Kuzey Teve

TAKSİMDEKİ ANITTA BULUNAN DEDEMDİR.

TAKSİMDEKİ ANITTA BULUNAN DEDEMDİR.
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
31 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 TAKSİMDEKİ ANITTA BULUNAN DEDEMDİR.

İSTİKLAL SAVAŞI GAZİSİ İKİZDERELİ VEYSEL BALCI’NIN TAKSİMDEKİ ANITTA YER ALDIĞINI SÖYLEYEN TORUNU’DEDEMİ TAKSİMDE ANMAK İSTİYORUM’

Rize’nin İkizdere İlçesinin  Ilıca köyünden Veysel Balcı büyükbabasının İstanbul-Taksim’de 1929 yılında yapılan anıtta yer aldığını bulunduğunu  imkan verilirse Anıtta dedemi anmak istiyorum dedi.  

Dedesinin İstiklal Savaşına katıldığını söyleyen Veysel Balcı önemli açıklamalarda bulundu. Ilıcaköyde yaşayan Veysel Balcı(58) ‘büyükbabamın 1899 da doğduğunu 1949 yılında da Rize’de öldüğünü biliyorum.Babam büyükbabamla ilgili çok hatıralar anlatırdı.Ben dedemi tanımadım.Babam Şükrü dedemin tek oğluydu.Babam 16 yaşındayken dedem vefat etmiş.Bize dedemden intikal eden yalnız İstiklal Madalyası kaldı.

Köyümüzün Dernek yönetimi dedemin Taksimdeki anıtta yer aldığını araştırdılar.Babamı 2005 yılında Taksim anıtına getirerek ilk kez heykeli gösterdiler.Babam fakirlik içinde olduğu için İstanbul’a ilk kez bu amaçla gitti.Heykelde Atatürk’ün solunda elinde tüfekle gözüken benim  dedem Veysel Balcı’dır.Elimizde yazılı belge yok ama babam o heykeldeki şahsın babasına çok benzediğini söylerdi.Yıllardır dedemin Taksim’deki heykelde yer aldığını köyümüz yaşlıları söylerdi.Köyümüzün Derneği vasıtasıyla dedemin ölüm yıldönümünde bu anıtta anma töreni yapmak istiyoruz.Dedem 21.9.1949 yılında vefat etti. Savaşdan döndükten sonra dedemin köyünde köy bekçiliği yaptığını halen yaşlılar hatırlıyor.Sakin kendi halinde çok gür bir sesi olan ama fazla konuşmayan bir insandı.Cephede geri çekilmek isteyen Bölük Komutanı Yüzbaşısını öldürdüğü söylenirdi.Atatürk döneminde Ankara’ya çağırldı ama gitmedi.Niye gitmediğini bilemiyoruz ama ya parasızlıktan ya da yüzbaşısını cepheden kaçıyor diye öldürdüğü için korktuğundan mı gitmemiştir bilmiyoruz.

Köylüsü-Dursunali AKSU-86-Yaşında.

Ilıca Köyünden Dursunali Aksu Veysel Coşkun’u gençliğinde gördüğünü ve tanıdığını söyledi.Veysel Coşkun’un köyde bekçilik yaptığını tekli bir kırma tüfeği bulunduğunu söyleyen D.Ali Aksu’çok sessiz bir insandı. Konuşmazdı. Bazen hiç konuşmazdı.Savaşta askerdeyken düşmandan  kaçan Yüzbaşısını vurarak öldürdüğü söylenirdi. Çekingenliği galiba ondan kaldı.Yüzbaşısını öldürmüş ve savaştan sonra köye gelerek kimse ile pek konuşmazdı.

Taksimdeki anıtta  heykeli olduğu söylenir ama ne derece doğru bilmiyorum..Bize bu konuda kendisi birşey söylememişti. Söyledim ya çok sessiz bir insandı.Kimseye zararı olmaz Gazi olduğunu ve madalyası olduğunu biliyorum’dedi.

Ali Balcı-Ilıcaköy Muhtarı

Veysel dede akrabam olur.Taksim anıtındaki heykelde bulunduğunu yıllardır duyarız.Köyümüzün yaşlıları Veysel Balcıı’nın son derece sessiz bir insan olduğunu söylerdi.Veysel amcanın Kurtuluş savaşındaki yararlı çalışmasından dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildiğini biliyoruz.Bizler Muhtarlık ve Köyümüzün Derneği olarak her ölüm yılında Veysel amcamız için Taksim’deki Anıtta tören yapmak istiyoruz.Yetkililerimiz burada heykelde yer alan ve oğlu Şükrü Balcı’ya çok benzediği açıkça görülen Veysel amcamızı unutmamak istiyoruz.’dedi.

Hüseyin Aksu-Ilıcaköyü Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurul Üyesi

İlçemizden köyümüzden bir kahramanın Taksim Anıtında yer almasıyla gurur duyuyoruz.Elimizde fazla belge yok.Fakat İstiklal Madalyalı Veysel Balcı’nın Taksim’deki bu anıtta Atatürk yanında elinde tüfek olan kişi olduğunu biliyoruz.Veysel Balcı’nın oğlu Şükrü Balcı 12 yıl önce bu anıta gelerek babasının yanında fotıoğraf çektirdi.Resimdek aynen onun babası.Yetkililere müracaat ederek heykelde bulunan köylümüz Veysel Balcı için her ölüm yıkında anma töreni yapmak istediğimizi yazılı olarak belirttik,bugüne kadar bir cevap gelmedi ama arzumuzun yerine getirilemsini istiyoruz’dedi.


taksim-anitinda-rizeli-vatandas-2 taksim-anitinda-rizeli-vatandas-3 taksim-anitinda-rizeli-vatandas-4

Ilıcaköy Muhtarı Ali Balcı,Veysel belcı ve Dernek Yönetim Kurul Üyesi Hüseyin Aksu.

taksim-anitinda-rizeli-vatandas-1

Veysel balcı elinde dedeinin fotoğrafıyla heykeldeki dedem diyor.

(İsmet Kösoğlu)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -