Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ordu da taş ocağına bilirkişiden sonra yargıda “dur “dedi

Ordu da taş ocağına bilirkişiden sonra yargıda “dur “dedi
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
183 views
15 Eylül 2021 - 8:37
Spread the love

TAŞ OCAĞINA BİLİRKİŞİDEN SONRA MAHKEME DE “DUR” DEDİ.”

Coşkun Özbucak -Ordu

Ulubey Eymür Mahallesi’nde Altınordu Belediyesi tarafından açılmak istenen taş ocağına mahalle halkı ve Ordu Çevre Derneği’nin açtığı davada “yürütmeyi durdurma” kararı verildi.

Ordu Altınordu Belediyesi tarafından Ulubey ilçesi Eymür Mahallesi sınırları içinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı çıkartarak taş ocağı işletmesi açmak için başlattığı süreç yargı tarafından durduruldu.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına bugün  yapılan açıklamada, “Eymür halkının tarım arazileri ve su kaynakları kurtuldu” vurgusu yapıldı.

Bilirkişi raporu ayrıntılıydı

ORÇEV yönetim kurulunun açılamasında Bilirkişi Heyeti raporuna da yer verilerek, “Mahkemenin atadığı Bilirkişi Heyeti raporu bölgenin ayrıntılı incelemesini yapmıştı. Hem tarım arazileri hem su kaynakları belirtilmişti. Ayrıca heyelan bölgesi olduğundan yaşanacak tehlikelere de dikkat çekilmişti. Mahkeme Heyeti bunlara dikkat ederek “yürütmeyi durdurma” kararı verdi” dendi.

Yapılan açıklamada mahkemenin karar gerekçesi hakkında da şu bilgi verildi:  ”Ordu ili Ulubey ilçesi Eymür Mahallesi sınırları içerisinde kurulması planlanan “Andezit Ocağı ve Konkasör Tesisi” için verilen “Çevre Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının, önemli çevresel etkilerin olacağı, projenin uygulanacağı saha ve coğrafya bir bütün olarak değerlendirildiğinde, projenin uygulanacağı sahada ve sahanın yakınında bulunan canlı ve bitki çeşitliliğinin olumsuz etkileneceği, hayvancılık, arıcılık gibi faaliyetlerinin ve tatlı su kaynağının projeden olumsuz etkileneceği, öte yandan proje tanıtım dosyasının yukarıda da değinildiği üzere eksik olduğu ve yeterli teknik-bilimsel gereklilikler doğrultusunda hazırlanmadığı, … ÇED sürecinin işletilmesi gerektiği dava konusu idari işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulaması halinde telafisi güç zararlar doğuracağından yürütmenin durdurulmasına, itiraz yolu kapalı olmak üzere…  karar verildi.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -