Kuzey Teve

Rojava Devrimi’nin yıldönümü kutlanıyor

Rojava Devrimi’nin yıldönümü kutlanıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
45 views
03 Ocak 2021 - 12:03
Spread the love

 Suriye’deki iç savaşın ardından ülkedeki Kürtlerin kaderini değiştiren devrimin üzerinden iki yıl geçti. Kobani’de başlayıp diğer Kürt kentlerine yayılan devrim ikinci yıldönümünde Rojava ve dışındaki birçok Kürt bölgesinde kutlanıyor.

Devrimin yıldönümü nedeniyle birçok kentten Kobani sınırına yürüyüş düzenleniyor. Rojava’da da 3 kantonda kutlamalar yapılıyor.

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kobani Kantonu’na saldırıları protesto etmek ve devrimin yıldönümünde Rojava halkıyla dayanışmak için Türkiye’deki Kürtler sınıra doğru yola çıktı.

Dün geceden bu yana Diyarbakır, Van, Mardin, Siirt, Şırnak ve Bingöl’den yüzlerce araçlık konvoyla yola çıkan binlerce kişi, kutlamanın yapılacağı Urfa Suruç’a gidiyor.

Rojava ile sınır olan Suruç ve Birecik ilçelerinde etkinlikler düzenlenecek,  yürüyüş yapılacak ve dayanışma mesajları verilecek.

Rojava devriminin yıldönümü nedeniyle Afrin, Cızire ve Kobani’de de kutlamalar yapılıyor.

19 Temmuz vesilesiyle açıklamalarda bulunan Halk Savunma Birlikleri (YPG) Genel Komutanı Sipan Hemo, Rojava’nın tüm Kürtlerin devrimi olduğunu söyledi. Kobani saldırılarıyla devrimin yok edilmek, Kürtlerin tarihin karanlığına gömülmek istendiğini belirten Hemo, “direnen halkımız kazanacak” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -