Kuzey Teve

Tunç Soyer İkizdere Direnişçilerini Ziyaret Etti: “Sizden Ne Çok Korkuyorlar” (VideoHaber)

Tunç Soyer İkizdere Direnişçilerini Ziyaret Etti: “Sizden Ne Çok Korkuyorlar” (VideoHaber)
146 views
13 Kasım 2022 - 10:56
Spread the love

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, çocukları Defne ve Derya Soyer ile birlikte Cengiz inşaatın Lojistik liman inşaatı deniz dolgusuna taş temin etmek için Eskincedere vadisinde yapımı devam eden taş ocağına karşı iki yıla yakın bir süreden beri direnen İkizdere Direnişçisi kadınlarının 2 ay önce sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrı sonrası Başkan Soyer bugün İkizdere, Eskincedere vadisinde direnen kadınları ailece ziyaret ederek destek verdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

Soyer’in ziyaretinde taş ocağı yapımı esnasında yaşanan doğa talanından kurtarılan iki fidan ve bölgenin yöresel ürünlerinden olan meşhur İkizdere anzer yaylası balı direnişçiler tarafından Soyer ailesine hediye edildi. Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ise hediye edilen fidanları kendi köyüne götürüp dikeceği sözünü verdi.

 “BİRİLERİNİ ZENGİN ETMEK İÇİN BİZİ MAHVETTİLER”

Cengiz inşaata taş temini için Eskincedere vadisinde yapımı devam eden taş ocağına karşı direnişin sembol isimlerinden Ayşe Albayrak başkan Tünç Soyer’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Albayrak “Arı kalmadı, en son kalan ballarımız bunlar. Otuz beş petek benim arım öldü, on beş petek bunun öldü. Şimdi yine kışa girmeden sekiz tane daha peteğimiz öldü. Dinamitlerin sesinden, tozdan artık bal da üretemiyoruz. Petek üretemiyoruz artık kestane balı olmuyor burada. Buraları soktular gözlerine, birilerini zengin etmek için bizi mahvettiler. Ama seçim zamanı geldi mi gelecekler, o zaman oy istemeye geldiklerinde her şeyi vaat ediyorlar. Biz bir ağaç kalana kadar direnmeye devam edeceğiz.”

“500 ARIMIZ TELEF OLDU”

Yaşar Albayrak adlı yurttaş; “Türkiye’nin en kaliteli balı bu yörede yetişiyor ama artık yetiştiremiyoruz. En az beş yüz tane arımız burada telef oldu.”

“RÖPORTAJ ESNASINDA PATLAMA YAŞANDI”

Halit Yılmaz ise; “Bizim hareketimiz politiktir. Politik hareket olmasının nedeni sermayeye buraları peşkeş çeken…’ konuşması esnasında taş ocağından gelen patlama sesi dikkat çekti. O esnada konuşmaya devam eden yurttaş şunları söyledi:

“Bu taşlar Ayşe’ye az kalsın götürüyordu. Hemen evlerin üstü. Yani bir siyasi iktidar değişimi olmadıktan sonra, gelecek iktidarlar önümüze ne koyacak onu da bilmiyoruz.” Dedi.

“SEÇİME KADAR DİRENİŞİ DİRİ TUTMAK YETERLİ OLABİLİR”

Tunç Soyer ise İkizdereli Direnişçilere şunları söyledi: “Bu uzun soluklu bir mücadele. Dolayısıyla da zaman zaman farklı manevralar yapılabilir. Uzun vadeli hedefe varmak için aynı yolda gitmen gerekmeyebilir, bazen geri basarsın, bazen yan yola gidersin. Burada da belki seçime kadar sadece direnişi diri tutmak yeterli olabilir. Daha büyük hedef koymadan önüne ama bu hedeften de vazgeçilmesine imkân vermeden. En azından olabildiği kadar çelik bir kadroyu koruyarak ve diri tutarak seçime kadar gitmek en akılcı politika gibi gözüküyor.

“NE ÇOK KORKUYORLAR”

Aksi takdirde hayal kırıklığına uğranabilir, moraller bozulabilir, motivasyon kaybedilir hiç oraya düşmemek için baştan bunun adını koyup seçime kadar biz elli iki kişi, yirmi sekiz kişi neyse bununla ilgili şu tarihte şunu yapacağız, bu tarihte bunu yapacağız diyerek hem bir altı ay bir yol haritası oluşturup sonrasına, devam etme ihtimaline karşı ne yapılacağını bu süre içinde kararlaştırmak lazım diyen Soyer’e Orhan Demirhan adlı yurttaş “Şu anda ufak bir basın açıklaması yapsak Rize’den buraya tabur getiriyorlar” diyen yurttaşın sözleri üzerine başkan Soyer  ‘Ne çok korkuyorlar’ diyerek cevap verdi.

SOYERİN AVUKAT KIZI DEFNE SOYER İKİZDERELİ YURTTAŞLARIN AVUKATI OLDU

Belediye başkanı Tunç Soyer’in İkizdere ziyareti esnasında yanında bulunan kızı AV. Defne Soyer, direnişçi kadınlara İkizdere direnişinden dolayı kadınlara teşekkür etmesinin ardından kendisinin avukat olduğunu ve İkizdere, Eskencidere vadisi ile ilgili açılan ve açılacak olan davalara gönüllü olarak bakacağını ve destek vereceğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -