Kuzey Teve

‘Sizi reddediyorum’ diyen Selçuk Kozağaçlı salondan atıldı

‘Sizi reddediyorum’ diyen Selçuk Kozağaçlı salondan atıldı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
70 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 6’sı tutuklu 20 avukatın ‘terör örgütü yöneticiliği’ ve ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşmasında Silivri Cezaevi Kampüsü’nde devam ediliyor.

Bugünkü duruşmada sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu.


[Çizimler: Murat Başol]

‘KENDİ VARLIK NEDENİNİZİ ORTADAN KALDIRDINIZ’

Evrensel’den Cansu Pişkin’in mahkeme salonundan aktardığına göre talepler sırasında mahkeme başkanı sık sık beyanları bölerek, “Mahkemeyi itham ediyorsunuz. Reddi hakim talepleri hakkında konuşun. Aksi takdirde mikrofonlarınızı kapatacağım” dedi. Tutuklu Avukat Selçuk Kozağaçlı ise reddi hakim talebinin ithamlara dayalı olacağını söyleyerek, “Yargılamada dinlenen tanıkların beyanlarının, dijital materyal raporunun aslında bir rapor olmadığı, dinlenen tanıkların yalan söylediğinin çok açık olduğu avukatlar tarafından defalarca dile getirildi. Hatta bunlar belgelendi. Siz dün bir ara karar verdiniz ve ‘hazırlık soruşturmasında bu iş bitirildi’ diyerek kendi varlık nedeninizi ortadan kaldırdınız. Bu cesaretsizliğe ve pervasızlığa sahip heyetin yargılama yapması mümkün değil. Bu nedenle sizi reddediyorum” dedi.

‘SADECE SİZİ DEĞİL, TEMSİL ETTİĞİNİZ HER ŞEYİ REDDEDİYORUM’

Kozağaçlı daha sonra mahkeme başkanına dönerek, “Cumhuriyet Savcısı huzurunda hakkınızda suç duyurusunda bulunuyorum. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’na ve HSK’ye de suç duyurusunda bulunuyorum. Dilekçe de yazacağım. Devletin erklerinden birine mensup olduğunuzu görüyorum. Ama bunun yargı erki olmadığını görüyorum. Sadece sizi değil, temsil ettiğiniz her şeyi reddediyorum” dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı Kozağaçlı’nın mikrofonunu kapattı ve dışarı çıkarılmasını istedi, avukatlar ve seyirciler durumu alkışlarla protesto etti.

Kozağaçlı salondan çıkarılırken ‘ÇHD susmadı susmayacak’ şeklinde slogan attı.

Mahkeme reddi hakim talebi hakkında karar vermek için duruşmaya ara verdi.

İLGİLİ HABER: AVUKATLAR YARGILANIYOR: GİZLİ TANIK 141 DOSYADA ‘TANIKLIK’ YAPIYOR

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -