Kuzey Teve

Ordu’da AKP’li Belediye aleyhine verilen kararlar Danıştay tarafından onadı

Ordu’da AKP’li Belediye aleyhine verilen kararlar Danıştay tarafından onadı
144 views
27 Kasım 2022 - 15:43
Spread the love

Danıştay, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin denize dolgu yaparak hayata geçirmek istediği bisiklet yolu ve balıkçı barınağı projeleri hakkında idare mahkemelerinin verdiği kararları onadı. Ordu Çevre Derneği çalışmaların durdurulması çağrısı yaptı.

Coşkun Özbucak

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) balıkçı barınağı ve bisiklet yolu projeleri için açtığı davalarda idare mahkemesinin belediye aleyhine verdiği kararların Danıştay tarafından onandığını açıkladı. ORÇEV’den yapılan açıklamada, “OBB, mahkeme kararına uymalı ve çalışmaları derhal durdurmalıdır” denildi.

Söz konusu projelerde Melet Irmağı’nın doğu tarafında mendirek ve balıkçı Barınağı, Cumhuriyet ve Turnasuyu Mahalleri kıyısında da deniz dolgusu ve bisiklet yolu yapılması öngörülüyordu.

ORÇEV’den yapılan açıklamada, “OBB, mahkeme kararına uymalı ve çalışmaları derhal durdurmalıdır” denildi.

ORÇEV’den yapılan açıklamada karar şu şekilde duyuruldu:

“Dernek olarak, bu projelerin ekosistem ve şehircilik kurallarına göre uygun olmadığı yönünde idare mahkemesine açtığımız davalar lehimize sonuçlanmıştı. İdarenin yaptığı temyiz sonucu Danıştay 6. Daire, iki davayı da görüşerek iddialarımızın doğrulunu teyit ederek idare mahkemesinin kararını onayladı. OBB, mahkeme kararına uymalı ve çalışmaları derhal durdurmalıdır.”

“VERİLEN ZARAR NASIL GİDERİLECEK?”

OBB yönetiminin kentin ekosistemine zarar verdiğinin mahkeme kararı ile belgelendiğini belirten ORÇEV, “OBB yönetimi, halkı yok sayarak, kendi iradesini halkın ve mahkemenin iradesinden üstün görüyor. Dernek olarak, balıkçı barınağı için verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulatamadık. Tüm ısrarlarımıza karşın yetkili kurumlar da seyirci kaldı. Çalışma devam etti. Şimdi ne olacak? Verilen zarar nasıl giderilecek? Bunun sorumlularına yaptırım olmayacak mı? Bir de davalı belediye ve yandaş küçük bir azınlık, derneğimizi, ‘Her şeye karşı çıkıyorlar’ diye karalamaya çalışıyorlar. Ordu Çevre Derneği olarak, yanlışlara karşı çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz. Açtığımız davalar lehimize sonuçlanıyor. Ordu Çevre Derneği olarak ekosistemi yok edenlere karşı mücadelemiz sürecek” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -