Kuzey Teve

trabzon demir yolunun peşini bırakmıyor

trabzon demir yolunun peşini bırakmıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
37 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

TRABZON DEMİRYOLU PLATFORMU İHALE TARİHİNİ BEKLİYOR 

Hayati AKBAŞ- Gençağa KARAFAZLI 

AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı’nın geçen ay ;”Erzincan – Gümüşhane Demir yolu güzergahı Rize’den geçecek Rizeli hemşerilerimize hayırlı olsun” açıklaması sonrası Trabzon ve Rize arasında Demir yolunun güzergâhı konusunda ciddi tartışmalar yaşanmıştı.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya AKP Rize Milletvekili Avcı’nın bu açıklamaları sonrası ;”Trabzonlu onca bakan ve milletvekili Trabzon’a ihanet etti. Bunun hesabını Trabzon halkına vereceksiniz, Demiryolu Trabzon’un olmaz sa olmazıdır” diyerek AKP li bakan ve milletvekillerini suçlamış ardından Trabzon Ticaret odası başta olmak üzere onlarca meslek örgütü ve STK ile Karadeniz teknik üniversitesi Rektörlüğü ,siyasim parti temsilcileri bir araya gelerek Demiryolu ile ilgili geniş katılmış bir sempozyum düzenleyerek Demir yolu güzergahının Trabzon’dan geçmesini talep etmişlerdi.

Yaşanan bu gelişmeler ve tepkiler sonrası Rize kamuoyunda konuyla ilgili hiçbir ses çıkmaz ken Trabzon meslek örgütleri Demiryolu ile ilgili çalışmalarına aralıksız devam etti.

Önemli ve stratejik bir Güzergâhtır

Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri “Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı Baltık ülkelerinden Orta Doğu’ya kadar Uzanan Kuzey Güney koridoruna bağlanmamız için önemli ve stratejik bir Güzergâhtır” ifadesini kullandılar. 

Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri M. Suat Hacısalihoğlu, Şaban Bülbül ve Mustafa Yaylalı, yaptıkları ortak açıklamada, demiryolu gibi ulaşım projelerinin maliyetlerinin değil, ülkelere kazandıracağı stratejik üstünlüklerin önemli olduğunu belirterek, “Erzincan – Gümüşhane – Trabzon hattı Baltık ülkelerinden Orta Doğu’ya kadar uzanan Kuzey – Güney koridoruna bağlanmamız için önemli ve stratejik bir güzergâhtır” ifadesini kullandılar. 

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Platformu sözcüleri, hat üzerindeki şehirlerin ve bölgenin yapım ihalesi tarihi beklediğini belirterek, şunları söylediler: 

“Demiryolu gibi ulaşım ve benzeri yatırımlarda yatırım maliyeti göz önünde bulundurulmaz. Önemli olan yatırımın ülkeye kazandıracağı stratejik üstünlüktür. Uluslararası çapta kazandıracağı değerdir. Burada geleceğe ve stratejiye bir yatırım vardır. Doğu ve Batı arasında yükselen ticarette ulaşımda orta koridoru destekleyen Türkiye, Bakü – Tiflis – Kars Demiryolu Projesi ve Marmaray Projeleri ile Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımı 15 güne düşürdü. Şimdi bu koridoru Karadeniz’e bağlayacak ve koridorun aynı zamanda Türkiye’nin desteklediği diğer bir ulaşım hattı Kuzey – Güney koridoru ile çakıştırılması, buluşturulması gerekmektedir. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesi bu açıdan önem kazanmaktadır. Kuzey – Güney Koridoru Baltık ülkelerinden başlayarak suyoluyla Karadeniz’e açılmaktadır. Koridor Trabzon Limanı üzerinden İran’a ve Orta Doğu ülkelerine bağlantı vermektedir. Koridorun iki ucu olan Orta Doğu ve Baltık ülkeleri arasında Türkiye köprü görevi sağlayarak büyük bir ticaretin altyapısını oluşturmaktadır” dedi. 

Açıklama şöyle devam etti: “Başta Gümüşhane olmak üzere değerli maden rezervlerimizin ekonomiye katılması için de Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesi önemlidir. Demiryolunun Cumhurbaşkanımızın talimatları ile yapımı süren Trabzon Yatırım Adası ve Endüstri Bölgesi ile Rize Lojistik Bölgesine bağlanması bölgemizin en büyük hayalidir. Bu hayal başta ülkemizin olmak üzere bu coğrafyadaki ticaretin gelişmesi ve çeşitlenmesi içindir. Erzincan – Gümüşhane – Trabzon Demiryolu Projesinin yapım ihalesinin de Cumhurbaşkanımızın bölgemize vermiş olduğu müjdenin ardından başlayacağına ve 100 yıldır hayali devam eden bu büyük yatırımda da imzasının olacağına inancımız tamdır.” 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -