Kuzey Teve

Sigortalı IŞİD bombacıları aramızda

Sigortalı IŞİD bombacıları aramızda
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
54 views
03 Ocak 2021 - 12:46
Spread the love

 BİRGÜN / CAN UĞUR –  IŞİD’in canlı bomba saldırısının ardından saldırganların bir türlü yakalanamamasına tepkiler sürüyor. Resmi açıklamalar kamuoyunu tatmin etmekten uzak görünüyor

Savaş Yıldız’ın Yeşil Kart’a sahip olduğunu ortaya çıkarmamızın ardından bu kez de iki canlı bombanın sigortalarının hâlâ aktif olduğu, birisinin de devletten maaş aldığı bilgisine ulaştık

Taksim’de IŞİD üyesi Mehmet Öztürk tarafından gerçekleştirilen saldırının ardından canlı bomba şüphesiyle aranan IŞİD’cilerle ilgili gerekli adımların atılmadığı iddiaları yeniden gündeme geldi. Uzunca bir süredir aranan ve önceki gün de saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Savaş Yıldız’ın ise nerede olduğu bilinmiyor. Yıldız’ın arandığı dönemde Yeşil Kart sahibi olduğunu ortaya çıkarmamızın ardından güvenlik zafiyetinin bununla sınırlı olmadığı belirlendi. 10 Ekim’deki Ankara saldırısı sonrası IŞİD’ci canlı bombalar diye Emniyet tarafından kamuoyuyla paylaşılan listede yer alan Recep Yaman ve Mehmet Mustafa Çevik’in sigortaları hâlâ aktif. Bu iki isim resmi olarak sigortalı statüsünde yer alıyor.

Canlı bomba diye aranan Recep Yaman’ın 4b diye tanımlanan ve esnafların faydalandığı sigortası aktif olarak kullanılıyor. Yaman, esnaflık faaliyetini yürütüyor ve sigorta primini ise düne kadar aktif biçimde yatırmış. 1984 doğumlu olan Yaman’ın Adıyaman’daki IŞİD’ci grup Dokumacılar’a üye olduğu biliniyor. Canlı bombalardan Mehmet Mustafa Çevik de hâlâ devletin ‘nimetlerinden’ yararlanıyor. Çevik de 4b statüsünde sigortalı görülüyor ve yaşamını yitiren anne veya babasının emekli maaşını hâlâ alıyor. Emniyet’in bir türlü bulamadığı isimlerden bir diğer olan Çevik’in de sigortası aktif biçimde kullanılıyor. 1992 doğumlu Çevik de Dokumacılar grubundan.

IŞİD’ci saldırganlarla ilgili defalarca haber yapıp güvenlik zafiyetini dile getirmemize rağmen kamuoyunu tatmin edecek adımlar atılmadı. Konuyla ilgili yetkililerin ‘bir türlü dikkate almadığı’ haberlerimiz şöyle:

Eczaneden ilaç alınması
“Canlı bomba eylemi yapacakları şüphesiyle Emniyet tarafından gerçek isimleri ve sahte kimlikleri kamuoyuyla paylaşılan 4 isimden birisi olan Hamza Tonbak kimliği ile bir eczaneden işlem yapıldığı ortaya çıktı. BirGün’ün bir kaynaktan doğrulattığı bilgiye göre; canlı bomba şüphelisi Savaş Yıldız’ın kullandığı Hamza Tonbak isimli (40441287370 TC nolu) sahte kimlikle bugün bir eczaneden Amoklavin, Zero-P ve Gripamol isimli ilaçlar alındı.” (24.10.2015)

Canlı bombanın gelir testi yaptırması
“Emniyet’in canlı bomba listesinde yer alan isimlerden Ersel Ocak’ın Yeşil Kart’ının bulunduğunun ortaya çıkmasının üzerinden iki ay geçtikten sonra konuyla ilgili devlet tarafından ‘önemli adımlar’ atıldı. Resmi kayıtlara göre; IŞİD’ci canlı bomba Ocak, haberimizin ardından resmi kurumlara giderek gelir testi yaptırmış ve Yeşil Kart’ını iptal ettirerek normal sigortalı statüsüne geçmiş.”(14.01.2016)

Savaş Yıldız’ın Yeşil Kart alması! 
“Ankara Katliamı’nın ardından canlı bomba şüphesiyle aranan ve Hamza Tonbak adına düzenlenmiş kimliği bulunan IŞİD’ci Savaş Yıldız’ın Yeşil Kart’a sahip olduğu ortaya çıktı. Devletin yoksul yurttaşlara yardım amacıyla çıkarttığı Yeşil Kart’a sahip olan IŞİD’ci Savaş Yıldız’ın bu kartı alabilmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor. Savaş Yıldız’ın bu yıl içerisinde bu testi yaptırdığı ve Yeşil Kartı aldığı anlaşılıyor. Adana nüfusuna kayıtlı 1983 doğumlu olan Savaş Yıldız, Emniyet’in yaklaşık 1 hafta önce kamuoyuyla paylaştığı bilgilere göre; Hamza Tonbak sahte kimliğini kullandığı biliniyor.” (31.10.2015)

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -