Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

PİLARGET VADİSİ BETONLARA HAPSEDİLECEK

PİLARGET VADİSİ BETONLARA HAPSEDİLECEK
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
192 views
12 Ağustos 2021 - 10:23
Spread the love

Artvin’de Pilarget Vadisi’ndeki derelere beton kanal döşenmesi projesinin ihalesi yapıldı. Projeye tepki gösterenler, beton kanalların sel ve taşkınları önlemediğini belirtiyor.

Gençağa Karafazlı

RİZE – Artvin’de DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından, Pilarget Vadisi’nde bulunan Derecik, Ulukent, Balıklı, Üçırmak, Soğucak, Dülgerli ve Küçükköy köylerini kapsayan “Kabisre Deresi Memba Kollarının Taşkın Kontrolü” ihalesi yapıldı.

BEŞ KİLOMETRE BETON KANAL YAPILACAK

Arhavi, Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Fazlı Zoroğlu, DSİ tarafından yapılan ihale ile Pilarget havzasına 5 kilometrenin üstünde dere güzergahında beton kanal uygulaması yapılacağını, bunun yeniden yağacak yoğun yağmurlar sonrası bir felakete yol açacağını söyledi. 23 Temmuz’da bu konuda yapacakları toplantının bölgede yaşanan sel felaketi nedeniyle yapılamadığını belirten Fazlı Zoroğlu yaşanan sellerin insanoğlunun doğaya yaptığı müdahalenin sonuçlarını gösterdiğini ifade etti.

YABAN HAYATININ YAŞAM ALANI DARALTILIYOR

Son yaşanan selde dere yataklarını daraltarak beton kanallara almanın felakete davetiye çıkartmak olduğunun görüldüğünü belirten Fazlıoğlu projenin aynı zamanda balıkların ve yaban hayatındaki tüm canlıları yaşam alanını daraltmak anlamına geleceğini ifade etti.

Proje ile dere tabanının 50 ila 100 cm betonla kaplanacağını, derenin her iki yanına 2,5 metre yüksekliğinde beton kanal yapılacağını, ayrıca üzerine 90 cm yüksekliğinde demir korkuluk yapılacağını aktaran Fazlıoğlu “Projenin bilimle alakası yoktur” dedi.

BETONCULAR BAŞKA KAPIYA

Derelerin kanallara alınması projesinin bir gelecekte yaşanacak felaketlerin habercisi olduğunu belirten Fazlıoğlu projeden vaz geçilmesi çağrısında bulundu; “Bu proje uydurma bir projedir. Pilarget vadisindeki dereler kanallara alınmış olsaydı yaşanan felakette Arhavi diye bir kent kalmazdı. Pilarget’e beton kanalizasyon yapmak isteyenlere karşı başlattığımız hukuksal süreç betoncuları telaşa düşürmüş olsa gerek ki apar topar gelmişler Pilarget’i ikna turuna çıkmışlar. Betoncular, hadi kardeşim başka kapıya. Çünkü Pilargetli gerçekleri biliyor. Sizin palavralarınıza kimse inanmayacak. Bu yapılan derelerin kanala alınması ihalesinden vazgeçilmelidir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -