Kuzey Teve

Milletin anasına küfretti ama doymuyor!!

Milletin anasına küfretti ama doymuyor!!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
85 views
03 Ocak 2021 - 10:29
Spread the love

 Yandaş holding 24 hektarlık havalimanı arazisiyle yetinmedi 3 katı için başvuruda bulundu.

İstanbul’da yolsuzluk operasyonu tapelerinde “Milletin a…koyacağız” şeklindeki skandal sözleriyle bilinen yandaş Cengiz Holding, havalimanı projesi için verilen 24 hektarlık alanla yetinmeyerek 3 katını istedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Cengiz- Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı ile kurulan İGA Havalimanı A.Ş, 3. havalimanına malzeme üretmek amacıyla kurulması planlanan maden ocağını 3 katına çıkarıyor. Alanda patlatma yöntemiyle çalışılacağı öğrenilirken, Göktürk Göleti Tabiat Parkı ise söz konusu proje alanına kuş uçuşu 600 metre mesafede.

İSTEKLERİ BİTMİYOR: 24 HEKTAR YETMEDİ, 3 KATINI İSTEDİ

İnşaat şirketlerinin, 3. havalimanına malzeme ihtiyacı gerekçesiyle Işıklı ve Ağaçlı köylerinde ormanlık alanda kumtaşı çıkarma isteği bitmiyor. Şimdi de taş ocaklarının kapasite artışını yapmak için başvurular yapılıyor. İGA Havalimanı AŞ, 3. havalimanı projesine malzeme üretmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Işıklar köyündeki ormanlık alanda 24 hektarlık arazi için “ÇED gerekli değildir” kararı aldı. Şirket sahadan malzeme alımı yapmaya başladı ancak tesisi henüz kurmadı. Şirket, şimdi de 24 hektarın yetmediğini belirterek bakanlığa kapasite artışı istemiyle yeni bir başvuru yaptı. “ÇED Gerekli değildir kararı” aldığı alanın 3 katı fazlası için izin istedi.

PLAN 1 TESİS İKEN 4’E ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Toplam 99,26 hektarlık ruhsatlı alanın tamamında malzeme üretimi yapılması planlanıyor. Alanda patlatma ve açık işletme yöntemi kullanılacak. Ayrıca 1 adet olarak planlanan ve henüz kurulmayan tesis sayısı da 4 adede çıkarılmak isteniyor. Projenin inceleme ve değerlendirme toplantısı 12 Eylül’de gerçekleşecek.

KÖYLER VE TABİAT PARKI PROJEYE YAKIN MESAFEDE

Proje alanı Çiçekçiler mahallesine 1 km, Göktürk’e 2 km, Işıklar köyüne ise 3 km uzaklıkta. Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamı 3. havalimanında kullanılacak. Ocağın havalimanı inşaatının tamamlanmasının ardından faaliyetine son verileceği belirtildi. Proje alanına en yakın korunan alanı kuş uçuşuyla 600 metremesafede yer alan Göktürk Göleti Tabiat Parkı.

NE OLMUŞTU?

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonun 2. dalgası olan 25 Aralık’ta gözaltına alınan ve hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in ortaya çıkan tapelerde, yaptığı görüşmelerde “Bu milletin a.ına koyacağız” şeklinde skandal sözler sarf ettiği ortaya çıkmış, infiale yol açmıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -