Kuzey Teve

Şişecam işçileri: Şalter inecek bu iş bitecek

Şişecam işçileri: Şalter inecek bu iş bitecek
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
139 views
02 Ocak 2021 - 22:58
Spread the love

Grevleri yasaklanan Şişecam işçileri, grev ve toplu sözleşme hakları için eylemlerini sürdürüyor.

Fırat TURGUT
İstanbul

Kristal-İş üyesi Şişecam işçilerinin grev yasağına karşı eylemleri sürüyor. Kırklareli Otocam fabrikasında “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganları atan işçiler, Kristal-İş’e eylemlerin dozunu artırmaya yönelik kararlar alması çağrısında bulundu. Sendika temsilcileri ise işçilere yaptıkları açıklamada, “Birliğimizi bozmayalım, işçilerin taleplerini dikkate alacağız, işçinin iradesiyle hareket edeceğiz” dedi.

‘TALEPLERİMİZ NET’

Taleplerinin net olduğunu ifade eden Lüleburgaz’dan bir cam işçisi “Taslakta geçen ücretlerin bir kuruş altını istemiyoruz. 3 yıllık sözleşme değil, 2 yıllık olsun istiyoruz. Geçmiş sözleşmelerde kazanım elde ettiğimiz hiçbir idari maddenin değiştirilmesini istemiyoruz” dedi. Bu taleplerle mücadeleye başladıklarını dile getiren işçi, grev yasağıyla birlikte grev hakkı için de mücadele ettiklerini ifade etti. Hem patronun dayatmalarına hem Hükümetin yasağına karşı direndiklerini belirten cam işçisi, “İşveren kendi taleplerini dayattı. Grev kararımız keyfi bir şekilde işverenin talebi üzerine yasaklandı. Belki de cam işçisi için dönüm noktası olacak bu direniş” diye konuştu.

EYLEMLER SÜRÜYOR

Fabrika önlerinde bekleyişlerini devam ettirdiklerini anlatan başka bir işçi de “Vardiyadan çıkıp 8 saat fabrika önünde bekliyoruz. Vardiya değişimini sloganlar atarak yapıyoruz. Her vardiyada üretimi 1 saat durduruyoruz. Bu çok önemli ama eylemlerin dozunu artırmamız lazım dedi. Patrona, işçilerin ne kadar ciddi olduğunu göstermeleri gerektiğini ifade eden işçi, “Bugün 1 saat üretimi durduruyoruz. Yarın 2-3 saat, öbür gün yarım gün tam gün şeklinde devam etmeli” dedi.

KRİSTAL-İŞ: VERDİĞİMİZ SÖZDEYİZ

Sendika temsilcilerinin “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganını attırdığını ifade eden Kırklareli Otocam’da çalışan bir işçi de “Cam işçisi buna hazır, mücadeleyse mücadele, üretimi durdurmaksa üretimi durdurmak. Temsilcilere de söyledik, gereğini yapalım, şalteri indirelim bu işi bitirelim” dedi.

Sendika temsilcileri ise dün sabah fabrikada işçilere yaptıkları açıklamada, sendikanın işçilerin talepleri doğrultusunda hareket edeceğini söyledi. Açıklamada, “Birliğimizi bozmayalım. Başta ne söz verdiysek devamını getireceğiz. İşçilerin taleplerini dinleyeceğiz, işçinin istediğini gibi hareket edeceğiz” dedi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -