Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ordu’da halk kazandı HES iptal oldu

Ordu’da halk kazandı HES iptal oldu
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
207 views
18 Ağustos 2021 - 14:56
Spread the love

Ordu’da yapılması planlanan Balamir HES’i için bir buçuk yıldır mücadele eden halka, mahkemeden sevindirici karar çıktı. Mahkeme, ÇED raporunun yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Coşkun Özbucak- Ordu

Korgan Keşderesi üzerinde yapılmak istenen Balamir HES’e halktan sonra yargı da “dur” dedi.
​Korgan Çiftlik ve Çamlı mahalle halkı kadınlı çocuklu direnişiyle dere yatağında Balamir HES için yapılan çalışmayı durdurmuştu. HES için yapılmak istenen “imar değişikliğine” ve ÇED dışı çalışma nedeniyle açılan davalar sonuçlanmaya başladı.Mahkeme sonucu hakkında bilgi veren Av. İsmail Topcuoğlu, “Korgan Keşderesi üzerinde yapılması planlanan, Balamir HES projesinin ÇED raporu zamanı dolduğu için, Ordu 2. İdare Mahkemesi tarafından telafisi güç zararlar oluşturacağı belirtilerek raporu hakkında ‘yürütmenin durdurulması’ için dava açtık. Bu kararla birlikte şirketin hukuki olarak bölgede değil çivi çakma adım atma ihtimalinin bile kalmadı.” dedi.
​Özellikle gece gündüz kadınların derelerine sahip çıkması kazanıma önemli katkısının olduğunu belirten Av. İsmail Topçuoğlu, Baştan beri bizlere önemli destekleri olan Ordu Çevre Derneği’ne ve Derelerin Kardeşliği Platformu’na teşekkür ediyorum. Doğanın kıymetini bilen ve bunun için mücadele eden herkesi tebrik ediyorum.” dedi.
​Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Balamir HES’in yapılmasını engelleyen halkın deresine sahip çıkma azmi ve kararlılığıydı. Her zaman söylediğimiz gibi halkın mücadelesiyle hukuksal mücadele yan yana yürütülmelidir. Halk gece gündüz kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla deresine sahip çıktı. Çiftlik ve Çamlı halkının verdiği mücadeleden öğreneceklerimiz var. Bu mücadele hukuksal kazanımı da getirdi.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -