Kuzey Teve

Peki bunları da ifadeye çağıracak mısınız

Peki bunları da ifadeye çağıracak mısınız
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
137 views
03 Ocak 2021 - 10:17
Spread the love

 

Memet Ali Alabora hakkında Gezi Parkı eylemlerinden dolayı, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme” suçlamasıyla “tutuklamaya yönelik” yakalama kararı çıkartılması tepki topladı…

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Gezi eylemlerinin 1. Yıldönümü olaylarına katıldıkları gerekçesiyle “Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefet”, “Kamu görevlisine mukavemet”, “Kasten yaralama”suçlarından ceza verdi.

Mahkeme sanıklar Erkan Ö. Ö., Seyithan A.’ye 10’ar ay, Ali T. K.’ya 2 yıl 4 ay, Fatma Ö.’ye 2 yıl 6 ay, Kemal U.’ya 4 yıl, Tolga T.’ye de 5 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu da kasım ayının son haftasında kentteki Gezi Parkı eylemleriyle ilgili 120 şüpheli için altı ayrı dava açtı. 63 şüpheli hakkında düzenlenen son iddianamede şüphelilere ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamaları yöneltildi. İddianamede suçlama tarihi 2 Haziran 2013 olarak yer aldı. Yaklaşık 600 kişi hakkında Gezi soruşturmasının ise devam ettiği bildirildi.

Son olarak da tiyatro oyuncusu Memet Ali Alabora hakkında Gezi Parkı eylemlerinden dolayı, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme” suçlamasıyla “tutuklamaya yönelik” yakalama kararı çıkartıldı.

Fakat yakalama kararı kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Çünkü birçok tiyatro oyuncusu o dönemde eylemlere katılarak vatandaşlara destek vermişti. Öyle ki destek veren eylemcilerin arasında bugün iktidara yakın ünlüler de yer alıyordu. Bu isimler daha sonra Saray’a giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan özür dilemiş, birlikte poz vermişti.

İşte sosyal medyada paylaşılan o isimler:

kaynak: @MarsinLideri

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -