Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ORHAN YAZICILAR HIRSIZDIR YAPTIĞI AHLAKSIZLIKTIR”

“ORHAN YAZICILAR HIRSIZDIR YAPTIĞI AHLAKSIZLIKTIR”
472 views
19 Nisan 2022 - 17:59
Spread the love

“ORHAN YAZICILAR HIRSIZDIR YAPTIĞI AHLAKSIZLIKTIR”

kuzeyteve.com

Yaklaşık 2 aydan beri Rize’de emek hırsızlığı yapan 2 sözde gazeteciyi kamuoyuna duyurmuştuk.
Yayınladığımız bu haberler sonrası bu 2 emek hırsızı “Orhan Yazıcılar ve Bayram Ali Kavalcı” nın üye oldukları derneklerden ve çalıştıkları kurumlardan bugüne kadar hiç ses çıkmadı.

Bizlerin dışında ses çıkartan bir tek kişi daha var o da Orhan Yazıcılar’ın yazılarını çaldığı yazar İdris Yavuz !

Hatırlanacağı gibi bizler bu emek hırsızlığını Rize 53 gazeteciler derneğinin yaklaşık 2 ay önce düzenlediği “ödül Gecesi” nde yaşananların ardından ortaya çıkarmıştık. Bu gecede dernek gazetecilik adına basın etik kurallarına aykırı şekilde aralarında bir çok ilgisiz kişinin bulunduğu 65 kişiye plaket vermişti.

Gazetecilik etiği ve kurallarını çok önemsediğini her fırsatta açıklayan bu derneğin başkanı törende kurum amirleri ve ödül verdiği iş adamlarına seslenerek,” piyasada emek vermeden kopyala yapıştır yapan sosyal medya gazetecilerine itibar göstermeyin. Kopyala yapıştır yapanlar emek hırsızıdır” şeklinde açıklama yapmış ancak bu kopyala yapıştır yapan gazetecilerin kimler olduğunu açıklamamıştı.

Geceye katılmayan bizler ise basın ilkelerinden uzak, başka amaçlar adına düzenlenen bu tür ödül törenlerini eleştirince de bu kez derneğin yönetimi yazılı bir açıklama yaparak ödül plaketlerini hak eden gazetecilere verdiklerini belirtmişlerdi. Yani onlara göre törene katılmayan gazeteciler plaketi hak etmeyen “kopyala, yapıştır” haberciliği yapan kişilerdi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bu açıklamaları yapanların ve törende plaket verilenlerden bazılarının neler yazdıklarını merak edip araştırmaya başladık. Yaptığımız taramalar sonrası ilginç bir tabloyla karşılaştık. Araştırmamız sonucu kopyala yapıştır yapan sözde gazetecilerden birinin FETÖ iltisaklı olduğu iddiaları gündemden hiç düşmeyen Çay TV program yapımcısı ve 53 gazeteciler derneği başkan yardımcısı Orhan Yazılar, diğerinin ise Çaykur’da maaş almasına rağmen burada hiçbir mesai, emek sarf etmeyen, gazeteci görüntüsüyle sürekli sağda solda gezinen bir başka derneğin üyesi Bayram Ali Kavalcı olduğunu tespit ettik.

Emek hırsızlığı  yapan 2 isim Kavalcı ve Yazıcılar

Bu emek hırsızlarının bugüne kadar yayınladıkları birçok yazıların başkasına ait yazılar olduğunu belgeleriyle ortaya koymamıza rağmen bu sözde gazetecilerin dernekleri bugüne kadar bu iki isim ile ilgili hiçbir işlem yapmadıkları gibi, yaşanan rezaletle ilgili kamuoyuna bir açıklama dahi yapma cesareti göstermiş değiller. Sadece onların değil, kendilerine gazeteci diyen bazılarının suskunluğu da oldukça şaşırtıcı.. Kafalarını adeta kuma gömen bu ve basındaki benzer kişilerin basın ahlakından ne anladıklarını doğrusu bizler gibi, kamuoyu da merak ediyor!

Bu derneklerin yöneticileri yaşanan bu emek hırsızlığını görmemezlikten gelirken yaşananları haberlerimizden öğrenen başka illerdeki gerçek gazeteciler ise bu durumu esefle takip ediyor ve sessiz kalanlara hayret ediyorlar.

İlimizde yaşanan emek hırsızlığını yakından takip edenlerden biri de emek hırsızı Orhan Yazıcılar’ın yazılarını çaldığı gazeteci-yazar İdris Yavuz.
Yavuz, Kültür bakanlığı tarafından 4 ayrı kitabı basılan ve Kayseri, Niğde, Sivas ve Kırşehir gibi birçok ilde yayınlanan günlük gazete ve sosyal medya haber sitelerinde yazıları yayınlanan bir gazeteci.

Muhabirlerimiz Yazar İdris Yavuz’a ulaşarak Rize’de Çay TV de program yapan ve çaldığı yazıları bu televizyonun sitesinin yanı sıra başka sitelerde de yayınlattıran Orhan Yazıcılar’la bir tanışıklığının veya herhangi bir ilişkisinin olup olmadığını öğrenmek istedik..

“ORHAN YAZICILAR DENEN KİŞİYİ TANIMAM YAZIDA VERMEDİM”

“Yazılarımı Rize’de yayınlanması için göndermiyorum. Orhan yazıcılar diye bir gazeteciyi tanımıyorum. Yazıların alınıp Orhan yazıcılar tarafından yayınlandığından haberim yok. Aslında bu bir suçtur…
Fikir olarak sorarsanız kopyala yapıştır demek basın hırsızlığıdır. Ve bir suçtur. Benden izin almaları gerekir.

“BENDEN İZİN ALMASI GEREKİRDİ”

Mesela Erzurum gazetesi beni telefonla aradı buldu “hocam dedi bu yazınızı ben gazetemde yayınlayabilir miyim” dedi tamam dedim. Benim gayem bu fikrin herkes tarafından okunup görülmesi. Ben hiçbir zaman bir yeden kopyala yapıştır olayını yapmadım hayatım boyunca. Benim evim kütüphanedir. Dolayısıyla çok okurum, kaynaklarda eğer bir yerden bir şeyi alacaksam kaynağını alırım dipnot olarak veririm onu örnek olarak göstererek fikirlerimi ortaya koyarım.

“ORHAN YAZICILAR HIRSIZLIK ETTİ BU YAPTIĞI AHLAK İLKELERİNEDE AYKIRIDIR”

O gazeteci “Orhan Yazıcılar”ın yaptığı kesinlikle ahlaki değil ve yaptığı tam anlamıyla hırsızlıktır buda suçtur. Size teşekkür ederim ama bu yaptığı kesinlikle hırsızlıktır ve suçtur.
Ben mahkemeye verirsem ceza alır. Bu aynı zamanda telif den de ceza alır. Bu adamların kopyala yapıştır benim yazımı koyması, ismimi dahi yazmadan. Çok hoş bir şey değil. Ahlak ilkelerine aykırı bir davranış sergiledi. Bunun çalıştığı o televizyon kurumu “çay TV” bu duruma neden tepki göstermiyor? Üyesi olduğu gazeteci derneği ne iş yapar bunu neden ihraç edip kamuoyuna deşifre etmiyorlar?
Orhan Yazıcılar denen o şahsı kesinlikle dava edeceğim ve onun bu ahlak dişi emek hırsızlığının hesabını yargıda soracağım” dedi..
Umarız, gazeteci İdris Yavuz’un bu açıklamalarının ardından üye olduğu dernekler bu kişileri derneklerinden ihraç ederler ve bu kişiler de kamuoyundan özür dileyerek köşelerine çekilirler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -