Kuzey Teve

Palovit yaylasında rantçıların tekerine çomak soktu

Palovit yaylasında rantçıların tekerine çomak soktu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
65 views
03 Ocak 2021 - 11:57
Spread the love

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan, görkemli şelalesi ile tanınan Palovit’te macera parkuru yapımı için harekete geçen DOKAP’a Fırtına İnisiyatifinden tepki geldi.

Yeşil Yol projesi ile Karadeniz halkının tepkisini üzerine çeken DOKAP, şimdi de Palovit şelalesini macera parkuru adı altında işletmeye açmaya hazırlanıyor.

Fırtına İnisiyatifine mensup bir grup aktivist, dün inşaat alanında yaptığı basın açıklamasında, Palovit’in kuşlara, arılara, ayılara, ceylanlara ait olduğunu belirtirken, kâr amaçlı insan faaliyetlerini vadide istemediklerini ifade etti.

Anadolu’da doğal yaşamın yıllardır saldırı altında olduğu vurgulanan açıklamada, kamunun değil sermaye gruplarının yanında yer alan devletin, ‘enerji gereksinimi’, ‘stratejik yatırım’, ‘ekonomik kalkınma’ gibi söylemlerle doğal alanların katledildiği belirtildi.

HUKUK DEFORME EDİLİYOR

Doğal yaşam alanlarını koruyan yasalara dayanarak iptal edilen yağmacı inşaat rejiminin hukuku deforme etmeye çalıştığı, kötü niyetlerine ayak bağı gördüğü yasaları bir gecede kuşa çevirdiği ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Büyük çoğunluğun bugününü de geleceğini de karartacak, ülkeyi kocaman bir çöle, ruhsuz bir şantiyeye dönüştürecek bu sınır tanımaz anlayış, küçük ve ayrıcalıklı grupların bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırsını topluma; ilerleme, gelişme, iş, ekmek, enerji, kalkınma kavramlarıyla dayatıyor. Milyonlarca yılda oluşmuş ekosistemlerin, birkaç kişinin kararı, umursamazlığı ve bencilliği yüzünden yok edildiğine tanık oluyoruz. Canımız yanıyor, kahroluyoruz, öfkeleniyoruz.”

PALOVİT, DÜNYANIN ÖNEMLİ EKOLOJİK KAYNAKLARINDANDIR

Palovit Vadisinin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı ekolojik kaynakları arasında yer aldığı belirtilirken, Fırtına Vadisinin el değmemiş nadir parçalarından birinin daha macera/eğlence parkı adıyla ticari faaliyetlere açılarak, kirliliğe açık hale getirildiği ifade edilerek, “Vadi, kendisini benzersiz kılan tüm özelliklerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya” denildi.

ÇEVRECİ ŞİRKET ŞAŞKINLIĞI

Palovit’te macera parkı inşaatını üstlenen şirkete de tepki gösterilen açıklamada, doğal yaşama saldırının“bugüne değin çevre mücadelesinde duyarlı bir duruşa sahip olduğunu düşündüğümüz ‘yerli’ bir şirket eliyle gerçekleşmesi sebebiyle şaşkın, üzgün ve öfkeliyiz” ifadeleri kullanıldı.

SLOGANLI GÖNDERME

Fırtına İnisiyatifi, “Ne halin varsa gez” sloganı ile tanınan şirketi, gelecekteki sloganının “Gittum, gördum, içina s…” olmasını istemiyorsa bu büyük yanlıştan dönmeye çağırdı.

Doğal yaşam alanlarının ticari faaliyetler nedeniyle yok edilmesine şimdi ve gelecekte izin verilmeyeceği belirtilen açıklamada, “Fırtına İnisiyatifi, bugüne değin olduğu gibi bundan sonra da doğal yaşam alanlarının korunması hususunda her tür demokratik/hukuki eylem hakkını son sınıra kadar kullanacak, vadilerini tüm sermaye gruplarına karşı geçilmez kılacaktır. İnisiyatif, projelerin afilli katalog cümlelerini ve proje sahiplerinin kravat takıp takmamasını önemli bulmamaktadır” denildi.

PALOVİT ARILARIN, AYILARIN VE CEYLANLARINDIR

Fırtına İnisiyatifinden Timur Danış, vadinin kuşlara, arılara, ayılara, ceylanlara ait olduğunu, burada ticari faaliyet yapılarak, vadiyi benzersiz kılan doğal özelliklerinin ortadan kaldırılmasını istemediklerini, vadiye yapılan saldırıya sonuna kadar direneceklerini söyledi.

 
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları Rize’nin Çamlıhemşin Palovit yaylasında rantçıların tekerine çomak soktu, çalışma durduruldu!

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -