Kuzey Teve

Onları idam edenler bugün de gençliğe saldırıyor

Onları idam edenler bugün de gençliğe saldırıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
51 views
03 Ocak 2021 - 12:46
Spread the love

 

Emek Gençliği Yöneticisi Deniz Ortakçı ile idamlarının 44. yılında 3 fidanı ve gençlik mücadelesinin bugününü konuştuk.

Birkan BULUT
Ankara

Denizler idam edilişlerinin 44. yılında mezarları başında anılacaklar. Denizlerin idamını ve bugünkü anlamını gazetemize değerlendiren Emek Gençliği’nden Deniz Ortakçı, “Dönemin faşist iktidarı yükselen gençlik hareketini engellemek için Denizleri nasıl öldürdüyse, bugün de Erdoğan ve AKP hükümeti gerici faşist iktidarını kurmak için halklara ve gençliğe saldırıyor” dedi.

68’in devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 44. yılında bir kez daha Ankara’daki mezarları başında anılacaklar. “Emperyalizme ve savaşa karşı; bağımsızlık, demokrasi ve Sosyalizm!” şiarıyla emek ve meslek örgütlerinin siyasi partilerin ortak bir programla Karşıyaka Mezarlığı’nda yapacağı anmaya Denizlerin yoldaşı ve Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner de konuşmacı olarak katılacak. 6 Mayıs saat 12.00’de 2 No’lu Kapı’da toplanıldıktan sonra Denizlerin mezarına yürünecek.

‘BAĞIMSIZLIK, DEMOKRASİ VE SOSYALİZM İÇİN’

Savaşın, katliamların, emekçilere ve gençliğe dönük saldırıların giderek yoğunlaştığı bir yılda Denizlerin ve mücadelesinin en anlam ifade ettiği gazetemize değerlendiren Emek Gençliği’nden  Deniz Ortakçı, “Bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadelemizi en ileriden sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Denizlerin idam edilmesinin 44 yıl önceki dönemin meselesi olmadığını belirten Ortakçı, “Dönemin faşist iktidarı yükselen gençlik hareketini engellemek için Denizleri nasıl öldürdüyse, bugün de yönetenler kendi iktidarlarını kurmak için halklara gençliğe saldırıyor. Akademiyi, işçi mücadelelerini ezme siyaseti yürütüyor. Biz de Denizlerin mirasını bu 6 Mayıs’ta daha güçlü ve kitlesel olarak alanlarda olarak mücadelemizi sürdüreceğimizi söylüyoruz” diye konuştu.  Deniz Gezmiş’in idam sehpasına giderken “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi” dediğini hatırlatan Ortakçı, bu şiarın halen güncelliğini koruduğunu kaydetti. Ortakçı, “Kürt halkının Türk halkıyla tam eşit olması gerekiyor ve bunun mücadelesi veriliyor. Biz de Denizler gibi Türk ve Kürt halklarının eşitlik ve bağımsızlık mücadelesini sürdüreceğiz” dedi. Denizlerin üniversitelerde, öğrenci kulüplerinde mücadele verdiklerini ifade eden Ortakçı, onların özgür bir üniversite için mücadele ettiklerini söyledi. Bu 6 Mayıs’ta tüm saldırılara kaşı gençliğin akademiyi savunması gerektiğini vurgulayan Ortakçı, antidemokratik uygulamalar karşısında üniversitelere sahip çıkılmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. Denizlerin idamına onay veren Meclis’in bugün HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmaya hazırlandığına dikkat çeken Ortakçı,CHP’nin dokunulmazlık konusundaki tutumunu eleştirdi. Ortakçı, “Çünkü bu sürekli bahsettiğimiz gerici faşist rejimin bir ayağını oluşturacak. Bu tüm toplumsal kesimlere yönelik bir linç ve baskı kampanyasına dönüşecek. Bugün HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması da Kürtlere yönelik saldırı politikasının bir parçası olacaktır” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -