Kuzey Teve

TTB yöneticilerinden Erdoğan’ı kızdıracak açıklama

TTB yöneticilerinden Erdoğan’ı kızdıracak açıklama
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
76 views
03 Ocak 2021 - 12:58
Spread the love

 Gözaltına alınıp, “denetimli serbestlik” ile serbest bırakılan TTB Merkez Konseyi üyesi 11 hekim, savaşa karşı barıştan yana olma tutumlarını sürdürceklerini söyledi. Açıklamada, “TTB’nin, Kenan Evren’in, GATA öğrencilerinin mezuniyet töreninde ‘Önce asker, sonra hekimsiniz’ sözünü reddetmiş bir geçmişe sahip olduğu” hatırlatıldı. 

İLGİLİ HABER: ERDOĞAN: TTB’NİN BAŞINDAKİ TÜRK İFADESİ SÜRATLE KALDIRILMALI

Afrin’e yönelik girişilen saldırılara karşı, “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklaması yaptıkları için hükümet tarafından hedef gösterilmelerinin ardından 30 Ocak günü gözaltına alınıp, 2 Şubat ve 5 Şubat günleri çıkarıldıkları mahkemece “denetimli serbestlik” uygulanarak serbest bırakılan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi 11 hekim, basın toplantısı düzenledi.
 
TTB binasında düzenlenen toplantıya, gözaltına alınanlardan biri olan Hande Arpat dışındaki diğer bütün isimler katıldı.Açıklamada bulunan TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, tarafsız yayın yapan gazetecilere, kendilerine destek olan meslektaşlarına, siyasetçilere ve tüm kesimlere teşekkür ederek sözlerine başladı. Tükel, ardından “TTB, seviye ve üslup konusunda her geçen gün irtifa kaybeden polemiklerin ve saflaşmaların tarafı değildir ve olmak istememektedir. TTB’ye yöneltilen çarpıtma, karalama, hedef gösterme ve giderek yok etme niteliği dönüştürülen sataşmalara yanıt verilmeyecektir” dedi.
 
‘EZİYET ETME VE HUKUK DIŞI İŞLEM YAPMA YETKİSİ KULLANILMIŞTIR’

Hukuk dışı biçimde gözaltına alındıklarını söyleyen Tükel, şunları söyledi: “Hakkımızda soruşturma açıldığını öğrenir öğrenmez avukatlarımızdan savcılıkla derhal görüşülmesi istedik. Avukatlarımız savcılıkla görüşerek acil randevu istediler ve ne zaman istenirse ifade vermeye hazır olduğumuzu bildirdiler. Ancak bu bildirimimize rağmen ertesi gün gözaltına alındık ve ifademiz 7’nci günde alındı. Bu uygulamanın kime ne yararı oldu? ‘Eziyet etme ve hukuk dışı işler yapma yetkisi bizdedir’ deniliyorsa, açık söyleyelim, bunu yaşadık. Kabul ediyoruz ki eziyet etme ve hukuk dışı işlem yapma yetkisi kullanılmıştır.” Tükel, gözaltı süreciyle birlikte kamu yararına çalışma yapan TTB’nin çalışmalarının fiili olarak engellendiğini de vurguladı.

‘GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Sağlık Bakanlığı’nın gözaltına alınan hekimlerin görevlen alınması yönündeki davasına dair ise Tükel, “TTB tarihinde Merkez Konsey hakkında açılan üçüncü davadır. Hatırlatmak isteriz ki ilk iki dava da TTB’nin hekim değerlerini savunduğu, görevini yaptığı tespit edildi. Bu dava da benzer şekilde sonuçlanacaktır. Çünkü görevimizi yaptık” ifadelerini kullandı. 

‘TTB, EVREN’İN ‘ÖNCE ASKER, SONRA HEKİMSİNİZ’ SÖZÜNÜ REDDETMİŞ BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR’

Tükel, bu sözlerinin devamında 24 Ocak günü yaptıkları açıklamanın arkasında olduklarını bir kez daha vurguladı. Tükel, “TTB, Dünya Tabipler Birliği’nin kurucu üyesidir. TTB’nin ilk başkanı olan Dr. Tevfik Sağlam, Dünya Tabipler Birliği’nin 1957-58 döneminde başkanlığını yapmıştır. Dr. Sağlam’ın döneminde Dünya Tabipler Birliği’nin 11. Kongresi, Ekim 1957’de İstanbul’da yapılmıştır ve bu toplantıda ‘Çatışma Koşullarında Hekim Tutumu’ adlı belge kabul edilmiştir. TTB, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Kenan Evren’in, GATA öğrencilerinin mezuniyet töreninde ‘Önce asker, sonra hekimsiniz’ sözünü reddetmiş bir geçmişe sahiptir.  Hekimler dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep, yaş, sosyal durum ayrımı yapmaksızın, önce de hekimdir sonra hekimdir. Son günlerde kamuoyuna yansıyan kimi söylemler insanlığın geride bıraktığı ve hekimlerin hiç zaman içinde olmadığı bir anlayışa çağrıştırmaktadır” dedi.

‘SAVAŞA KARŞIYIZ’

Tükel, savaşa neden karşı olduklarını ise şöyle açıkladı: “Günümüzde savaşlar meydan muharebeleri olarak yapılmıyor. Kentlerde, yerleşim yerlerinde çocukların, kadınların, yaşlıların kısaca sivil insanların yaşadığı yerlerde yapılıyor. Sivil insanlar ölüyor, yaralanıyor, çocuklar kabuslar görüyor. Su ve kanalizasyon istemi tahrip ediliyor, hastalıklar yapılıyor, tarım alanları yok ediliyor, açlık, katlık gelişiyor, insanlar göç ediyor. Sağlık sistemi tahrip oluyor, sağlık hizmetlerine erişim olanaksız hale geliyor… 

Metnimizin tüm toplumu kapsayan bir yaklaşımı taşıdığı açıktır. Evrensel hekimlik değerlerini içeren ve özde iyilik ve sağlık dışında bir talebin yer almadığı bu metin nedeniyle en yukarıdan başlayarak yetkililerin bize yönelik aldığı tutum, yaptığımız açıklamanın niteliği ve içeriğinden çok, TTB olarak on yıllara varan araştırıcı, üretken, sorgulayıcı ve eleştirel bakabilen demokratik meslek kuruluşu kimliğimize yönelik bir sindirme çabasıdır.”

TTB için değişen bir durum olmadığını, kurulduğu günden bu yana, savaşlara karşı çıkan TTB’nin barışı savunduğunu vurgulayan Tükel, sözlerini “TTB olarak, halkın sağlık hakkını, hekimlik değerlerini savunmaya, geçmişte olduğu gibi bugün de yaşamdan ve barıştan yana olma tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz” diyerek noktaladı.
 
Açıklamanın ardından hekimler alkışlarla salondan ayrıldı. (

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -