Kuzey Teve

Nuriye ve Semih’in hastane koşulları içler acısı

Nuriye ve Semih’in hastane koşulları içler acısı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
108 views
03 Ocak 2021 - 12:52
Spread the love

 Zorla hastaneye yatırılan Nuriye ve Semih’e refakatçi verilmiyor, çamaşırlarını elde yıkamak zorundalar ve avukatları ile görüştürülmüyorlar

160 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret eden Özakça’nın eşi Esra Özakça, ikilinin sağlık durumunun giderek kötüleştiğini ancak kaldırıldıkları Sincan Cezaevi hastanesinin de koşullar bakımından kötü olduğunu açıkladı.

Bianet’ten Beyza Kural’ın haberine göre, Gülmen ve Özakça cezaevinin hastanesinde tek kişilik odalarda tutuluyor. Ankara Numune Hastanesi’nin Temmuz sonu tarihli raporuna göre, ikili hayatlarını tek başına devam ettiremeyecek durumda ve tam da bu nedenden ötürü tahliye edilmeleri gerekiyor. Buna rağmen yanlarına refakatçi verilmiyor. Her ikisi de kas ağrılarından muzdarip. Bir kat boşaltılmış ve sadece ikisi bırakılmış. Birbirlerinin seslerini duyabiliyor ancak güçleri olmadığı için yüksek sesle seslenemiyorlarmış. 

Kaldıkları odalar güneş almıyor ve havalandırma yok. Odadan çıkamadıkları için havalandırmaya da çıkamıyorlar. Odada banyoları yok. Sadece tuvalet var.

İkili çamaşırlarını da elde yıkamak durumunda. Hatta temizliği de kendileri yapıyor. Semih’in kitaplarının bir bölümü teslim edilmiyor. 10 kitap hakkına rağmen sadece altısını alabiliyor. 

“UYAN ÖLÜ MÜSÜN” TACİZİ

Belli saatlerde kontrol edilen Gülmen ve Özakça’nın uyandırılma şekli de insanlık dışı. Sabah saatlerinde görevliler, “Uyan ölü müsün, değil misin diye bakacağız” diyerek kontrol yapıyor. 

Hijyen bahanesiyle iki isim de avukat görüşü sınırlandırıldı. Odalara girmeleri yasak. İki avukat aynı anda ziyaret gerçekleştiremiyor. 

Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in tutuklandığı 23 Mayıs’tan beri açlık grevinde olan Esra Özakça, kendi sağlık durumunu da şöyle aktardı:

“En çok problem diş etlerimde. İshal devam ediyor. Saçlarım çok dökülmeye başladı. 48 kiloya düştüm. Açlık grevine evde devam ediyorum.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -