Kuzey Teve

TÜSİADa göre ticaret ve büyüme yavaşlayacak: Türkiye yol ayrımında

TÜSİADa göre ticaret ve büyüme yavaşlayacak: Türkiye yol ayrımında
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
161 views
02 Ocak 2021 - 23:04
Spread the love

 Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcısı Sedat Şükrü Ünlütürk, Türkiye’nin çok ciddi bir yol ayrımından geçtiğini belirterek, büyümenin düşeceğini, ticaretin ise yavaşlayacağını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Cumhuriyet’ten Pelin Ülker’in haberine göre 25’inci Kalite Kongresi’nin açılışında konuşan Ünlütürk, “Türkiye için yeni normal kavga ve kaos mu yoksa, hukukun üstünlüğü ve demokratik değerler mi olacak” diye sordu.

‘Ticaret eskisi kadar hızlı olmayacak’

Dünyanın büyük bir değişim yaşadığını kaydeden Ünlütürk, ekonomide yeni normalin yavaş büyüme olduğunu söyledi: “Türkiye krizlere hızlı girer, hızla çıkıp hızlı büyürdü. Şimdi potansiyelimiz olan yüzde 5’in altında büyüyoruz. Dünyada korumacı politikalar işleniyor. Büyüme tüm dünyada daha aşağıda dengeye girecek gibi. Ticaret eskisi kadar hızlı olmayacak. Şimdi sorun bu düşük büyümeyi nasıl yöneteceğimiz.”

‘Bu çağda sermaye değil insan kaynağı daha kısıtlı’

Günümüzde sermayenin değil, insan kaynağının daha kısıtlı olduğunu belirten Ünlütürk şöyle devam etti: “Dünyada kaynak kullanımını en aza indirmeye çalışan yaklaşım öne çıkıyor. Sağlıktan finansa, enerjiden gıdaya tüm sektörlerin işleyiş biçimi değişiyor. Tüm şirketler er ya da geç üretim süreçlerinde dijitalleşmeyle yüz yüze gelecek. Dünyanın yeni para birimi hız. Bu çağda sermaye değil insan kaynağı daha kısıtlı. Kurumların dijital vizyonunda yüksek insan kaynağına yatırım öne çıkıyor.”

CHP’li Böke’ye göre ekonomide OHAL var: Toplu iflaslar gündeme gelebilir

Maliye Bakanı Ağbal’dan ‘itiraf’: Ekonomi yavaşlıyor, problemin farkındayız

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -