Kuzey Teve

OTOBÜSÇÜLER İSYAN’DA

OTOBÜSÇÜLER İSYAN’DA
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
40 views
03 Ocak 2021 - 12:05
Spread the love

 SARP SINIR KAPISINDA SIKINTI VATANDAŞI’DA OTOBÜSÇÜYÜDE BIKTIRDI 

OTOBÜSÇÜLER İSYAN’DA

Gençağa Karafazlı 

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu Bakanlığa çağrıda bulunarak Sarp sınır kapısında yaşanan sıkıntıya çözüm bulunmasını istedi.

 

HOPA-Türkiye’nin Kafkaslar ve Orta Asya ile karayolu ulaşım bağlantısını sağlayan Sarp Sınır Kapısı, 8 saati bulan bekleme süresiyle yolcular için de otobüsçü için de yine eziyete dönüştü. Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ‘acil çözüm’ çağrısında bulundu

Sarp Sınır Kapısı’nda yolcuların büyük mağduriyet yaşadığını belirten Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu; “İnsanlar, İstanbul’dan, İzmir’den, Antalya’dan, Ankara’dan 22-23 saat otobüs yolculuğu yaparak geliyor. Yolculuk süresi 30 saati bulanlar da var. Ancak Sarp Sınır Kapısı’nda otobüsler, özel araçlarla aynı kuyruğa giriyor. Otobüs yolcularını indiriyor, yaklaşık sekiz saat gümrükten geçmeyi bekliyor. Yolcular da o sekiz saat dışarıda sersefil oluyor. Dinlenebilecekleri herhangi bir mekân da yok, bu manzara Türkiye’ye yakışmıyor. Otobüsler 17-18 kilometreyi bulan kuyruklarda bekliyor” dedi.

 

‘SIKINTI DAYANILMAZ BOYUTTA’

 

Otobüslerin özel araçlarla aynı kuyrukta olmaması gerektiğini söyleyen Başkan Topaloğlu; “Bu sezon aynı sıkıntıları tekrar yaşamama umudundaydık fakat sorun daha da ağırlaştı. Bir otobüs beklediği zaman 46 yolcusu da onunla bekliyor. Bunun çözümü toplu taşımacılık hizmeti veren otobüslerin özel araçlarla aynı sıraya girmemesidir.

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’den duruma bir an evvel müdahale etmesini bekliyoruz. O da Karadeniz yöresinin insanıdır. Buradaki sıkıntı dayanılmaz boyutlara ulaştı” şeklinde konuştu.

 

TÜRK VE GÜRCÜ TIR’LARI KORSAN YOLCU TAŞIYOR

 

         TIR’larla yolcu taşımacılığının da bir başka sorun olduğunu aktaran Başkan Topaloğlu; “Artık Gürcistanlı TIR’lar da Türk TIR’ları gibi yolcu taşımaya başladı. Yetkililerin korsan taşımacılığa artık ‘dur’ demesini istiyoruz” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -