Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

RİZE DE YAĞMUR ERZURUM’DA KAR DUASI !

RİZE DE YAĞMUR ERZURUM’DA KAR DUASI !
288 views
14 Ocak 2021 - 21:16
Spread the love

Duaya katılan Resul Altunlu yaptığı açıklamada ‘Büyüklerimizden kalan bir söz vardır. Ocak ayında yağmur yağacağına, kan dökülse daha iyidir, derlerdi. Çünkü bu kıtlık ve kuraklığa işaret’ dedi.

Erzurum‘da Merkez Aziziye ilçesinin kırsal Demirgeçit Mahallesi‘nde, ‘hoca’ olarak bilinen esnaf Muhittin Olçun eşliğinde ellerini açıp dua eden köylüler, kar yağmasını diledi.

Mahalleden geçen tren yolunda sıralanan köy sakinleri, kar duasına “Amin” dedi. Ocak ayında normalde şehirde iki metre kalınlığında kar olması gerektiğini belirten mahalleli, karsız geçen günlerin kuraklığa sebep olacağını söylüyor.

‘Hayra alamet değil’
Duaya katılan 47 yaşındaki Resul Altunlu DHA’ya yaptığı açıklamada “Bu yaşıma kadar, ocak ayında yağmur yağdığını görmemiştim. Eskiden Erzurum’a iki metre kar yağardı. Bu hiç hayra alamet değil” dedi.

Altunlu konuşmasında “Büyüklerimizden kalan bir söz vardır, ‘Ocak ayında yağmur yağacağına, kan dökülse daha iyidir’ derlerdi. Çünkü bu kıtlık ve kuraklığa işarettir. Allah sonumuzu iyi etsin. Umarız 2020’de yaşadığımız sıkıntıları 2021’de yaşamayız” ifadelerini kullandı.

‘Akan çeşmeler kurudu’
Muhittin Olçun‘un kar duasına, köylüler ellerini açarak eşlik etti. Sadece Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde değil, Türkiye’nin dört bir tarafında kuraklık yaşandığını ifade eden Olçun, şu ifadeleri kullandı:

Kar ve yağmur yağmadı, göletler boşaldı. Biz de bugün bolluk ve bereket olması için çıkıp, dua ettik. Ocak ayında Erzurum’u böyle görmemiştim. Kuraklık nedeniyle Erzurum’da yıllardır akan çeşmeler kurudu ve çoğu akmaz oldu. Kar duası ettiğim yer benim köyüm. Çocukluğumda bir metre kar yağdığını hatırlıyorum. Bu bizi çok korkutuyor. Kıtlık olmaması için karın yağması lazım. Bunun için duaya çıktık. İnşallah kabul olur.”
Bilindiği gibi Diyanet işleri başkanlığı kontrolünde bir çok ilde yağmur duası yapılmıştı. Yağmur duası yapılan illerden biri de en çok yağış alan il olarak bilinen Rize’de vardı. Ancak, Rize’de ki yağmur duası sonrası güneş açmıştı..

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -