Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

SOL PARTİ YURTTAŞLARA PARASIZ SAĞLIK HİZMETİ VERİLSİN ÇAĞRISI YAPTI

SOL PARTİ YURTTAŞLARA PARASIZ SAĞLIK HİZMETİ VERİLSİN ÇAĞRISI YAPTI
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
87 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

SOL PARTİ, TÜM HASTANELERDE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VERİLMESİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU

HAYATİ AKBAŞ – GENÇAĞA KARAFAZLI –

Koronavirüsü Salgının gün geçtikçe yayıldığını belirten SOL Parti, Artvin il örgütü sağlık hizmetinin tüm yurttaşlar için ücretsiz olması için çağrıda bulundu.

AKP’LİLER HER HAFTA TEST YAPTIRIYOR YURTTAŞLAR TESTE ULAŞAMIYOR

Artvin Sokak ve caddelerinde çağrı metinlerini yurttaşlara dağıtan Sol Pati üyeleri ; “Sağlık Bakanı Fahrettin Kocabaşta olmak üzere iktidar rakam duyurmaktan başka bir şey yapmıyor. Halk, sağlık hizmetine erişemiyor, test ve tedaviye ancak parası olan ulaşabiliyor. AKP’li vekiller, bürokratlar haftalık düzenli test yaparken milyonlarca yurttaş teste ulaşamıyor. Hemen şimdi ücretsiz sağlık hizmeti adımları atılarak, salgında halk korunmalıdır”  diyen Sol Parti üyeleri taleplerini şu şekilde açıkladılar;

1-TÜM HASTANELERDE ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ VERİLSİN.

Sağlıktan Kâr Edilmez

Kamuya ait hastaneler yoğun bakım ve yatak kapasitesi nedeniyle salgınla mücadelede yeterli olmuyor. Özel hastaneler yeterince kâr yapamıyoruz diye Covid-19 hastalarını kabul etmiyor. Bu koşullarda parası olan tedavi olurken parası olmayanın kaderine terk ediliyor. Sağlık hizmeti tüm yurttaşlar için ücretsiz olmalı; özel hastaneler kamulaştırılmalıdır. Bugün özel hastaneler Covid 19 hastalarının tüm tedavilerini ücretsiz olarak yerine getirmelidir.

2-ŞEHİR HASTANELERİ NEDENİYLE KAPATILAN KAMU HASTANELERİ AÇILSIN.

Şehir Hastaneleri’nin açılmasıyla halkın kolay ulaşabileceği pek çok kamu hastanesi kapatıldı. Şehir Hastaneleri’nde uzun kuyruklarda perişan olan insanlar tedavi olmak için gittikleri hastanenin yoğunluğu nedeniyle risk altına giriyorlar. Kapatılan kamu hastaneleri tekrar açılarak, halkın hizmetine sunulmalıdır.

3-ÜCRETSİZ ZATÜRRE AŞISI

65 yaş ve üzerinde olan kişiler ile kronik hastalığı olan kişilere Pnömokok (zatürre) aşısı yaptırması önerilmektedir. Zatürreye en sık pnömokok adı verilen bakteri yol açar. Pnömokok aşıları, yüksek riskli kişilere uygulandığında, özellikle ağır enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilmektedir. Zatürre aşısı 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara ücretsiz olarak yapılmalıdır.

4-ÜCRETSİZ TEST VE ÜCRETSİZ MASKE

AKP’li vekiller, bürokratlar haftalık düzenli Covid testi yaparken milyonlar test yaptıramıyor. Covid testine tüm yurttaşlar ücretsiz olarak erişebilmeli, düzenli test imkânı sağlanmalıdır. Ücretsiz maske dağıtımı dahi yapamayan iktidar her gün maske uyarısı yapıyor. Salgının ekonomik yükü altında ezilen insanlar için maskenin maliyeti dahi ek bir yük oluşturuyor. Maske ve dezenfektan ücretsiz halka dağıtılmalıdır.

5-ACİL BÜTÜNLÜKLÜ VE KAMUCU SAĞLIK HİZMETİ.

Devletin görevi halkını hastalanmaktan korumaktır! Temiz gıda, su, barınma ve sağlıklı koşullarda yaşam, sağlığı korur. Cumhuriyetin kuruluşuyla oluşturulan Sağlık Ocağı modeli ile kim nasıl, nerede yaşıyor, aşısı yapılıyor mu, hastamı diye ev ev dolaşılıp tespit edilirdi. Birinci basamak sağlık hizmetleri parçalı, piyasacı yapısıyla salgınla mücadelede sınıfta kalmıştır. Aile sağlığı merkezlerinin salgın sürecindeki görevleri belirsizken, temaslıların takibi diş hekimlerine yaptırılmaya çalışılmakta, Telefonla hasta takibi gibi komik durumlar yaşanmaktadır. Acilen bütünlüklü bir sağlık sistemi yapısına geri dönülmelidir.” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -