Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Murgul Damar köyünün içme sularında sülfat kirliliği tespit edildi

Murgul Damar köyünün içme sularında sülfat kirliliği tespit edildi
243 views
31 Ocak 2021 - 17:49
Spread the love

Artvin Murgul’a bağlı Damar köyü içme sularında yapılan analizlerde kabul edilebilir limitlerin çok üzerinde sülfat ve ağır metal kirliliği tespit edildi.
Özer AKDEMİR

Artvin Cerattepe, Kazdağı ve Karadeniz’deki madencilik ve enerji faaliyetleri nedeniyle kamuoyunda yıllardır tartışma konusu olan Cengiz Holding’in Murgul’daki Eti Bakır madenin içme sularını kirlettiği ileri sürüldü. Artvin Murgul’a bağlı Damar köyü (Zsansul) içme sularında yapılan analizlerde kabul edilebilir limitlerin çok üzerinde sülfat ve ağır metal kirliliği tespit edildi. Kirliliğin Cengiz İnşaatın köyün hemen yakınındaki bakır madeninin atık havuzundan sızdığı iddia ediliyor.

KİRLİLİK ETİ BAKIRIN ATIK HAVUZUNDAN
Yörede yaşayan yurttaşlardan Murgul Siyanüre Hayır Platformu Sözcüsü Alper Şeyhoğlu, Cengiz inşaatın bakır madenine yaklaşık 1,5 km uzaklıkta eski adı Zsansu olan bir mahalle olduğunu belirterek, “O köydeki yurttaşlar sulardan şüphelenerek içme sularını analiz ettiriyorlar. Suların analizini yapan Karadeniz Bakır Murgul İşletmeleri’nin eski müdürü Maden Yüksek Mühendisi Erkan Hacıoğlu sularda sülfat kirliliğinin olduğunu belirterek, bu suların kesinlikle içilmemesi gerektiğini söylüyor. Bizler bu kirliliğin madenden kaynaklandığını düşünüyoruz. Kirlilik gökten inmediğine göre 1,5 km ötedeki madenden sızmış olmalı. Daha kendi atık barajlarının sızdırmazlığını önleyemeyen Cengiz İnşaat bir de bölgeye siyanür atık barajı yapmak istiyor” dedi.

SULARDA SÜLFAT VE AĞIR METAL KİRLİLİĞİ VAR
Maden Yüksek Mühendisi Erkan Hacıoğlu şu notu düştü: “29 Ocak 2021 de kimyasal analizi yapılan Damar Köyü, eski ismiyle Zsansul, yeni ismi Ülkü Mahallesindeki mevcut eski kaynak suyunun kimyasal olarak sülfatla kirlenmiş olduğu anlaşılmaktadır. Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg) ve Sodyum (Na) değerleri de aşırı yüksektir. Ayrıca ağır metal olarak Stronsiyum (Sr) bulunması da tehlikeli olup kanser yapıcıdır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -