Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“Metin Lokumcu’nun direnişinin haklılığını bir kez daha gördük”

“Metin Lokumcu’nun direnişinin haklılığını bir kez daha gördük”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
159 views
15 Ağustos 2021 - 11:53
Spread the love

Yapılan açıklamada, “HES’e karşı ‘Doğaya, ağaçlara dokunmayın’ diyen Metin Lokumcu, polis şiddetiyle hayatını kaybetti. Metin Lokumcu’nun direnişinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk” denildi.

Ekoloji Birliği, Karadeniz’i etkisi altına alan sellerle ilgili olarak yayınladığı açıklamada, “Metin Lokumcu’nun direnişinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk” dedi.

Yapılan açıklama özetle şöyle:

“İktidar güçleri yaşadığımız yıkımın doğal afet olduğunu söylüyor. Dere yatakları çevresine imar izni verenler, her dere üstüne sayısız HES yapıp dere ekosistemini yok edenler, dereleri “ıslah” adı altında doğal yataklarından alıp beton kanallara hapsedenler kendileri değilmiş gibi, suçu doğaya attılar.

“Büyümekte olan iklim krizinin olası uzun vadeli etkilerinin neler olacağını bildikleri halde doğa düşmanı politikaları hayata geçirenler tüm bu yıkımdan sorumludur. Ülkenin güneyini 16 gün boyunca etkileyen yangınlara karşı yeterli önlemi alamayan iktidar, kendi büyüttüğü yıkım sürecinin etkileriyle mücadele edemez hale gelmiştir.

“Kastamonu Bozkurt’ta yaşanan felaketin nedenleri konusunda bölge halkının ve bilim insanlarının ciddi şüpheleri bulunmaktadır. Bozkurt’taki su baskını çok kısa bir süre içerisinde, hızla büyümüştür. Ani gelen ve hızla miktarı artan sele Bozkurt üstünde yer alan HES’ in etkili olduğu konusunda halkta ve kamuoyunda ciddi endişeler vardır. Her ne kadar Kastamonu Valiliği ve DSİ reddetse de konunun ivedilikle bilim insanlarınca incelenmesi ve gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılması zorunludur.

“Rant uğruna HES ve baraj kurulmadık dere, nehir, akarsu bırakmayan sermaye ve sermaye ortakları, bugün “doğal afet” diyerek yarattıkları ekolojik krizi ve iklim krizini örtbas etmeye çalışmaktadır.

“31 Mayıs 2011’de Hopa meydanında Karadeniz’de yapılan HES’e karşı ‘Doğaya, ağaçlara dokunmayın’ diyen Metin Lokumcu, polis şiddetiyle hayatını kaybetti. Metin Lokumcu’nun direnişinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk. Onu saygı ile anıyoruz. Mücadelemizde yaşatacağız.”

(AÖ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -