Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Metin Lokumcu davası başladı . Saldırı emrini kaymakam verdi

Metin Lokumcu davası başladı . Saldırı emrini kaymakam verdi
308 views
06 Ocak 2022 - 8:34
Spread the love

 

13 Polis memurnun tutuksuz yargılandığı Metin Lokumcu davası başladı.

Emniyet müdürü saldırı emrini Hopa ilçe kaymakamı verdi.

Gençağa Karafazlı

11 yıl önce Artvin Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi çıkan olaylarda yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin  Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava başladı.

Tutuksuz yargılanan 13 sanıktan 9 sanık duruşmaya katıldı. Dönemin Artvin emniyet müdürü ve diğer sanıklar mazeret göstererek duruşmaya katılmadı.

31 Mayıs 2011’de Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesinde yaşam savunucularının protesto eylemleri esnasında polisin kullandığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun davası Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Duruşmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, Ankara Baro Başkanı Kemal Koraner, Trabzon Barosu Başkanı TBB yönetim kurulu üyesi Sibel Suiçmez ,Samsun,İstanbul,Artvin ,Ankara Trabzon,Giresun ,Denizli ,Diyarbakir ve Antalya baroları davaya katılma talebinde bulundu. Davayı yaklaşık 20 ilin baro başkanı takip etmek için Trabzon adliyesine geldi.

,Artvin Kemalpaşa, Borçka CHP li belediye başkanları ile CHP Rize Fındıklı belediye başkanı , CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Gülizar Biçer Karaca, Ahmet Kaya, Sezgin Tanrıkulu ve Zeynep Altıok ile HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Murat Çepni davayı TİP Milletvekili Sera Kadıgil, izlemek için Trabzon Adliyesine geldi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan duruşmada söz alarak :

Davayı önemsiyoruz. Müştekilerin ve avukatlanın uzun yıllarıdır verdikleri miicadeleniln sonudnda 10 yıl sonra açılabilmiş bir mücadeleden bahsediyoruz. Bu ortamın adil yargılanma, savunamama ve müştekilerin hakları bakımından sağlıklı bir ortam sunmadığı, bundan sonraki duruşmalarda teknik alt yapı ve fiziki hususlarda konforlu salonunun kullanımlasına öncelik verilmeli. TBB üzerine düşen bir konu varsa yardımcı olmaya hazırız.

Geçen celse talepte bulunulmuştu. Ara karardan rücu talebi. Baroların ve TBB’nin insan haklarını korumak ve işlerlik kazanmak vazifesi var. Yaıglamalara bakınca bir temel hak ve hür ihlali olup olmadığının değerlendirmesinde heyetlerle farklı düşünceler olabiliyor. Yaşanan olay sadece bir iki kişinin kasten veya taksirle öldürülmesinden ibaret değil. Yaşanan olay, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunan birisinin davasıdır. Çevre ve yaşam hakkı kapsamında kaynaklanan yükümlülüklerimiz vardır. Dosyada katılma talebimizin kabul edilmesini istiyoruz.

Davayı Sol Parti, EMEP İHD, Halkevi Lokumcu ailesi, yakınları ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra  KESK Trabzon şubeler platformu temsilcileri izliyor.

DURUŞMADAN DETAYLAR.

Emniyet müdürü Ünlü saldırı emrini kaymakam verdi.

Lokumcu duruşması başlamasıyla Türkiye Barolar Birliği ve baroların, derneklerin davaya katılım talepleri mahkeme tarafından reddedildi ardından, Dönemin Hopa İlçe Emniyet Müdürü sanık Fatih Ünlü savunmasına başladı:

Müdür ünlü savunmasında: Herhangi bir sebeple olursa böyle bir olay yaşanması üzücü. Metin Lokumcu’nun ailesine başsağlığı diliyorum. Sözleri sonrası

Metin Lokumcunun oğlu Ulaş Lokumcu: 10 yıl önce niye başsağlığı dilemedin

Fatih Ünlü: heyetiniz karşısında bulunan arkadaşların sorumlu olmadığını gerçek sorumluların da burada olmadığını belirtmek isterim.

Mahkeme başkanı: Kimdir gerçek sorumlular peki?

Mahkeme başkanı: Müdahale emrini kim verdi?

Fatih Ünlü: Dönemin Hopa Kaymakamı vermiştir, dedi.

Duruşma devam ediyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -