Kuzey Teve

ORÇEV yasalara aykırı deniz kıyısında duvar yapanların cezalandırılmasını istedi

ORÇEV yasalara aykırı deniz kıyısında duvar yapanların cezalandırılmasını istedi
129 views
21 Mayıs 2023 - 12:28
Spread the love

Ordu çevre derneği (ORÇEV) Altınordu ilçesi Güzelyalı Mahallesi’nde deniz kıyısında kıyı koruma yasasının çiğnenerek duvar yapanların cezalandırılmasını istedi.

COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde deniz kıyısında yasalara aykırı bir şekilde yapılan duvar için verdiği dilekçeye iş bittikten sonra cevap verildiğini belirterek yasal olmayan duvarın bitirmek üzere olduğunu sorumluların cezalandırılması gerektiğini açıkladı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV ) Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Özbucak  dernek adına yaptığı açıklamada ,Altınordu İlçesi Güzelyalı Mahallesi’nde kıyı koruma yasasının çiğnendiğini, kıyının bozulduğunu ve yaslara aykırı bir şekilde izinsiz olarak taş duvar örüldüğünü belirttikleri dilekçelerini Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerine verdiklerini; şikayet dilekçeleriyle yasadışı çalışmanın durdurulmasını ve gerekli işlemin yapılmasını istediklerini ancak yetkili kurumlardan duvar yapımı bitmek üzere iken cevap alabildiklerini açıkladı.

“ŞİKAYET DİLEKÇELERİMİZ İŞLEME GEÇ KONULUYOR İŞ BİTTİKTEN SONRA CEVAP VERİYORLAR”

Açıklama şöyle: “Mahalle halkı tarafından derneğimize gönderilen fotoğraflarla Güzelyalı Mahallemizde kıyı koruma yasasına aykırı çalışma yapıldığına yönelik şikâyet geldi. Yerinde yaptığımız incelemede şikâyetin doğru olduğunu gördük. Bunun üzerine 28.04.2023 tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ve Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne fotoğraflarla birlikte şikâyet dilekçesi verdik. 20.05.2023 tarihinde derneğimize gelen Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yazısında şikayetimizin doğru olduğu ve taş duvarın kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kıyı alanı içinde kaldığının görüldüğü belirtilerek OBB’ye ve Altınordu Belediyelerine gereğinin yapılması istenmektedir. Ayrıca aynı tarihte OBB’den gelen yazıda da Altınordu Belediyesine gereğinin yapılması için yazı gönderildiği belirtilmektedir. Görülüyor ki haklıyız ancak şikayet dilekçelerimiz işleme konulmuyor iş bittikten sonra bize şikayetimizin haklılığıyla ilgili yazı gönderiyorlar. Kurumlar gereğini yapana kadar duvar yapımı zaten bitiriliyor. Bu şekilde kıyılarımız işgal edilmiş olacak.”

ORDU DA YASALARA AYKIRI DUVAR

“SORUMLULAR CEZASIZ BIRIKILMAMALIDIR”

Verdiğimiz dilekçenin gereği hemen yapılsaydı hem duvar yapılmazdı hem de kıyıya verilen zarar önlenebilirdi. Ancak kurumlar gerekli adımı zamanında atmadığı için zararlar önlenemiyor. Şimdi ne olacak? Zarar giderilebilecek mi? Yapılan duvar yıkılacak mı? Aynı yerde yasadışı beton iskele yapılmıştı, şikayetimiz sonrası yıkılmıştı. Şimdi bu zarar da giderilmeli, sorumlular cezasız bırakılmamalıdır. Mahalle halkıyla da yaptığımız görüşmede OBB’ye sözlü şikayet yanında Cimer’e de başvurduklarını söylediler. Şikayetler oluyor ancak nedense zamanında önlem alınmıyor.” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -