ARTI GERÇEK- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Artı Gerçek’te yayımlanan “Gardiyan dinlenme odasında saatlerce süren işkence hakkında inceleme” başlıklı haberi Meclis gündemine taşıdı.

Koçyiğit, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan bir tutukluya yönelik infaz koruma memurları tarafından uğradığı darp ve kötü muameleye ilişkin Adalet Bakanlığına yanıtlaması talebiyle soru önergesi sundu.

Anayasanın 98. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İç Tüzüğü’nün 99. ve 99 maddeleri gereğince yazılı olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: 

“Basına yansıyan bilgiler kapsamında; Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu olarak kalmakta olan Şahin Budak isimli mahpusa 4 infaz koruma memuru tarafından darp ve kötü muamelede bulunulduğu belirtilmiştir. Mahpusun ailesinin aktarmış olduğu bilgilerde, Şahin Budak’ın alın bölgesinde çizik ve şişlikler, yüzünde çizikler, kafasında şişlik şeklinde darp izlerinin olduğu, kolunda ve ayaklarında da aynı biçimde darp izi ve şişkinlikler olduğu belirtilmiştir.

‘ŞİKAYETLERİN CEVAPSIZ BIRAKILDIĞI İDDİASI DOĞRU MUDUR?’

Bu bağlamda;

– Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki infaz koruma memurları tarafından işlenen suçlara yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

– Darp ve kötü muameleye maruz bırakılan mahpusun yapmış olduğu şikâyetlerin cevapsız bırakıldığı iddiası doğru mudur?

-Şimdiye dek Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda infaz koruma memurları tarafından gerçekleştirilen şiddet eylemleri hakkında mahpuslar tarafından yapılmış şikâyet sayısı kaçtır?

– Şahin Budak isimli mahpusun dinlenme odasında infaz koruma memurları tarafından saatlerce darp edildiği olay hakkında Bakanlığınızca başlatılmış bir soruşturma var mıdır?

– Şahin Budak isimli mahpus 3 Kasım 2020 tarihinde yaşamış olduğu darp olayından ancak 3 gün sonrasında cezaevi revirine götürülmüştür. Neden derhâl revire götürülmemiştir?

– Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan infaz koruma memurlarının sürekli bir biçimde mahpuslar üzerinde baskı ve şiddet uyguladıkları dile getirilirken Bakanlığınızca neden bir açıklama yapılmamaktadır?

– Trabzon Beşikdüzü Cezaevinde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlülere yönelik uygulanan özel infaz sürecinin gerekçesi nedir?

– İnsan onuruna tamamıyla aykırı olan bu uygulamalara karşı şimdiye dek önleyici bir yöntemin geliştirilmemesinin sebepleri nelerdir?

– Şimdiye dek mahpuslar tarafından Bakanlığınıza yapılan şikâyetler içerisinde belirtilen cezaevinden yapılmış şikâyet sayısı kaçtır? Yapılan şikâyetler neye ilişkindir?

– Cezaevlerinde yaşanılan kötü muamele ve darp eylemlerine yönelik yapılan şikâyetler açısından Bakanlığınız nasıl bir çözüm mekanizması geliştirmeyi düşünmektedir?

– Bakanlığınızca Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun son ziyaret edildiği tarih nedir? Bu ziyaret kapsamında elde edilen veriler ve tespitler ne yöndedir?

– Son 5 yıl içerisinde Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda işkence kötü muamele iddiasıyla hakkında soruşturma açılan infaz koruma memuru ve personel sayısı kaçtır?

NE OLMUŞTU?

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Cezaevinde 4 infaz koruma memuru tarafından bir tutukluya işkence edildiği ortaya çıkmıştı. Tutuklu Şahin Budak’ın cezaevinde bulunan gardiyanlar tarafından, “Başgardiyanın kendisi ile görüşeceği” gerekçesi ile koğuşundan alınarak götürüldüğü memurların dinlenme odasında saatlerce darp edildiği belirtilmişti.