Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

OFLU YURTTAŞLAR “RANT UĞRUNA DERELERİMİZ TABUTLUĞA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

OFLU YURTTAŞLAR “RANT UĞRUNA DERELERİMİZ TABUTLUĞA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”
445 views
29 Şubat 2024 - 15:26
Spread the love

GENÇAĞA KARAFAZLI  

Trabzon’un Of ilçesi Uluağaç ve Dereköy mahallesinde yaşayan yurttaşalar; Salmada derelerinin DSİ tarafından beton kanallar içerisinden akıtılması çalışmasına tepki gösterdi.

Fazlı Özkanca adlı yurttaş, “Bölgede yaşayan insanlarımız kış nedeniyle başta İstanbul ve çeşitli illerde yaşıyor. Onlardan habersiz rant uğruna derelerimiz ve hayvanlarımızın su içtiği göllerimizi beton dökerek yok ediyorlar. Her türlü hukuki mücadeleye başlatacağım bu katliamı yapanları Allaha havale ediyorum bu derenin ahı onlardan bunun hesabını sorar” dedi.

DSİ 22. Bölge Müdürlüğü “Trabzon Of Uluağaç Mahallesi Dereleri 1. Kısım Yapım İşi” ihale ettiği “Üç kök inşaat taahhüt nakliyat sanayi ve ticaret limitet şirketi çalışmalara başladı. Uluağaç Dereleri 1. Kısım Yapım İşi” kapsamında 1.800 metre beton ağırlık duvarı, 200 metre kargır duvar, 1 adet araç köprüsü, 1 adet yaya köprüsü, 3 adet menfez ve 25 adet brit yapılacak. Çalışmalara bölgede yaşayan, kış aylarında çoğunluğu başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerde yaşayan yazın ise memleketlerine geri dönen yurttaşlar çalışmaların kendilerine sorulmadan başlatılmasına tepki gösteriyor.

Fazlı Özkanca adlı Yurttaş, “salmada deresi, ben İstanbul’daydım gelip gidiyorum aşağıdan beri geldik bu dereyi ne hale soktular. Bura da bir çevre şeyi var, fuzuli bir beton döküyorlar 30 bin ton metre küp buraya beton döküyorlar ancak bu yörenin insanlarının çoğu burada değil gurbettedirler bazları geliyor “benim yerlerimi neden izin almadan kapatıyorsun” diyor yukarıda ben müsaade etmedim onlara. Siyasilerle görüştüm bazı siyasilerde bizimle beraber, Trabzon DSİ müdürlüğüne gittim bakıyorum ki onunla konuşuyorum o onu destekliyor onu destekliyor yani orada bir çevre katliamı var dere yok oluyor”

“DERELER TABUTLUK OLDU”

Dere köy muhtarını sorumsuzlukla da suçlayan Fazlı Özkanca; “Allaha havale ediyorum onu Osman (Osman Yıldırım Dere köyü muhtarı) Şuraya 20 gün sonra geldiğimiz zaman gösterdiğim bu alanda beton yığını olacak aynı şekilde buraları görmüyorsun Osman. Derelerin altlarında ki gölleri buralarda sen büyüdün, baban buralarda büyüdü buraları tabut haline çevirdin Osman. Allah senden bunları çıkartsın Osman, bu derenin ahı seni tutacak Birgün. Derler akşamları secde ederler, bu derelerin ağaçların melekleri var secde ederler o secdesi seni tutar inşallah Osman.Ben 8 sene 10 sene önce kalemimle mücadele verdim sonunda davaları kazandım yeniden 10 sene için bu dereler için mücadele vereceğim. Bakın görüyorsunuz ta aşağıdan beri geliyoruz şu gölde 2 metrelik bir derinlik var, karşıda kayaların altında mağaralar var Allah kendiliğinden burada doğal betonu yapmış taşı yapmış 100 metre kadar ,0n gün sonrada buraya geldiğimizde bu duvar bu taşlar ve mağaralar hepsi beton olacak.

“HUKUKİ MÜCADELEMİ SONUNA KADAR VERECEĞİM”

Ben buraya ilk geldim inanır mısınız gözümden yaşlar aktı. Böyle beton olur mu* buraya hayvan inmeyecek buraya insanlar inemeyecek şu göl kapanır mı? bu bulunduğumuz alan beton olacak.  Mücadelemi sonuna kadar vereceğim habersiz ettiler bunları köylülerin yarısı yok burada şu göllerin şu mağaraların kapanacağından haberi yok şu yapılan betondan haberi yok bu insanların. Bu gölleri bu hale getirenleri Allaha havale ediyorum. Şu derenin ahı onlara tutar inşallah, bunlar, muhtar Osman Sağlam, Şar betonun sahibi Süleyman Razıoğlu ve Kayserili müteahhit. Bu derenin bu hale gelmesinin sebebinin başı o kendilerine de söyledim onu. Şar betonun sahibi Süleyman beye gittim bizzat kendisi ile konuştum bu nedir gittin mi oraya “gitmedim “dedi sen nasıl beton döküyorsun dedim ona. Aşağı yukarı 30 bin metre küp beton döküyorsun haberin yok haberin var bana yalan söylüyorsun ama bu paraları Allah kanser hastanelerine harcamak nasip etsin size söyledim kendim. İhaleyi şar beton almış. Otuz yıldır tanırım onu isterse mahkemeye gidelim ben aynı laflarımdayım. Burada söylediklerimin kendi yüzüne söyledim bu mağaralar bu göller ne hale geldi görüyorsunuz.

“ŞİRKETLER KAZANIYOR DOĞAL YAŞAM KAYBEDİYOR İNSANLIK KAYBEDİYOR”

Ayni bölgede yaşayan TİP Trabzon büyük şehir belediye başkan adayı Süleyman Hacıbektaş oğlu, “bura da tam anlamıyla bir eko kriz yaşanıyor şirketler eliyle siyasi iktidar eliyle tamamıyla bu dereler ve doğal yaşama karşı müthiş bir eko kırım var. Bu dere Kendi doğal vadisinde kendi doğal kanalı içerisinde akarken görüyoruz ki kayaların Önüne de duvarlar yapılıyor yani arkasında müthiş bir rantın olduğunu bir rant alanına dönüştürüldüğünü artık yaşadığımız bütün örneklerde görüyoruz doğaya müthiş bir saldırı var işte, yaban hayatına bu yaban hayatına da bir saldırı aynı zamanda etraf ormanlarla çevrili derenin hiçbir yere bir zararı yok ama şu yapılan Duvarlarla birlikte yaban hayvanlarının dereden su içmesinin önüne engel konuluyor bir sürü balığın olduğu bizim yöreye ait kırmızı pullu alabalığın yaşadığı bu dere tabanına da beton dökülerek sağına soluna beton dökülerek işte oradaki o yaşam alanları da yok edilerek buradaki o canlı türlerinde yok edilmiş oluyor ve aynı zaman da bu derelerin kanala alınmasıyla birlikte bölgedeki buharlaşmanın önlenmesinden dolayı çevrede bulunan mahallelerin köylerin çay tarımından dolayı bu buharlaşmanın etkisiyle da düşüşler yaşanıyor belli bir gelir kaybına uğruyorlar , şirketler kazanıyor birileri kazanıyor, müteahhitler kazanıyor Hatta  bunların işbirlikçileri de kazanıyor siyasi  ortakları da kazanıyor ama burada  yaşayan vatandaş kaybediyor, doğal yaşam kaybediyor yaban hayatı kaybediyor, insanlık kaybediyor”

“KÖY YOLLARININ BETON İHTİYACI VARKEN DERYEE BETON DÖKÜYORLAR BU DOĞA KATLİAMIDIR”

Hürriyet Mahallesi Muhtarı Selçuk Nuhoğlu, “Şu anda burada yapılan bir katliam bana göre yani burada dökülen betonları bize verin de yol dökelim bunlarla. Balıkların mı doğaya insanlara bunun bir zararı var. Biz buna karşıyız. Köylerimizin betona ihtiyacı varken bunu yollara değil dereye döküyorlar Doğa Katliamı bu”

“BEN İHALAE ALMADIM ŞİRKETE BETON VERİYORUM SORUMLULUĞUM YOK”

Derelerin beton kanallara alınması çalışmalarının beton işi ihalesini alan Şar Beton şirketinin sahibi Süleyman Razıoğlu, kendisine yönelik eleştirilerle ilgili ANKA haber ajansına” Bu işin ihalesini ben almadım. İhaleyi alan firma “Üç kök inşaat taahhüt nakliyat sanayi ve ticaret limitet şirketidir. Ben bu şirkete beton veriyorum yapılan işte herhangi bir sorumluluğumuz yoktur” dedi.

“BEN KENDİ AYAĞIMA KURŞUN SIKMAM DEVLETİMİZ YATIRIM YAPIYOR”

45 yıldır buralarda çay tarımı yapıyoruz. Bu derelerin kanallara alınması bir yatırımdır Devletimiz bu yatırımı sadece burada değil birçok yerde yapıyor bizde doğa severiz buralar dahada güzel olacak derelerimi ze balık bırakacağız. Bu arazilerimize geçmek için yolumuz yok dere boyunca ayrıca boydan boya birde yolumuz olacak 45 yıl sonra ben kendi ayağıma kurşun sıkar mıyım” dedi

  

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -