Kuzey Teve

POLİSİN GÖZALTINDA TEHDİT ETTİĞİ AKSA ELEKTRİK İŞÇİLERİ İŞTEN ATILDI!

POLİSİN GÖZALTINDA TEHDİT ETTİĞİ AKSA ELEKTRİK İŞÇİLERİ İŞTEN ATILDI!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
126 views
02 Ocak 2021 - 23:09
Spread the love

 KP hükümetinin olağanüstü hal (OHAL) ilanıyla kolluğa yarattığı imkanları kullanan polis, hak arayan emekçilerin eylemlerine müdahalesini sürdürüyor.

Elazığ’da AKSA Elektirik Arıza’da yürütülen toplu iş sözleşmesi sürecinde tıkanıklık yaşanması üzerine hakları için 4 gündür çalıştıkları kurum önünde eylem yaptıkları gerekçesiyle dün akşam gözaltına alınan 25 işçi bugün işten atıldı. Gözaltına alınan işçilerin çıkışını verdikten sonra bir 25 kişinin daha çıkışını veren Aksa Elektrik’in kıyıma devam edeceği ve sayının 50’nin üstüne çıkacağı belirtiliyor.

İşten çıkarılan işçiler ise bugün belediye başkanı ve vali ile görüşme yapıp taleplerini dile getirecek.

POLİS PATRON EL ELE!

Aksal Elektrik işçilerinin örgütlü olduğu Türk İş’e bağlı Tes İş Sendikası’nın toplu sözleşme görüşmelerinin tıkandığını belirterek işçileri yalnız bırakması üzerine direniş başlatan 110 işçi 4 gündür çalıştıkları kurumun önünde eylem yapıyordu. Direnişçi 25 işçi dün akşam saatlerinde polis tarafından gözaltına alınmış ve götürüldükleri Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nde “Eylemi bitirmezseniz 30 gün gözaltı yaparız” şeklinde tehdit etmişti. OHAL’in tanıdığı fırsatı kaçırmayan polisin söz konusu tehdidine işçiler, mücadeleye devam edecekleri yanıtını vermişti.

Bu sabah saat 03.00 sıralarında serbest bırakılan 25 işçiye polisin tehdidi yetmezmiş gibi Aksa Elektrik de yalnızca hakkını isteyen işçileri kapının önüne koydu. Maaş ve yemek ücretlerinden iyileştirme talep eden işçilerden daha sonra 25’inin daha çıkışı verilerek toplamda 50 işçi işten atıldı.  İleri’nin edindiği bilgilere göre Aksa Elektrik, işçilerin direnişi saat 16.00’a kadar sonlandırmaması durumunda tamamını işten atmakla tehdit ediyor. İşçiler ise tehdide haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek yanıt verdi.

BELEDİYE BAŞKANI VE VALİ İLE GÖRÜŞECEKLER

Taleplerinde kararlı olan direnişçi işçiler bugün öğlen saatlerinde ise Elazığ Belediye Başkanı ve görüşmeyi kabul etmesi durumunda vali ile bir görüşm

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -