Kuzey Teve

Şebnem Korur Fincancı’nın son dersi: Eleştiri zor hazmedilen bir durumdur

Şebnem Korur Fincancı’nın son dersi: Eleştiri zor hazmedilen bir durumdur
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
76 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 

Şebnem Korur Fincancı’nın son dersi: Eleştiri zor hazmedilen bir durumdur

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Tıp Fakültesi’nde zorunlu emekliliği öncesi son dersini verdi. Fincancı, ‘İnsan Hakları ve Hekim Sorumluluğu’ başlıklı dersinde, “Eleştiri zor hazmedilen bir durumdur” dedi.

DUVAR – ‘Barış İçin Akademisyenler’in ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza attığı için 2 yıl 6 ay hapis cezası alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve adli tıp uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bugün İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndaki görevinden zorunlu emekli oldu. Fincancı ‘İnsan Hakları ve Hekim Sorumluluğu’ adlı son dersini verdi.

‘ELEŞTİRİ ZOR HAZMEDİLEN BİR DURUM’

Fincancı, son dersinde şunları söyledi: “Eleştiri zor hazmedilen bir durumdur. Hele gücü elinde bulunduran eleştiriliyorsa bu eleştirileri ortadan kaldıracak bütün mekanizmaları devreye sokmaya çalışır. Ama hakikatin hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkma alışkanlığı vardır. İşte bizim sorumluluğumuz da hakikatin ortaya çıkma alışkanlığına tanıklık etmektir. Hakikat ortaya çıkmıştır, Cizre bodrumlarında. Buradakiler yanmış kemik parçalarıdır ve alt çenenin hemen yanı başında tesadüfen, bir gözlük çerçevesi vardır. Gözlük çerçevesi ile çenenin boyutuna baktığımızda neredeyse yarısı kadar bir fark görüyoruz. Yani küçük bir çocuk var…”

“Devletin yükümlülüğü, herhangi bir insanın zarar görmeyeceği koşullarda müdahale yapmaktır” diyen Fincancı şöyle devam etti: “Hele ki çocuklarını, sivillerin olduğu ortama tankla topla saldıramazsınız. Eğer saldırırsanız hakikat çıkar ortaya ve bunun hesabını sorarlar. Hekimlik, bilginizi insanlık yararına kullanmaktır. Bu bilgileri kullanmayı öğrendiğim sevgili hocalarıma, mücadele ettiğim bütün dostlarıma, yoldaşlarıma teşekkür borçluyum. Çünkü beni ben yapan onlardı. İnsan hakları mücadelesinin yılmaz savaşçılarına teşekkür ediyorum. Hekim değil insan olmak gerekir. İnsanlık sahada mücadelenin olduğu her yerde, herkesle yan yana durmaktır. Tabii ki asık suratla değil bunu şevkle yapmayı öğrenmeliyiz. Bu oyunumuzu ortaklaştırabildiğimiz tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -