Kuzey Teve

Rize ve Artvin’de 1 Mayıs kutlamaları

Rize ve Artvin’de 1 Mayıs kutlamaları
639 views
01 Mayıs 2022 - 10:21
Spread the love

RİZE DE COŞKULU 1 MAYIS PROVOKE EDİLMEK İSTENDİ

HABER:GENÇAĞA KARAFAZLI

KAMERA: EMRE KOÇ

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca işçi ve emekçi, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ta alanlara çıktı.

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Artvin, Rize ve Trabzon da 1 Mayıs emekçi bayramı coşkuyla kutlandı.

Artvin Kemalpaşa’da Kemalpaşa Belediyesi önü toplanan emekçiler Kemalpaşa meydanında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından araçlarla Hopa da kutlamaların yapılacağı 1 Mayıs toplanma alanına gitti.

Artvin, Kemalpaşa da emekçiler 1 Mayıs bildirileri dağıttı

Artvin, Hopa da emekçiler saat 12:30’da Hopa Çaykur Çay Fabrikası önünde buluşarak Metin Lokumcu meydanına doğru yürüyüşe geçti burada bir açıklama yaptı.

Fındıklı’da emekçiler Tahiroğlu köprüsünde buluşup Cumhuriyet meydanına yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan emekçileri ardından Rize merkezde saat 14.00 de Kültür sitesi önünden Cumhuriyet meydanına yürüdü.

 

RİZE-Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin dört bir yanında 1 Mayıs emekçilerin yoğun katılımla kutlandı. 1Mayis kutlamaları Rize Fındıklı ilçesinde saat 12 de Tahiroğlu köprüsünden Cumhuriyet meydanına yapılan yürüyüşle başladı.

Emekçiler Cumhuriyet meydanında günün anlamıyla ilgili basın açıklaması yaptı ardından Rize de gerçeklesen 1 Mayıs kutlamalarına katıldı.

“Rize de coşkulu kutlama”

Rize de 1 Mayıs kutlamaları Rize merkezde saat 14. 00 de kültür müdürlüğü önünden başladı. Bu esnada bazı kişilerin kortejin sonunda bulunan gurubu taciz etmek istemesine polis müsaade etmedi.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş boyunca emekçiler “çayda kota ve kontenjan kaldırılsın, ÇAYKUR özelleştirilemez, cay kur halkındır satılamaz, Çay taban fiyatı açıklansın, özel sektörün düşük fiyatta çay alması engellensin, gübreye yapılan zamlar geri alinsin, Çayda fındıkta sömürüye son, Çayda kanun yasallaşsın” sloganları attı. Emekçiler kutlamaların geçekleştiği Cumhuriyet meydanında polisin güvenlik kordonundan tek tek aranarak alana alındı. AKP genel başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan in 2 dev posterinin asıldığı Cumhuriyet meydanında yüzlerce emekçi bir araya geldi.

Disk e bağlı gıda iş sendikası bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu alanda toplanan yüzlerce emekçiye hitaben yaptığı konuşmada ÇAYKUR işçilerinin yoksulluk sınırında çalıştırıldığını ve 12 ay çalıştırılmasını talep etti.

Sırasıyla Eğitim iş sendikası, Eğitim sen sendikası, memleket partisi il başkanı Muhittin Bayrak ile CHP il başkanı Saltuk Deniz, Emek partisi Rize il yöneticisi Alirıza Erdoğan ve Çaykur işçileri adına ise Sevim Lokumcu, Sol parti adına ise Alper Taş günün anlamı ve çay üreticilerinin sorunlarıyla ilgili konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalar sırasında meydanda bulunan Seh camisinin önünde duran sakallı bir yurttaş alanda bulunanlara hakaret etmesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı. Polis alanda bulunanlara yönelik sürekli tahrik edici sözler söyleyen yurttaşı alandan uzaklaştırdı.

Konuşmaların ardından Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı, Korhan Özyıldız ile kemençe sanatçısı İsmail Sırtlı mini bir konser verdi. Emekçiler Karadenizli sanatçıların kemençe ve tulum eşliğinde söylediği türküler eşliğinde hep birlikte horon oynadı.

Karadenizli kemence sanatçısı İsmail Sırtlı’ bestelediği bir Mayıs ile ilgili “Fadime’m” türküsünü Sanatçı Selçuk Balcı ile birlikte seslendirmesi büyük coşku ile karşılandı. Sanatçı Sırtlı’ bestesinde ” işçinin emekçinin ahi yerde kalır m?, enflasyon uçtu gitti böyle düzen olur mu? Fadime’m, İşçi emekçi memur biraz dinleyin beni var misiniz hep berber değişelim düzeni. “Fadime’m. türküsü eşliğinde horon oynayan emekçiler olaysız alandan ayrıldı. Kutlamaya ,çay üreticileri ,ÇAYKUR ne mevsimlik işçileri, emekliler sendikası ,KESK,e bağlı sendikalar, İHD temsilcileri, ÇGD temsilcileri yanı sıra CHP ,.EMEK Partisi, ,Sol Parti, Saadet Parti ,DP ve İyi parti merkez ilçe örgütü ile Fındıklı  CHP li belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoglu ile İkizdere direnişçisi bir grup ve bazı STK temsilcileri katıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs Kutlamalarına Ziraat odaları, Deva ve Gelecek partisi de katılmadı.

 

Fındıklı 1 Mayıs etkinliğinden detaylar

Rize’de ki 1 Mayıs etkinliğinden detaylar:

Ve Artvin Hopa’ da ki kutlamalar:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -