Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Trabzon için toplandılar!

Trabzon için toplandılar!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
120 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

Trabzon için toplandılar! Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite, stratejik plan hazırlanacak

Erzincan – Gümüşhane – üzerinden gelecek olan Demiryolu projesiyle ilgili AKP Rize milletvekili Muhammet Avcı’nın Projenin Rize’ye kaydırıldığını açıklaması sonrası Trabzon CHP milletvekili  Ahmet Kaya geçen hafta bir açıklama yaparak Erzincan demiryolu projesinin Rize ye kaydırıldığı iddilarına yönelik  AKP li Trabzon milletvekillerine ssert tepki göstermiş  vekillerin Trabzon’a ihanet ettiklerini açıklamıştı.

CHP’li Kaya’nın bu açıklamaları sonrası  Erzincan-Gümüşhane,Of ve Trabzon Ticaret oda başkanları demir yolu projesinin Trabzon’un olmazssa olmazı olduğunu açıklayarak Projenin 100 yıl önce planlanan bir trabzon projesi olduğunu açıklamışlardı.

Oda başkanlarının açıklamaları sonrası bu kez Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) düzenlenen toplantıda Trabzon‘un yürütülen ve planlanan projeleriyle gelecek stratejisi görüşülürken Rize’de meslek ve sivil toplum örgütlerinden konuyla ilgili hiç bir açıklama gelmemesi oldukça dikkat çekti.

Toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, KTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Prof. Dr. Cemil Rakıcı ve Prof. Dr. Akif Cinel, Genel Sekreter Prof. Dr. Bünyamin Er, Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Melih Öksüz, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Beyazlı, Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Vefa Akpınar, Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Platformu Sözcüleri Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı katıldı.,

Trabzon için toplandılar! Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite, stratejik plan hazırlanacak

Toplantıda Trabzon’da yürütülen ve planlanan projelerin son durumuyla ilgili değerlendirme yapıldı. Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite yapılması, stratejik plan hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Ayrıca Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolunun bir an önce yatırım programına alınması ve Batum-Hopa demiryolunun da bölgenin stratejik önemine uygun olarak yapılması gerektiği vurgulandı.

AYVAZOĞLU: BÖLGE İLLERİNİN GELİŞİMİ TRABZON’UN GELİŞİMİYLE ORANTILIDIR

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Rektör Çuvalcı’ya teşekkür ederek, “Şehrimizde yapılan her yatırımdan veya projeden nihai etkilenen ve proje veya yatırım talep eden bizzat milletimizdir. Biz siyasetçiler milletimizin hayat standardını yükseltmede ve milletimize yaraşır bir hizmetin milletimize sunulmasında öncelikli sorumluluk sahibi olarak görülüyoruz. Bu çerçevede milletimizden tarafıma iletilen ve çözüm bekleyen şehrimize veya bölgemize özgü bir takım soru ve sorunların çözümü noktasında ihtiyaç duyulan bilimsel önermelerin konuşulacağı yer de şehrimizin ve bölgemizin lokomotif üniversitesi KTÜ’dür. Bu gerçeklikten hareketle Üniversitemizin bilim insanları ile Şehrimizin STK’larını bu masada bir araya getirilmesi yönündeki talebimizi karşılıksız bırakmayıp süratle böyle bir toplantıyı organize eden Sayın Rektörümüze teşekkür ediyorum. Elbette şehrin temsiliyeti açısından bu tarz toplantıların toplumun her kesiminden temsilcilerle ve daha yüksek katılımla düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak hem malum salgın hem de konu başlıklarının dar kapsamlı olması nedeniyle katılımcıların sayısında da kısıtlamaya gidilmesi kaçınılmaz olmuştur. Toplantımızda en dikkat çekici husus, Trabzon’un gelişiminin bölge illerinin gelişimiyle orantılı olduğu, yine bölge illerinin gelişiminin de Trabzon’un gelişimiyle mümkün olabileceği fikrinde toplantıya katılanların ekseriyette mutabık kalmasıdır. Ayrıca Trabzon’un gelecek vizyonunun belirlenmesi üzerine önümüzdeki dönemlerde düzenlenecek toplantılarda ortaya çıkacak önermelerin raporlanmasıyla şehrimiz ve bölgemiz önemli bir stratejik belgeye ve bilgiye sahip olan ender şehirlerden biri haline gelecektir. Kıymetli tecrübe ve fikirlerini bizimle paylaştıkları için tüm katılımcı hocalarımız ve STK temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon için toplandılar! Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite, stratejik plan hazırlanacak

HACISALİHOĞLU: GELECEK STRATEJİSİ BAKIMINDAN VERİMLİ BİR TOPLANTI OLDU

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantıda bölgede sürdürülen ulaşım ve diğer projelerin görüşüldüğünü belirterek, “KTÜ’nün bu projelerin bilimsel ve stratejik tarafında daha fazla rol olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda bir yol haritası belirledik. Gelecek stratejisinin ortaya konulması bakımından verimli bir toplantı oldu” dedi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ise, üniversite ile şehir arasında güçlü bir bağ kurmaya çalışacaklarını belirterek, “Bilim adamlarımız şehrimize ve bölgemize katkı ve hizmet noktasında ellerinden gelen çabayı gösterecek” diye konuştu.

Trabzon için toplandılar! Ulaşım ve diğer projelerde KTÜ tarafından bilimsel fizibilite, stratejik plan hazırlanacak

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -