kınıyoruz. Bu haksız uygulamalara son verin. Bütün Türkiye halklarına adalet bakanlığına sesleniyoruz. Gelin bu ölümleri durdurun. Tecrit kalkmadan ölümler kaçınılmazdır. İnsanların en hukuki talep için öldüğü bir ülkede hiç kimse hukuktan insan haklarından bahsedemez” dedi. (MA)

Gzaltına alınan ailelerin polis aracındaki görüntüleri:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -